Mówi: | Iwona Wendel |
Funkcja: | Wiceminister Rozwoju Regionalnego |
Projekty naukowo-badawcze ze szczególnym wsparciem z Unii Europejskiej
W ramach kolejnej, unijnej perspektywy finansowej na lata 2014–2020 zmieni się system podziału środków na poszczególne projekty. M.in. projekty badawczo-rozwojowe, silnie związane z obszarem innowacji.
– Zmusimy przedstawicieli nauki i gospodarki do realizacji wspólnych projektów – zapowiada w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Iwona Wendel, wiceminister rozwoju regionalnego.
Chodzi o komercjalizację badań naukowych, czyli ich zastosowanie w przemyśle, a więc coś, z czym do tej pory był duży problem. Na szczęście, od niedawna to się zmienia. W dużej mierze dzięki realizowanym już projektom unijnym, które wymagały aktywności, zarówno ze strony naukowców, jak i przedsiębiorców oraz połączenia ich sił.
– Mieliśmy taki schemat pomocowy w tej perspektywie finansowej, bardzo dobrze się udał – mówi wiceszefowi resortu regionalnego. – Nie będziemy wyważać otwartych drzwi, pójdziemy dobrą praktyką, utartym szlakiem.
To znaczy, że w pierwszym etapie finansowane będą na badania naukowe. Dalsze finansowanie zależeć będzie od ich efektów, od oceny tego, czy dany projekt będzie nadawał się do wdrożenia w toku produkcji przemysłowej.
– Jeżeli tak, to w drugim etapie będą pieniądze, żeby to, rzeczywiście wdrożyć – mówi Wendel dodając jednocześnie, że promowane będą konsorcja, czyli wspólne przedsięwzięcia, podejmowane przez przedsiębiorców i ludzi nauki oraz projekty, przygotowywane pod konkretne zamówienie przemysłu.
Nowa perspektywa budżetowa i inne, niż do tej pory zasady finansowania projektów wiążą się z koniecznością wytypowania tzw. inteligentnych specjalizacji. To wymóg narzucany dzisiaj przez Komisję Europejską.
– Musimy, na poziomie krajowym określić kilka obszarów, wybrać około 5-6 inteligentnych specjalizacji, w których będziemy koncentrować środki – tłumaczy Iwona Wendel w czasie targów CeBIT w Hanowerze. – Na razie mamy 99 branż wybranych po stronie gospodarki i 10 po stronie nauki pól badawczych.
Podobne zasady funkcjonować będą na poziomie regionalnym, co ma szanse stać się dodatkowym impulsem dla rozwoju naszej gospodarki.
Wśród typowanych obszarów znajduje się ICT, czyli branża nowoczesnych technologii teleinformatycznych. Ponadto nanotechnologia, przemysł maszynowy, turystyka, która wypracowuje, rocznie około 6 proc. PKB.
– Oczywiście musimy tak mądrze o wymyślić, żeby nie zamknąć nikomu drogi tam, gdzie jest potencjał i możliwość wdrażania polskiej myśl – zauważa Wendel – Myślę, że w ciągu najbliższych 3-4 tygodni już będziemy wiedzieli, o które branże chodzi.
Czytaj także
- 2025-07-03: Grzyby rozkładające tekstylia nagrodzone w konkursie ING. 1 mln zł trafi na innowacyjne projekty dla zrównoważonych miast
- 2025-07-02: Polki coraz bardziej świadomie podchodzą do profilaktyki nowotworów piersi. Wciąż jednak blisko połowa się nie bada
- 2025-06-26: Europosłowie za wydłużeniem finansowania krajowych planów odbudowy o 1,5 roku. Apelują o większą przejrzystość wydatków
- 2025-07-10: UE w 80 proc. technologicznie polega na innych krajach. Zależność cyfrowa od USA i Chin może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa
- 2025-06-16: Testowanie pojazdów zautomatyzowanych wkrótce będzie możliwe. To odpowiedź na postulaty przedsiębiorców
- 2025-06-12: Nowe technologie mogą wspierać samoleczenie. Szczególnie pomocne są dane zbierane przez aplikacje i urządzenia mobilne
- 2025-06-26: Branża opakowań nie traktuje unijnych regulacji jako zagrożenia. Widzi w nich impuls do rozwoju
- 2025-05-27: Globalny sektor finansowy mocniej otwiera się na blockchain. Nowe regulacje likwidują kolejne bariery na rynku
- 2025-06-06: Rośnie presja konkurencyjna na unijne rolnictwo. Bez rekompensat sytuacja rolników może się pogarszać
- 2025-06-30: Maciej Pertkiewicz: Darek „Stolarz” szukał swojej drogi zawodowej i znalazł ją w Polsacie. Jest on dla programu bardzo cenną postacią
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.