Mówi: | Marek Zagórski, minister cyfryzacji Bartłomiej Klinger, zastępca dyrektora ds. projektów administracyjno-edukacyjnych, NASK Anna Chyżyńska, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żardenikach |
Szkoły coraz lepiej przygotowane na cyfrową edukację. Do szybkiego internetu podłączanych jest średnio 100 szkół dziennie
Projekt Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej zakłada, że do końca 2019 roku blisko 11 tys. szkół zostanie podłączonych do światłowodu, a do końca 2020 roku w zasięgu szybkiego internetu znajdą się wszystkie szkoły w Polsce. – Projekt jest mocno rozkręcony, podłączamy do OSE ok. setki szkół dziennie – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. Jak podkreśla, OSE wraz z ekosystemem towarzyszącym – m.in. edukacją z zakresu cyberbezpieczeństwa, szkoleniami dla nauczycieli i materiałami do wykorzystania na lekcjach, które zapewni NASK – podniesie efektywność całego procesu edukacji.
– Do podpięcia zostało nam jeszcze trochę szkół, bo na ogólną liczbę około 19,5 tys. lokalizacji w tej chwili mamy instalacje w 6,4 tys. szkół (stan na 20.09.19 – red). Ten proces od trzech miesięcy jest już bardzo rozkręcony. Dziennie podłączanych jest około setki szkół, więc wszystko wskazuje na to, że zrobimy to zgodnie z założeniami – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Marek Zagórski, minister cyfryzacji.
W ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej do końca 2020 roku ponad 30,5 tys. szkół w 19,5 tys. lokalizacji w całej Polsce ma zostać podłączonych do szybkiego internetu światłowodowego. Dzięki temu lekcje będą prowadzone przy wykorzystaniu nowych technologii i internetu, a uczniowie i nauczyciele rozwiną cyfrowe kompetencje. Projekt ma całkowicie zmienić model kształcenia w polskich szkołach – z analogowego na cyfrowy.
– Realizujemy ten projekt przede wszystkim na obszarach białych plam, czyli wszędzie tam, gdzie inwestycje komercyjnie nie miałyby możliwości się pojawić – podkreśla Marek Zagórski. – OSE zapewni dostęp do najważniejszego miejsca, w którym mamy zasoby, treści i narzędzia, czyli do internetu, w sposób nieograniczony i nielimitowany, zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów. Pozwoli na korzystanie z tych wszystkich zasobów, a także wraz z dodatkowymi narzędziami, które chcemy stworzyć w ramach OSE, podniesie efektywność całego procesu nauczania, adaptując go do potrzeb i zmieniającej się percepcji uczniów.
– Polskie szkoły w wielu przypadkach są już gotowe na tę nowoczesną cyfrową edukację. Rzeczywiście mamy wielu nauczycieli mocno zaangażowanych, zainteresowanych takimi narzędziami i wprowadzających je praktycznie w proces nauczania. Dużo jest jeszcze do zrobienia i mamy nadzieję, że OSE wyrówna szanse, da wszystkim nauczycielom i uczniom dostęp do tych narzędzi cyfrowych – dodaje Bartłomiej Klinger, zastępca dyrektora ds. projektów administracyjno-edukacyjnych w NASK.
Państwowy Instytut Badawczy NASK jest odpowiedzialny za jej wdrożenie i utrzymanie OSE. Będzie także czuwać nad cyberbezpieczeństwem sieci oraz zapewni usługi towarzyszące, m.in. w zakresie edukacji dotyczącej bezpiecznego korzystania z internetu, szkoleń dla nauczycieli i gotowych materiałów – scenariuszy do wykorzystania w trakcie lekcji z uczniami.
W połowie tego roku NASK wystartował już z projektem OSEhero.pl, który promuje i nagradza aktywnych nauczycieli, którzy prowadzą zajęcia kreatywnie z wykorzystaniem internetu i nowych technologii, motywując uczniów do większego zaangażowania.
– Chcemy, żeby nauczyciele inspirowali się nawzajem. Pokazywali sobie, co udało im się zrobić i co to dało uczniom. Z drugiej strony, jako NASK chcemy podpowiadać, co jest dobrego i fajnego w tym cyfrowym świecie, które technologie i w jaki sposób można wykorzystać. Będziemy też nauczycieli edukować, szczególnie w obszarze zagrożeń, nie tylko niebezpiecznych treści, ataków hakerskich, lecz także wielu zagrożeń emocjonalnych, z którymi dzieci się mierzą – wymienia Bartłomiej Klinger.
– To jest ogromne wyzwanie. Starsi nauczyciele nie potrafią się tak dobrze poruszać w świecie cyfrowym jak młodsze pokolenie. Ale nasi uczniowie posługują się komórkami, portalami społecznościowymi, wchodzą do miejsc nie zawsze dozwolonych, nie rozumieją zagrożeń. Dla nas największym zadaniem jest przygotować uczniów do tego, żeby sami umieli się obronić przed niebezpieczeństwami – mówi Anna Chyżyńska, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żardenikach.
OSE ma wyrównać różnice pomiędzy szkołami z obszarów wiejskich a tymi w dużych miastach oraz umożliwić transfer wiedzy pomiędzy jednostkami edukacyjnymi. W tym celu NASK w całej Polsce organizuje też cykl konferencji OSEregio. Ostatnia odbyła się w Ostrołęce, kolejne są planowane w Białej Podlaskiej i Białymstoku (w końcówce września i na początku października).
Spotkania w ramach OSEregio są płaszczyzną współpracy i okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy przedstawicielami lokalnych szkół, kuratoriów czy bibliotek. Udział w nich jest bezpłatny, a w trakcie konferencji szkoły mają szansę wygrać dla siebie nowoczesne, mobilne pracownie multimedialne.
– Mobilna pracownia multimedialna to zestaw 16 laptopów, które są umieszczone w szafie na kółkach, czyli można ją przemieścić do dowolnej klasy w szkole. Nie są związane z jednym miejscem, np. pracownią informatyczną, więc każdy nauczyciel, jeżeli ma pomysł na wykorzystanie narzędzi cyfrowych czy internetu w trakcie lekcji, może z takiej pracowni skorzystać. Mobilne pracownie multimedialne pozwolą uczniom wykorzystać świat cyfrowy praktycznie na każdej lekcji – wyjaśnia Bartłomiej Klinger.
– Mobilne pracownie umożliwią nam prowadzenie zajęć z wykorzystaniem internetu i laptopów na różnych lekcjach, w dowolnym momencie. To będzie coś, co zdecydowanie poszerzy możliwości szkoły – mówi Grzegorz Wyszogrodzki, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Mińsku Mazowieckim.
Czytaj także
- 2025-07-09: Dorota Szelągowska: W moim rodzinnym domu się nie przelewało. Od mamy i babci się nauczyłam, jak ugotować coś z niczego
- 2025-07-07: Branża budowlana przygotowuje się na boom w inwestycjach infrastrukturalnych. Wyzwaniem może być dostęp do kadr i materiałów
- 2025-06-23: Przedsiębiorcy chcą uproszczenia kontroli celno-skarbowych i podatkowych. Wskazują na potrzebę dialogu z kontrolerami
- 2025-06-16: Dostępność antykoncepcji awaryjnej wzrosła, ale wiedza o niej nadal jest niewystarczająca. To w Polsce wciąż temat tabu
- 2025-06-13: Hejt w sieci dotyka coraz więcej dzieci w wieku szkolnym. Rzadko mówią o tym dorosłym
- 2025-06-05: Już pięciolatki interesują się pieniędzmi. Wakacje to dobry moment na edukację finansową
- 2025-06-09: Alicja Węgorzewska: Trzeba dbać o rozwój kulturalny młodego pokolenia. Chcę zachęcić młodzież do przychodzenia do opery na wielkie dzieła
- 2025-04-29: Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych
- 2025-06-03: Wiedza Polaków o gospodarce i finansach niewystarczająca. To może się przekładać na błędne decyzje inwestycyjne
- 2025-05-14: 37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.