[relacja] Go Global! Świat, Europa, Afryka. Czas na nowe rozdanie.
Go Global! Świat, Europa, Afryka. Czas na nowe rozdanie. Panel odbył się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Tematy:
– Rola Europy we współczesnym świecie – złudzenia, realia, atuty
– Współpraca i konkurencja UE z najbardziej dynamicznymi gospodarkami
– Europa otwarta na świat. Ekspansja – pod jakimi warunkami?
– Zmiany na ekonomicznej mapie świata. Obszary dynamicznego wzrostu. „Złoty wiek” Afryki?
– Źródła afrykańskiego boomu rozwojowego. Możliwości uwolnienia potencjału
– Ekonomia i bezpieczeństwo. Wspólna przyszłość Afryki i Europy?
– Europa Centralna i Afryka – zadatki specjalnych relacji
Dyskusja z udziałem (wykaz osób w kolejności alfabetycznej):El Hadji Malick Gakou – Minister Handlu, Przemysłu i Sektora Nieformalnego Senegalu w latach 2012-2013; Elham Mahmood Ahmed Ibrahim – Komisarz ds. Infrastruktury i Energetyki, Unia Afrykańska; James L. Jones – Były Generał Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych Ameryki, Doradca Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych w latach 2009-2010, Naczelny Dowódca NATO w latach 2003-2006; Horst Köhler – Prezydent Niemiec w latach 2004-2010, Dyrektor Zarządzający Międzynarodowym Funduszem Walutowym w latach 2000-2004, Prezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w latach 1998-2000;
Jan Kulczyk – Przewodniczący Rady Nadzorczej, Kulczyk Investments, Założyciel, CEED Institute;
Andris Piebalgs – Komisarz UE ds. Rozwoju; Moderator: Aleksander Kwaśniewski – Prezydent RP w latach 1995-2005
Zdjęcia wykonane w maju 2013 roku. Brak restrykcji.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.