Mówi: | Mariusz Grendowicz |
Funkcja: | Prezes Polskich Inwestycji Rozwojowych |
Prezes Polskich Inwestycji Rozwojowych: eksperci, a nie politycy, będą decydować o finansowaniu największych inwestycji w kraju
Trwa rekrutacja pracowników Polskich Inwestycji Rozwojowych. Większość z nich wejdzie w skład specjalnego zespołu inwestycyjnego, który będzie miał kluczowe znaczenie przy decydowaniu o dofinansowaniu dużych inwestycji w kraju. Dzięki złożonemu procesowi decyzyjnemu wewnątrz Polskich Inwestycji Rozwojowych, dofinansowanie ma zależeć przede wszystkim od opinii ekspertów, a nie polityków.
– Chcielibyśmy, żeby zespół był złożony z ludzi, którzy są profesjonalistami, działającymi na rynku – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Mariusz Grendowicz, prezes Polskich Inwestycji Rozwojowych.
Mają to być osoby wywodzące się z funduszy private equity, z banków i specjaliści zajmujący się finansowaniem projektów inwestycyjnych. W skład ekspertów wejdą ludzie ze środowisk doradczych, z banków inwestycyjnych.
– Zespół inwestycyjny stanowić będzie 3/4 całego Polskich Inwestycji Rozwojowych, który będzie w miarę skromny, bo będzie liczył 20-30 osób – mówi Grendowicz.
Eksperci będą mieć również kluczowe znaczenie przy wyborze projektów inwestycyjnych.
– Proces decyzyjny będzie trzystopniowy: najpierw rekomendacja zarządu, potem akceptacja i rekomendacja komitetu inwestycyjnego, a następnie zatwierdzenie projektu przez radę nadzorczą spółki – wyjaśnia jej prezes.
Zdaniem prezesa Grendowicza intencją ustalenia takiej struktury było to, aby decyzje zapadające w Polskich Inwestycjach Rozwojowych były decyzjami autonomicznymi. Ten trzystopniowy proces sprawi, że żadna inwestycja, która nie zostanie zarekomendowana przez zarząd nie trafi do komitetu inwestycyjnego, i żadna inwestycja, która zostanie odrzucona na etapie komitetu inwestycyjnego, nie trafi do zatwierdzenia przez radę nadzorczą.
– Więc musi być trzy razy tak. Tak musi brzmieć odpowiedź na każdy projekt – mówi Mariusz Grendowicz. – Rada nadzorcza, która będzie zatwierdzać ostateczne inwestycje, ma być w zamyśle ciałem składającym się w większości z niezależnych członków wywodzących się z rynku. Pomysłodawcy, tworzący koncepcję Polskich Inwestycj Rozwojowych mieli na uwadze właśnie aspekt niezależności i opłacalności podejmowanych przez nich decyzji – zaznacza.
Program Inwestycje Polskie i tworzenie mających go zrealizować Polskich Inwestycji Rozwojowych to inicjatywa wyczekiwana przez ekspertów od gospodarki od wielu lat. Dobór najlepszych ekspertów ma zapewnić funkcjonowanie tej instytucji według rynkowych zasad. W ciągu najbliższych dni powinna nastąpić rejestracja spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe.
Czytaj także
- 2024-11-18: Polscy producenci żywności obawiają się utraty unijnych rynków zbytu. Wszystko przez umowę z krajami Ameryki Południowej
- 2024-11-08: Spadek sprzedaży detalicznej może się okazać tymczasowy. Konsumenci dalej są skłonni do dużych zakupów
- 2024-11-21: Akcesja Ukrainy będzie dużym wyzwaniem dla unijnego rolnictwa. Obie strony czeka kilka lat przygotowań
- 2024-11-15: Rynek roślinnych zamienników nabiału jest wart 640 mln zł. Polski start-up promuje na nim produkty z łubinu
- 2024-10-22: Wiarygodność ekonomiczna Polski sukcesywnie się pogarsza. To negatywnie wpływa na postrzeganie Polski przez inwestorów
- 2024-10-22: Coraz więcej inwestycji na Mazurach. Skokowy przyrost zabudowy niszczy jednak krajobraz regionu
- 2024-10-28: Ochrona krajobrazu mało istotna w nowych inwestycjach. Mazurskie gminy chcą to zmienić
- 2024-10-09: Qczaj: Siedem lat temu pod wpływem jesiennej chandry rozpocząłem swoją karierę. Teraz dostaję od życia dużo fajnych niespodzianek
- 2024-10-03: Wstrzymanie dopłat do leasingu aut elektrycznych może zahamować na nie popyt. Większość firm odłoży zakup na przyszły rok
- 2024-10-08: Magda Bereda: Chcę się totalnie poświęcić muzyce. Właśnie Piotr Rubik w Miami, a ja w Warszawie tworzymy wspólną płytę
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
– Trwają rozmowy nad wypracowaniem konsensusu, który pozwoli na poparcie ustawy o związkach partnerskich przez większość sejmową – mówi ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jak podkreśla, rządowy projekt jest minimum, ale dlatego trzeba go wykorzystać do maksimum, by zabezpieczyć partnerów i dzieci wychowujące się w takich rodzinach. Szczególnie ważna jest kwestia tzw. małej pieczy. W toku konsultacji publicznych i międzyresortowych wpłynęło kilkaset stron uwag i kilka tysięcy maili.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.