Mówi: | Anna Katarzyna Nietyksza |
Funkcja: | prezes EuroCloud Polska i Eficom SA |
Rozwój usług w chmurze może dać nawet 2,5 miliona nowych miejsc pracy w UE
Wzrost PKB o 1 proc. rocznie i 2,5 mln nowych miejsc pracy – takie korzyści dla unijnej gospodarki – według Komisji Europejskiej – dałoby pełne wykorzystanie możliwości chmury obliczeniowej. Unijna strategia w tym zakresie już jest, urzędnicy pracują nad konkretnym planem działania, ale i tak główny nacisk w rozwoju tych technologii położony będzie na regulacje krajowe.
– Polska musi zadbać o to, by chmura znalazła się w funduszach strukturalnych. Główny nacisk jeśli chodzi o finansowanie chmury będzie w państwach członkowskich. Należy wiec stworzyć polską strategię dla chmury i Eurocloud prowadzi już rozmowy z Ministerstwem Gospodarki. Myślę, że środowisko powinno wywrzeć silną presję, by stworzyć tę strategię – mówi Anna Katarzyna Nietyksza, prezes EuroCloud Polska i Eficom SA oraz członkini Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego.
Dodaje, że istotne jest, by technologia chmury została uwzględniona w Programie Operacyjnym Polska Cyfrowa. Konsultacje założeń programu kończą się jutro. W połowie miesiąca ma być znany jego ostateczny kształt.
– Najważniejszym elementem będzie doprowadzenie do tego, by w Programie Operacyjnym Polska Cyfrowa znalazły się konkrety dotyczące traktowania wydatków nie jako nakładów inwestycyjnych, tylko kosztów operacyjnych [OPEX – red.]. Chmura to jest właśnie OPEX, czyli możemy sobie kupić usługę płacąc abonament miesięczny, a nie musimy kupować serwera i trzymać go przez kilka lat, zapewniając trwałość projektu – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Nietyksza.
Chmura obliczeniowa polega na przechowywaniu danych na serwerach wyspecjalizowanych firm znajdujących się w innymi miejscu. Dzięki temu można uzyskać dostęp do swoich danych z dowolnego podłączonego do internetu komputera. Zdaniem ekspertów jest to rozwiązanie pozwalające na znaczne oszczędności, a także bezpieczniejsze.
– To jest zupełna zmiana w myśleniu o finansach publicznych i firmowych – dodaje Nietyksza. – Chmura daje 30-70 proc. optymalizacji kosztów infrastruktury. Przewagą chmury jest jeszcze to, że nie ma gigantycznego kosztu zakupu oprogramowania i licencji na nie i ciągła jego aktualizacja.
Szansa na rozwój i nowe miejsca pracy
W ramach realizacji ogłoszonej pod koniec ubiegłego roku Europejskiej Strategii na rzecz Wykorzystania Chmury Obliczeniowej, promowani mają być europejscy dostawcy chmury obliczeniowej. Chodzi tu zarówno o dostawców infrastruktury, oprogramowania i platform. Z danych Komisji Europejskiej wynika, że wykorzystując w pełni możliwości chmury obliczeniowej można stworzyć 2,5 mln nowych miejsc pracy w Europie i przyczynić się do wzrostu PKB UE o 1 proc. rocznie do 2020 roku.
– Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny patrzy na to z dystansem i może aż tak ambitnych celów nie uda się zrealizować. Niemniej jednak rzeczywiście chmura tworzy nowe miejsca pracy, szczególnie dla młodych ludzi, w sektorze tworzącym oprogramowanie. Sprzyja także rozwojowi małych i średnich firm, gdyż nie wymaga inwestycji – dodaje prezes EuroCloud Polska i Eficom SA.
Trwają prace nad konkretnym planem wdrożenia europejskiej strategii. Pod koniec października powołano grupę ekspertów, którzy mają zająć się wypracowaniem standardów w zakresie świadczenia usług chmurowych. Pierwsze posiedzenie grupy ma się odbyć jeszcze w listopadzie.
Czytaj także
- 2025-05-21: Finansowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego wspiera rozwój OZE czy infrastruktury drogowej. Wśród nowych priorytetów bezpieczeństwo i obronność
- 2025-05-19: Poparcie dla UE rekordowo wysokie, mimo wzrostu populizmu. Społeczeństwo oczekuje większego zaangażowania w kwestie bezpieczeństwa
- 2025-04-17: Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar
- 2025-04-22: Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników
- 2025-04-22: Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
- 2025-04-14: Nowe technologie podstawą w reformowaniu administracji. Będą też kluczowe w procesie deregulacji
- 2025-04-10: Pierwsze efekty prac deregulacyjnych możliwe już jesienią. Ten proces uwolni w firmach środki na inwestycje
- 2025-03-27: Powstanie europejska strategia dotycząca zdrowia psychicznego młodych. Kraje łączą siły, by chronić ich przed cyberzagrożeniami
- 2025-04-02: Cyfrowa transformacja wymaga od liderów biznesu nowych kompetencji. Wśród nich kluczowe są otwartość na zmianę i empatia
- 2025-04-08: Blisko 10 mln Ukraińców nie ma dostępu do wody pitnej lub infrastruktury sanitarnej. Na jej odbudowę potrzeba 11,3 mld dol.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Negocjacje między UE i USA w sprawie ceł trwają. Przełom możliwy podczas czerwcowej wizyty Trumpa w Europie
Czas, jaki Donald Trump zostawił krajom obłożonym cłami na negocjacje, zbliża się do półmetka. Umowę podpisała Wielka Brytania, ogłoszono również porozumienie z Chinami. Unia Europejska, która jest czwartym partnerem handlowym USA, do niedawna zdawała się nie czynić żadnych postępów w rozmowach. Jednak negocjacje trwają. Zdaniem europosła Michała Szczerby z PO stanowisko Unii powinno być twarde, a przede wszystkim jednomyślne. Okazją do rozmów może być wizyta Trumpa na czerwcowym szczycie NATO w Hadze.
Przemysł
Unijne programy szansą dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Wkrótce uruchomione będzie 150 mld euro na niskooprocentowane pożyczki

Prace nad uruchomieniem instrumentu pożyczkowego SAFE są na ostatniej prostej. Jak poinformował MON, po wielu tygodniach negocjacji został on przyjęty przez stałych przedstawicieli państw członkowskich przy UE. Wdrożenie SAFE oznacza uruchomienie 150 mld euro niskooprocentowanych pożyczek na finansowanie inwestycji państw członkowskich w obronność. Wysiłki krajowe i unijne koncentrują się teraz na zwiększaniu potencjału europejskiego przemysłu obronnego i budowaniu zdolności obrony i odstraszania.
Konsument
Roboty w służbie środowisku. Ograniczanie ilości odpadów możliwe dzięki automatyzacji

Sztuczna inteligencja i robotyka już dziś pomagają firmom ograniczać swój wpływ na środowisko. Korzyści z inwestycji w zaawansowaną automatyzację odczuwają także konsumenci. Przykładem może być automatyczny system pakowania wdrażany przez Amazon. Robot dostosowujący każdorazowo rozmiar papierowego opakowania do danego produktu pozwolił już zaoszczędzić 3 mln t materiału opakowaniowego, co oznacza dla kupujących mniej materiałów do utylizacji i prostszy recykling.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.