Mówi: | Stanisław Kluza |
Funkcja: | Były wiceminister finansów, były przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego |
S. Kluza: RPP stała się zakładnikiem swojej błędnej decyzji w maju
Rynek wciąż czeka na obniżkę stóp procentowych. Prawdopodobieństwo, że na listopadowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej podejmie taką decyzję, zwiększają gorsze od oczekiwań dane o produkcji przemysłowej we wrześniu. – Widać, że w RPP toczy się debata na ten temat – mówi Stanisław Kluza, były wiceminister finansów. Jego zdaniem, opóźnienie takiej decyzji świadczy o tym, że Rada nie chce przyznać, iż majowa podwyżka stóp procentowych była błędem.
– Przyglądając się wnioskom z debat, które są upubliczniane za pośrednictwem sprawozdań lub komentarzy członków RPP, można zauważyć, że być może Rada stała się przysłowiowym zakładnikiem swojej błędnej decyzji z maja. I dzisiaj, próbując bronić swojej reputacji, odracza decyzje o działaniu w kierunku przeciwnym. Nie chce pokazać, że tamta decyzja być może była błędna – uważa Stanisław Kluza, były wiceminister finansów i były szef Komisji Nadzoru Finansowego.
Od maja br. główna stopa procentowa NBP wynosi 4,75 proc. Jak wyjaśnił prof. Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego, po październikowym posiedzeniu RPP, przed obniżką stóp Radę powstrzymała m.in. wysoka inflacja (3,8 proc. w sierpniu i we wrześniu).
Według ekonomistów w tym roku obniżki są jednak nieuniknione. Tym bardziej, że – zgodnie z oceną Rady – inflacja w kolejnych miesiącach będzie coraz niższa. Członków RPP powinny przekonać również nienajlepsze dane płynące z polskiej gospodarki. W środę Główny Urząd Statystyczny podał, że produkcja przemysłowa we wrześniu spadła o ponad 5 proc. w ujęciu rocznym.
W komunikacie po ostatnim posiedzeniu podkreślono, że jeśli listopadowa projekcja NBP i inne napływające dane będą świadczyły o trwałym osłabieniu koniunktury gospodarczej, a ryzyko rosnącej inflacji będzie ograniczone, to Rada dokona złagodzenia polityki pieniężnej.
– Patrząc na zachowania rynku, czyli na koszt pieniądza na rynku międzybankowym, na ceny obligacji, widać że rynek oczekuje obniżki stóp procentowych na poziomie 1-1,5 punktu procentowego w perspektywie najbliższych kilku miesięcy do pół roku – podkreśla w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Stanisław Kluza.
Oczekiwania rynku wypływają również na rentowność polskich obligacji skarbowych, która w ostatnim tygodniu spadła do poziomu ok. 4,5 proc.
– Ostatnio zmniejszyła się rentowność obligacji pięcioletnich, co również odzwierciedla kierunek oczekiwanego w krótkim i średnim okresie czasu procesu obniżki stóp procentowych – mówi ekonomista.
Kolejna decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych spodziewana jest 7 listopada.
Czytaj także
- 2025-05-02: Zmiany w globalnej gospodarce będą wspierać reindustrializację. To szansa dla Śląska
- 2025-04-25: Piwo bezalkoholowe stanowi już 6,5 proc. sprzedaży browarów. Konsumenci świadomie ograniczają spożycie alkoholu
- 2025-04-25: Członek RPP spodziewa się obniżki stóp procentowych już w maju, może nawet o 50 pb. Potem dyskusja o kolejnej obniżce możliwa w lipcu
- 2025-04-29: Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
- 2025-04-16: Brakuje decyzji KOWR o przyszłości dzierżawionej ziemi rolnej. To zagrożenie dla polskiego rolnictwa i zatrudnionych w nim pracowników
- 2025-04-23: Rynek oczekuje pierwszego cięcia stóp procentowych w Polsce w maju. Są ku temu przesłanki ekonomiczne
- 2025-04-01: Europa zapowiada walkę o bezpieczeństwo lekowe. Wsparcie dla tych inwestycji ma się znaleźć w przyszłym budżecie UE
- 2025-03-18: UE chce zmniejszyć udział leków i substancji czynnych z Azji. Nowe przepisy zwiększą możliwości produkcyjne europejskich firm
- 2025-03-21: Joanna Liszowska: Mam nadzieję, że nigdy nie będę świadkiem wypadku. Bałabym się udzielać pomocy, bo to niebywała odpowiedzialność
- 2025-03-26: Złoto przebiło barierę 3 tys. dol. za uncję. Sytuacja na świecie wskazuje na dalsze wzrosty cen
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.
Polityka
Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.
Przemysł
Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.