Mówi: | Olgierd Dziekoński |
Funkcja: | Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP |
Szykują się atrakcyjne kontrakty. Energa i Bumar chcą współpracować z Amerykanami
Polskie firmy rozmawiają o współpracy z przedsiębiorcami z Chicago i Doliny Krzemowej. Energa – w zakresie tzw. inteligentnych sieci elektroenergetycznych, a Bumar – czujników. Pierwsze spotkania z Amerykanami już były. Wynika z nich, że są możliwości i chęć współpracy, a wartość kontraktów może być liczona w miliardach.
– Wiemy, że są technologie, że jest rynek i że są możliwości finansowania. Teraz chodzi o to, żeby z tej wiedzy zbudować pakiet inwestycyjny. Jeżeli chodzi o elementy czujników, to propozycje projektów, które były pokazywane w Chicago, to są kilkusetmilionowe, jeśli nie miliardowe wartości w dolarach. Także jest to jeden z najbardziej rosnących rynków na świecie w tej chwili – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Olgierd Dziekoński, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, który uczestniczył w spotkaniach w Stanach Zjednoczonych z polskimi przedsiębiorcami.
Wizyta w USA dotyczyła wzmocnienia i uruchomienia nowych obszarów współpracy ze środowiskiem gospodarczym, polonijnym z Chicago i Doliny Krzemowej, czyli centrum amerykańskiego przemysłu nowych technologii.
– Wydaje się, że będzie możliwość wykorzystania istniejących już tam technologii dla przeniesienia ich na teren Polski. W tej sprawie prowadzone są rozmowy pomiędzy przedstawicielami firm amerykańskich, US-PTC [Amerykańsko-Polska Izba Handlowa – red.] a Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. W Polsce mogłyby być opracowywane i produkowane w kooperacji elementy do analizy, szczególnie w obszarze medycyny, prewencji zdrowotnej, badań i analiz zdrowotnych – tłumaczy minister.
Podczas spotkania dyskutowano również o współpracy w dziedzinie nowoczesnych technologii, takich jak smart grid (inteligentne sieci elektroenergetyczne).
– Próbujemy zidentyfikować partnerów, określić ich zainteresowanie, zbudować pakiet finansowy. Wiemy – i to jest najważniejsze – że istnieje potrzeba i dostęp do technologii oraz zainteresowanie po obu stronach. Zarówno Agencji Rozwoju Przemysłu, jak i po stronie polskich firm. Są to te związane z sektorem energetyki: firma Energa, jak również Bumar, jeżeli chodzi o te dotyczące czujników – wymienia Olgierd Dziekoński.
– Jesteśmy bardzo zainteresowani czujnikami MEMS [ang. Micro Electro-Mechanical Systems – red.] do zastosowań cywilnych i obronnych. Interesuje nas również technologia MMIC [ang. Monolithic Microwave Integrated Circuit – monolityczne mikrofalowe układy scalone]. Technologie MEMS i MMIC były zgłaszane do offsetu przez Bumar Elektronika, tj. zgłoszona została gotowość przyjęcia takiej technologii od partnerów zagranicznych – informuje Monika Koniecko, rzeczniczka prasowa Bumaru.
Minister Dziekoński zaznacza, że to dopiero początek drogi.
– Trzeba wypracować kto, w jaki sposób, ile, jak się dzieli ryzyka, jak się to finansuje. To wymaga jednak czasu. Najważniejsze jest zaczęcie i znalezienie pozytywnego zainteresowania po obu stronach – podkreśla.
Spotkania w USA dotyczyły także współpracy amerykańskich technologicznych parków z polskimi.
– W przyszłym roku w styczniu przewidywana jest bezpośrednia współpraca tak, żeby można było wykorzystywać użytkowników parków, czyli firmy średniej wielkości, mniej więcej o obrocie 1-2 mln dolarów. Nie start-upy, ale firmy, które już istnieją 2-3 lata i chcą dynamicznie rozwijać swoją ofertę rynkową. Chicago jest szczególnie zainteresowane wykorzystaniem firm i usytuowaniem takich firm na rynku europejskim – mówi Olgierd Dziekoński.
Minister przypomina, że przez ten park technologiczny przeszedł Comarch, jedna z największych polskich spółek informatycznych.
– Czyli ten pierwszy "most" już jest, teraz chodzi o znalezienie kolejnych firm, również i amerykańskich, które mogłyby funkcjonować na terenie Polski – podsumowuje Olgierd Dziekoński.
Czytaj także
- 2024-11-08: Katarzyna Ankudowicz: Jestem zdruzgotana i przerażona, że Donald Trump został prezydentem. On przecież się chwali, że Putin to jego najlepszy kumpel
- 2024-11-05: Wyniki wyborów w USA kluczowe dla przyszłości NATO i Ukrainy. Ewentualna wygrana Donalda Trumpa będzie bardziej nieprzewidywalna
- 2024-11-04: Wynik wyborów prezydenckich w USA zależeć będzie od kilku stanów. Jest ryzyko nieuznania przegranej jednej ze stron, zwłaszcza przez Donalda Trumpa
- 2024-10-07: Dystans między UE a gospodarkami USA czy Chin rośnie. Spada konkurencyjność unijnych firm
- 2024-08-22: Kandydaci w wyborach w USA idą łeb w łeb. O wyniku może przesądzić debata prezydencka
- 2024-08-28: Listopadowe wybory w USA mogą się przełożyć na dalszy przebieg wojny w Ukrainie. Możliwy też wpływ na kampanię prezydencką w Polsce
- 2024-07-15: Rynek znów wierzy w obniżki stóp w USA po wakacjach, w Polsce się na nie nie zanosi. To zwiastuje umocnienie złotego, osłabienie dolara i wzrost cen złota
- 2024-07-11: Investors TFI: Wybory prezydenckie w USA mogą sprzyjać krótkoterminowym korektom na giełdach. Dla wielu inwestorów będzie to okazja do zakupów
- 2024-07-19: Investors TFI: Hossa na giełdach nie skończy się przed 2026 rokiem. Wszystko będzie zależeć od trendu na Wall Street
- 2024-06-05: Unia Europejska musi mocniej współpracować z NATO. Wybory po obu stronach Atlantyku będą kluczowe
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Europejscy rolnicy przeciw umowie UE i Mercosur. Obawiają się zalewu taniej żywności z Ameryki Południowej
Europejscy rolnicy sprzeciwiają się umowie między UE a krajami Mercosur w obecnie wynegocjowanym kształcie. Obawiają się, że unijny rynek zostanie zalany przez tanią żywność z Ameryki Południowej, ponieważ tamtejsi rolnicy w przypadku większości produktów nie muszą przestrzegać zasad zrównoważonego rozwoju, które z kolei podnoszą koszty produkcji we wspólnocie. Zdaniem prof. Łukasza Ambroziaka z IERiGŻ – PIB, choć umowa handlowa jako całość w wielu aspektach jest korzystna dla UE, to akurat produkcja rolno-spożywcza może na niej ucierpieć.
Infrastruktura
Zadyszka na rynku ładowania samochodów elektrycznych. Rozwój infrastruktury przyhamował
Bardzo powolny, ale stabilny wzrost na rynku samochodów elektrycznych – tak sytuację swojej branży oceniają firmy, które w niej działają. Zauważają także delikatną zadyszkę spowodowaną dość niską dynamiką rozwoju infrastruktury ładowania względem oczekiwań, co przekłada się na popyt aut. Elektromobilny biznes liczy na działania, które mogłyby pobudzić rynek.
Transport
Dekarbonizacja jest wyzwaniem dla firm przemysłowych. Wymaga zmian w całym łańcuchu dostaw
Sektor przemysłowy jest jednym z głównych emitentów CO2, a jego dekarbonizacja ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia unijnych celów neutralności klimatycznej. Dla przedsiębiorstw, zwłaszcza z branż energochłonnych, oznacza to jednak konieczność modernizacji zakładów i przeprojektowania procesów produkcyjnych. Kluczowe są m.in. ich automatyzacja, cyfryzacja i maksymalne skracanie łańcuchów dostaw, również wewnątrzzakładowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.