Mówi: | Leszek Hołda |
Funkcja: | prezes zarządu |
Firma: | Integrated Solutions |
Bezpieczeństwo IT priorytetem dla firm w 2015 r. Skala zagrożeń rośnie lawinowo
Skala ataków ze strony cyberprzestępców rośnie w szybkim tempie. W 2014 r. wiele firm było ofiarami włamań. Gospodarka globalna traci na tym nawet pół miliarda dolarów rocznie. Dlatego w tym roku bezpieczeństwo systemów IT będzie dla firm najważniejsze. Biznes skoncentruje się również na technologii chmury, mobilności oraz internecie rzeczy.
Z danych CERT Orange Polska wynika, że w okresie od stycznia do listopada br. liczba ataków odmowy dostępu typu DDoS powiększyła się o 40 proc., porównując do 2013 roku. Wzrósł też poziom skomplikowania i liczba zaawansowanych zagrożeń. CERT Orange zidentyfikowało ponad 100 tys. prób ataków tego typu, co pokazuje skalę problemu. W ostatnim półroczu cyberataki przybrały na sile. Dotyczyły one przede wszystkim dużych firm, instytucji finansowych, banków i spółek Skarbu Państwa.
– Myślę, że jednym z głównych zmagań firm i szefów IT będzie to, aby odpowiednio zabezpieczyć systemy przed tymi atakami – mówi Leszek Hołda, prezes zarządu Integrated Solutions.
Jak wynika z badania PwC, w tym roku na bezpieczeństwo firmy przeznaczyły średnio 5,5 proc. nakładów na IT. Blisko połowa ankietowanych stwierdziła, że spodziewa się wzrostu wydatków na ten cel w kolejnym roku, a mniej niż 30 proc. zamierza utrzymać je na dotychczasowym poziomie.
Kolejnym filarem, wokół którego będą się rozwijać nowe technologie, jest mobilność.
– Około 60 proc. sprzedawanych urządzeń to smartfony. Oczywiście z tym wiążą się duże ułatwienia i rozszerzenie funkcjonalności po stronie użytkownika końcowego, ale pojawia się również kwestia odpowiedniego zabezpieczenia danych na smartfonach. W związku z tym możemy spodziewać się dużej dynamiki wzrostu systemów mobile device management [oprogramowanie służące do zdalnego zarządzania urządzeniami przenośnymi pracowników – red.] – prognozuje Leszek Hołda.
Ekspert podkreśla, że w I półroczu 2014 roku spółka sprzedała tyle rozwiązań z tego segmentu, ile przez cały ubiegły rok. To pokazuje, że firmy coraz bardziej interesują się tego typu technologiami.
Trzeci ważny dla IT sektor to internet rzeczy, szczególnie technologia machine to machine, polegająca na komunikacji między maszynami. Według prognoz firmy Gartner do 2020 roku rynek internetu rzeczy będzie wart ok. 300 mld dolarów. Firma IDC prognozuje, że do tego czasu połączonych ze sobą będzie aż 30 mld urządzeń.
– Te technologie będą znajdowały zastosowania w coraz to nowszych obszarach naszego życia codziennego, także w rozwiązaniach biznesowych – podsumowuje prezes IS.
Wszystko to sprawia, że firmy rozszerzają portfolio rozwiązania dla biznesu.
– Idziemy w kierunku rozwiązań z chmury, które oznaczają szybką implementację i niską barierę kosztową wejścia. W chmurze są dostępne zarówno rozwiązania security, jak i mobile device management. To są podstawowe elementy, które spowodują że rozwiązania chmurowe będą coraz bardziej adaptowane przez dostawców – zapowiada prezes Integrated Solutions
Dane pokazują, że rozwiązania chmurowe dużo szybciej przyjmują się w Stanach Zjednoczonych niż w Europie. Można się jednak spodziewać, że Europa będzie zmuszona także osiągnąć poziom amerykański, co da impuls do rozwoju właśnie tego obszaru IT.
Czytaj także
- 2025-06-11: Wiceprzewodniczący PE: Polska prezydencja zapewniła UE stabilność w niepewnych czasach. Wiele inicjatyw dotyczyło obronności
- 2025-06-11: Bolt rozpoczyna szkolenia z bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Będzie wprowadzać także nowe funkcje bezpieczeństwa
- 2025-06-02: UE zmienia podejście do transformacji energetycznej i łączy ją z konkurencyjnością. To zasługa polskiej prezydencji
- 2025-06-09: Import materiałów budowlanych z Rosji zagrożeniem dla konkurencyjności europejskiego rynku. Konieczne są zmiany i egzekwowanie sankcji
- 2025-05-27: Globalny sektor finansowy mocniej otwiera się na blockchain. Nowe regulacje likwidują kolejne bariery na rynku
- 2025-06-06: Rośnie presja konkurencyjna na unijne rolnictwo. Bez rekompensat sytuacja rolników może się pogarszać
- 2025-05-21: Finansowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego wspiera rozwój OZE czy infrastruktury drogowej. Wśród nowych priorytetów bezpieczeństwo i obronność
- 2025-05-19: Poparcie dla UE rekordowo wysokie, mimo wzrostu populizmu. Społeczeństwo oczekuje większego zaangażowania w kwestie bezpieczeństwa
- 2025-05-08: J. Scheuring-Wielgus: Napięcia geopolityczne wymagają silniejszego zjednoczenia państw Europy. To lekcja z II wojny światowej
- 2025-05-14: Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają dyskusje nad kształtem unijnego budżetu na lata 2028–2034. Mogą być rozbieżności w kwestii Funduszu Spójności czy dopłat dla rolników
Trwają prace nad wieloletnimi unijnymi ramami finansowymi (WRF), które określą priorytety wydatków UE na lata 2028–2034. W maju Parlament Europejski przegłosował rezolucję w sprawie swojego stanowiska w tej sprawie. Postulaty europarlamentarzystów mają zostać uwzględnione we wniosku Komisji Europejskiej w sprawie WRF, który zostanie opublikowany w lipcu 2025 roku. Wciąż jednak nie ma zgody miedzy państwami członkowskimi, m.in. w zakresie Funduszu Spójności czy budżetu na rolnictwo.
Konsument
35 proc. gospodarstw domowych nie stać na zakup mieszkania nawet na kredyt. Pomóc może wsparcie budownictwa społecznego i uwolnienie gruntów pod zabudowę

W Polsce co roku oddaje się do użytku ok. 200 tys. mieszkań, co oznacza, że w ciągu dekady teoretycznie potrzeby mieszkaniowe społeczeństwa mogłyby zostać zaspokojone. Jednak większość lokali budują deweloperzy na sprzedaż, a 35 proc. gospodarstw domowych nie stać na zakup nawet za pomocą kredytu. Jednocześnie ta grupa zarabia za dużo, by korzystać z mieszkania socjalnego i komunalnego. Zdaniem prof. Bartłomieja Marony z UEK zmniejszeniu skali problemu zaradzić może wyłącznie większa skala budownictwa społecznego zamiast wspierania kolejnymi programami zaciągania kredytów.
Problemy społeczne
Hejt w sieci dotyka coraz więcej dzieci w wieku szkolnym. Rzadko mówią o tym dorosłym

Coraz większa grupa dzieci zaczyna korzystać z internetu już w wieku siedmiu–ośmiu lat – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”. Wtedy też stykają się po raz pierwszy z hejtem, którego jest coraz więcej w mediach społecznościowych. Według raportu NASK ponad 2/3 młodych internautów uważa, że mowa nienawiści jest największym problemem w sieci. Co więcej, dzieci rzadko mówią o takich incydentach dorosłym, dlatego tym istotniejsze są narzędzia technologiczne służące ochronie najmłodszych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.