Mówi: | Rafał Twarowski |
Funkcja: | przedstawiciel GTC |
W Wilanowie ma powstać nowoczesna galeria handlowa. Inwestor czeka na pozwolenie na budowę
Aktualizacja 16:30
Według badań Millward Brown aż 90 proc. mieszkańców warszawskiego Wilanowa chce budowy na terenie dzielnicy galerii handlowej. Wyczekiwana inwestycja w prężnie rozwijającej się od 15 lat dzielnicy ma szansę na realizację. Globe Trade Centre zamierza wybudować Galerię Wilanów przy ul. Przyczółkowej. Uwzględnienie znaczącej części postulatów zgłoszonych przez Radę Dzielnicy Wilanów dotyczących wyglądu oraz zastosowań budynku oraz aktywny dialog ze społecznością lokalną pozwoliły wypracować kompromisową wersję projektu flagowej inwestycji GTC. Między innymi ograniczono wielkość bryły, zaplanowano więcej terenów zielonych wokół obiektu, i otwarto przestrzeń galerii na zewnątrz. GTC czeka teraz na pozwolenie na budowę.
‒ Wznowiliśmy postępowanie w sprawie wydania pozwolenia na budowę Galerii Wilanów, które zawiera zmodyfikowany plan inwestycji uwzględniający aż 15 z 19 postulatów Rady Dzielnicy. W tej chwili trwa procedura jego podnoszenia przez miasto, czyli potwierdzenia tego, że został złożony zgodnie z wymogami i że można podjąć rozpatrywanie merytoryczne. Od tego czasu władze mają około 65 dni na to, żeby taką decyzję wydać. To może się wydłużyć przez dodatkowe pytania, ale myślę, że w ciągu paru miesięcy powinna być decyzja ‒ mówi agencji Newseria Biznes Rafał Twarowski, Dyrektor Zarządzający Galerii Wilanów.
Nowoczesna Galeria, która ma powstać przy ul. Przyczółkowej, naturalnie oddzieli mieszkalną, prężnie rozwijającą się część warszawskiego Wilanowa od części historycznej. GTC podjęło rozmowy z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, by na bieżąco konsultować planowane rozwiązania architektoniczne i aby koncepcyjnie połączyć tradycje z nowoczesnością. Budynek ma być przyjazny dla środowiska, mieć częścią rozrywkową, plac zabaw, otwarte przestrzenie i pasma zieleni.
‒ Udostępniliśmy przestrzeń na place publiczne oraz unowocześniliśmy fasadę budynku, tak by wpisywała się w koncepcję urbanistyczną Miasteczka Wilanów. Te zmiany poprawiły wygląd bryły budynku, co do funkcjonalności oraz liczby najemców nic nie zmieniliśmy ‒ mówi Rafał Twarowski.
Do grona najemców Galerii Wilanów już dołączyli Cinema City, Carrefour, H&M, Grupa LPP i wiele innych.
W trakcie pozyskiwania dokumentów niezbędnych do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę, takich jak decyzja konserwatora zabytków, decyzja środowiskowa, decyzja drogowa i wiele wiele innych, deweloper zlecił wykonanie szeregu analiz i opracowań, by zbadać wszelkie uwarunkowania funkcjonalne, historyczne i krajobrazowe obejmujące obszar przedpola Pałacu Wilanowskiego. GTC zadeklarowało zbudowanie infrastruktury drogowej, doprowadzenie linii tramwajowej pod teren Galerii i modernizacji fragmentów już istniejących. Na inwestycję w układ drogowy Wilanowa deweloper planuje przeznaczyć 65 mln zł.
‒ Przebudujemy ulice Przyczółkową, Branickiego, Gieysztora i Herbu Szreniawa, zrobimy trzy tunele wyprowadzające ruch samochodowy oraz ruch rowerowy. Przeniesiemy również tym tunelem ruch rowerowy i spacerowiczów do pałacu po drugiej stronie ul. Przyczółkowej, która dzisiaj jest barierą dla mieszkańców Miasteczka Wilanów ‒ mówi Rafał Twarowski
W Wilanowie już dziś mieszka ponad 30 tys. osób. To jedna z najszybciej rozwijających się dzielnic Warszawy. Takiego obiektu handlowo-usługowego jeszcze na jej terenie nie ma. Galeria Wilanów będzie pierwszym centrum handlowym nowej generacji, położonym w południowej części Warszawy.
‒ Jak pokazały badania Millward Brown, 90 proc. mieszkańców chce Galerii Wilanów na kształt Galerii Mokotów uznanej w badaniach za ulubioną wśród respondentów. Co ważne, obiekt nie tylko zaoferuje bogatą ofertę handlową, lecz także będzie miejsce spotkań dla mieszkańców – śródmieściem, którego tak brakuje w Miasteczku Wilanów. Uważam, ze wiele rzeczy, o których mieszkańcy marzą, da właśnie Galeria Wilanów – dodaje Rafał Twarowski.
Czytaj także
- 2025-01-08: Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
- 2024-09-18: Właściciele mieszkań obawiają się nierzetelnych najemców. Rynek najmu profesjonalizuje się bardzo powoli
- 2024-05-15: Za blisko 80 proc. produkcji półprzewodników odpowiada Azja. Planowana inwestycja Intela w Polsce to jeden z kroków do zwiększenia autonomii UE w zakresie dostaw [DEPESZA]
- 2024-05-02: Wraz ze wzrostem cen standardowych nieruchomości rośnie zainteresowanie segmentem premium. Co 10. lokal w Polsce ma podwyższony standard
- 2024-04-12: Rynek nieruchomości premium w Polsce szybko rośnie. Do Europy Zachodniej sporo nam jeszcze brakuje
- 2024-03-22: Polskie firmy poniżej unijnej średniej pod względem cyfryzacji. Większość nie korzysta z chmury, elektronicznej wymiany informacji czy sztucznej inteligencji
- 2023-10-16: Biurowy Mokotów zmienia swój charakter. Nowa zabudowa ma być zgodna z ideą 15-minutowego miasta
- 2023-06-13: Hanna Bakuła: Wracam do moich felietonów z „Playboya”. Prowadzę też w internecie pogadanki na temat seksu i mam bardzo pochlebne opinie
- 2023-03-23: Na razie brak rozstrzygnięć w sprawie rozszerzenia ustawy „lex deweloper”. Nowe przepisy miały ułatwić budowanie mieszkań na terenach po biurach i centrach handlowych
- 2023-03-02: Volvo będzie tworzyć kluczowe innowacje w Krakowie. Do 2025 roku zatrudni ponad pół tysiąca inżynierów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Norwegia i Islandia mocniej rozważają dołączenie do UE. To byłyby ważne decyzje dla Polski
W Norwegii i na Islandii coraz częściej wspomina się o potencjalnej akcesji do Unii Europejskiej. Możliwe, że w obu tych krajach odbędą się referenda, które zbadają poparcie dla tej idei w społeczeństwach. Zdaniem europosła KO akcesja obu północnych państw byłaby znaczącym wzmocnieniem dla UE, ale także ważną decyzją dla Polski.
Infrastruktura
Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku

Ustawa o jawności cen miała na celu ułatwić klientowi szybkie sprawdzenie aktualnych cen mieszkań i lepsze zrozumienie oferty dewelopera. Przedstawiciele branży mówią wprost: idea ustawy jest słuszna, jednak kształt, jaki przybrała w praktyce, podobnie jak tryb jej uchwalenia, budzi już niepokój. Błyskawiczny tryb procedowania sprawił, że powstała ustawa, która obejmie 12,4 proc. rynku. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich ostatnią deską ratunku, by poprawić ten akt, jest Senat, który zajmie się nim już podczas wtorkowego posiedzenia komisji infrastruktury.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.