[relacja] Go Global! Świat, Europa, Afryka. Czas na nowe rozdanie.
Go Global! Świat, Europa, Afryka. Czas na nowe rozdanie. Panel odbył się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Tematy:
– Rola Europy we współczesnym świecie – złudzenia, realia, atuty
– Współpraca i konkurencja UE z najbardziej dynamicznymi gospodarkami
– Europa otwarta na świat. Ekspansja – pod jakimi warunkami?
– Zmiany na ekonomicznej mapie świata. Obszary dynamicznego wzrostu. „Złoty wiek” Afryki?
– Źródła afrykańskiego boomu rozwojowego. Możliwości uwolnienia potencjału
– Ekonomia i bezpieczeństwo. Wspólna przyszłość Afryki i Europy?
– Europa Centralna i Afryka – zadatki specjalnych relacji
Dyskusja z udziałem (wykaz osób w kolejności alfabetycznej):El Hadji Malick Gakou – Minister Handlu, Przemysłu i Sektora Nieformalnego Senegalu w latach 2012-2013; Elham Mahmood Ahmed Ibrahim – Komisarz ds. Infrastruktury i Energetyki, Unia Afrykańska; James L. Jones – Były Generał Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych Ameryki, Doradca Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych w latach 2009-2010, Naczelny Dowódca NATO w latach 2003-2006; Horst Köhler – Prezydent Niemiec w latach 2004-2010, Dyrektor Zarządzający Międzynarodowym Funduszem Walutowym w latach 2000-2004, Prezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w latach 1998-2000;
Jan Kulczyk – Przewodniczący Rady Nadzorczej, Kulczyk Investments, Założyciel, CEED Institute;
Andris Piebalgs – Komisarz UE ds. Rozwoju; Moderator: Aleksander Kwaśniewski – Prezydent RP w latach 1995-2005
Zdjęcia wykonane w maju 2013 roku. Brak restrykcji.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.