Mówi: | Grzegorz Nowaczyk |
Funkcja: | Prezydent Elbląga |
Rosjanie inwestują w Elblągu, m.in. w nieruchomości
Kaliningrad zacieśnia współpracę z Elblągiem. Zainteresowani są m.in. zakupem obiecujących pod względem biznesowym nieruchomości czy korzystaniem z polskich doświadczeń związanych z organizacją Euro 2012 przed MŚ w Piłce Nożnej, które w 2020 r. odbędą się w Rosji. Obszarem spornym jest energetyka. – Mamy tu odmienne strategie – tłumaczy Grzegorz Nowaczyk, prezydenta Elbląga.
– Rosjanie podziwiali Strefę Kibica, którą stworzyliśmy jako jedyni w województwie. Mówię to bez ironii dlatego, że w roku 2018 w Rosji odbędą się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, a Kaliningrad ma być jednym z miejsc rozgrywania meczów – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Grzegorz Nowaczyk. – Przy takich okazjach staramy się rozmawiać z sąsiadami na temat ich oczekiwań inwestycyjnych.
Okazuje się, że ich zainteresowania koncentrują się głównie wokół rynku nieruchomości.
– Zależy im nie tylko na kupnie mieszkań, ale także na zainwestowaniu w takie nieruchomości, na których możne powstać dobry projekt biznesowy – zdradza Nowaczyk. – Wschodni sąsiedzi są także zainteresowani wszelkimi przedsięwzięciami związanymi z branżą IT. Natomiast o gazie łupkowym nie rozmawiamy.
Polska strategia zakłada poszukiwanie gazu łupkowego, także po to, by uniezależnić się od rosyjskiego gazowego potentata Gazpromu. Rosjanie z kolei oczekują, że będziemy coraz więcej od nich kupować tego cennego źródła energii.
– Rosjanie chcieliby, żebyśmy odbierali od nich energię, która ma być produkowana niedaleko Kaliningradu. Takie rozmowy odbywały się już półtora roku temu – dodaje prezydent Elbląga.
Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego przeprowadzone zostały pierwsze odwierty stwierdzające, że na tych terenach jest gaz łupkowy. Nie wiadomo jeszcze, jak drogie będzie jego wydobycie i dystrybucja.
Grzegorz Nowaczyk zwraca uwagę, że przeszkodą w rozwijaniu współpracy gospodarczej z Rosjanami jest coś jeszcze.
– Elbląg ma swój port morski, który paradoksalnie jest chyba jedynym w Unii Europejskiej, niemającym swobodnego dostępu do morza. Staramy się rozbudować kanał żeglugowy, aby ułatwić połączenie z Bałtykiem, a przede wszystkim z Europą Zachodnią – informuje prezydent miasta.
W porcie morskim przeładowuje się około 100-150 tysięcy towarów rocznie, mimo że mógłby to być nawet milion ton. Żeby tak się stało należałoby zmniejszyć ograniczenia administracyjne obowiązujące w kontaktach międzynarodowych.
– Wtedy na pewno łatwiej będzie skusić przedsiębiorców operujących na morzu do tego, aby zawitali do Elbląga – uważa prezydent miasta.
Krokiem do tego stała się umowa między Polską a Rosją o małym ruchu granicznym, która wejdzie w życie pod koniec lipca.
– Dzięki temu Polacy mieszkający m.in. w Elblągu i okolicach oraz Rosjanie z Obwodu Kaliningradzkiego będą mogli swobodniej, szybciej przekraczać granice, kupować towary, inwestować, odwiedzać się nawzajem – wyjaśnia Grzegorz Nowaczyk.
Włodarze Elbląga liczą, że to przyczyni się do większego napływu rosyjskich inwestorów.
– Rosyjscy przedsiębiorcy potrzebują przede wszystkim informacji, gdzie mogą zainwestować i jakie korzyści osiągną z lokaty kapitału w Polsce – tłumaczy prezydent.
Miejsc inwestycyjnych w Elblągu i okolicach nie brakuje. Jednym z nich jest Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna, w skład której wchodzi elbląska podstrefa.
– Na inwestorów czekają 32 hektary ziemi, gdzie są znacznie lepsze warunki do prowadzenia biznesu niż w innych strefach ekonomicznych w naszym kraju, tzn. ulgi podatkowe wynoszące nawet do 70 proc. i zwolnienie do roku 2020. A jest szansa na to, że już w tym roku Ministerstwo Gospodarki podejmie decyzję o przedłużeniu tego czasu do roku 2026 – zaznacza prezydent miasta.
Oprócz SSE, Rosjanie mogą rozwijać swoje firmy współpracując z Elbląskim Parkiem Technologicznym. O tych możliwościach władze Elbląga chcą informować firmy z sąsiedniego Obwodu. W tym celu we wrześniu zostanie otwarty punkt informacyjny w konsulacie polskim w Kaliningradzie.
Jak podkreśla Grzegorz Nowaczyk, równie ważne, co współpraca z przedsiębiorcami i inwestorami, są również relacje z władzami Kaliningradu. W ubiegłym tygodniu prezydent Elbląga i mer Kaliningradu Aleksander Jaroszuk odnowili porozumienie z 1994 roku o współpracy między miastami. Dokument zakłada szeroką współpracę dwustronną m.in. w dziedzinie gospodarki miejskiej, biznesu, ochrony środowiska, samorządu, bezpieczeństwa i turystyki.
Czytaj także
- 2025-06-18: Większość Polaków sprzeciwia się wprowadzeniu euro. Problemem może być brak dobrej komunikacji
- 2025-06-26: Prof. G. Kołodko: Druga prezydentura Trumpa zmienia Amerykę i świat na gorsze. Nie przyczynia się do rozwiązywania fundamentalnych światowych problemów
- 2025-05-23: Zespół Kombii: W tym roku świętujemy 50-lecie naszej współpracy. Jesteśmy nadal w tym zawodzie z miłości do muzyki i do naszych fanów
- 2025-03-17: UE przedstawi w tym tygodniu szczegóły dotyczące planu dozbrojenia Europy. Problemem jest sposób jego sfinansowania
- 2025-02-26: Cyfrowe euro coraz bliżej. Europejski Bank Centralny przygotowuje się do rewolucji w systemie płatności
- 2024-10-14: Grzegorz Krychowiak: Mieszkam od lat we Francji i kultura tego kraju jest mi bliska jak polska. Poświęciłem bardzo dużo, żeby osiągnąć sukces
- 2024-09-30: Grzegorz Krychowiak: Wydaje mi się, że Wojtek Szczęsny zrezygnował z gry w reprezentacji, bo po prostu stwierdził, że już mu się nie chce
- 2024-06-04: Magdalena Boczarska: Spektakl „Wypiór” rozprawia się z mitem romantyzmu i z postacią Adama Mickiewicza. Nasz wieszcz wcale nie był takim kryształowym bohaterem i wielkim patriotą, za jakiego go uznajemy
- 2024-03-19: Niska dostępność małych i tanich samochodów elektrycznych blokuje rozwój rynku. W ciągu kilku lat mają się pojawić modele w przystępnej cenie
- 2023-11-17: Cyfrowe euro możliwe w ciągu dwóch–trzech lat. Prace nad cyfrowymi odpowiednikami swoich walut prowadzi już 130 państw
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Rozszerzenie UE wśród priorytetów duńskiej prezydencji. Akcesja nowych państw może mieć znaczenie dla bezpieczeństwa i gospodarki
Wraz z czerwcem kończy się druga polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. W ciągu sześciu miesięcy instytucja ta pod przewodnictwem Polski podejmowała działania na rzecz bezpieczeństwa, w wielu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym. Przede wszystkim doprowadziła do przełomowego wzrostu wydatków UE na obronność. Od 1 lipca pałeczkę przejmują Duńczycy, którzy zwrócą uwagę m.in. na obronę Bałtyku.
Transport
Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego

Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.