Firmy w coraz większym stopniu opierają swoją działalność na analizie danych w czasie rzeczywistym. Systemy do jej obsługi nie wymagają specjalistycznej wiedzy IT [DEPESZA]
Dla każdej firmy – niezależnie od wielkości i branży – dane są dziś jednym z kluczowych zasobów pozafinansowych. Efektywne wykorzystywanie tych danych jest fundamentem większości biznesów, wpływając m.in. na produktywność przedsiębiorstwa i wypracowywane przez nie wyniki. – Połączenie uczenia maszynowego, analityki danych oraz zdarzeń (ang. events) generowanych w czasie rzeczywistym rozpoczyna jednak nowy etap bardziej optymalnego wykorzystania tych danych, co przekłada się na oszczędności, lepsze decyzje biznesowe i większy poziom satysfakcji klientów – mówi Sebastian Gawęda, ekspert Goldenore. Jak wskazuje, takie innowacyjne narzędzia mają zastosowanie m.in. w finansach, telekomunikacji, transporcie i logistyce, a zwłaszcza w handlu, pozwalając np. na bieżąco zarządzać doświadczeniami klientów i wpływać na ich decyzje zakupowe. Co istotne, obsługa tego typu systemów nie wymaga wiedzy programistycznej.
– Integracja systemów uczenia maszynowego i analityki w czasie rzeczywistym to dzisiaj klucz do wykorzystania potencjału ukrytego w danych, podejmowania lepszych decyzji biznesowych oraz optymalizacji procesów i poprawy doświadczeń użytkowników – mówi agencji Newseria Biznes Bartłomiej Wlazłowski, executive business partner w Goldenore.
Wykorzystanie danych jest dziś fundamentem działania każdej firmy. Natomiast technologia logicznej replikacji danych w czasie rzeczywistym (CDC) pozwala na wykorzystanie danych z wielu różnych baz na bieżąco. Jej integracja z systemami uczenia maszynowego i analityki umożliwia tworzenie zaawansowanych raportów oraz modeli prognostycznych, wykorzystujących także dane historyczne z działalności przedsiębiorstwa, do przewidywania przyszłych zdarzeń czy trendów i wykrywania anomalii. To z kolei pozwala zoptymalizować procesy decyzyjne i działanie firmy.
– Te zintegrowane narzędzia mają zastosowanie m.in. w celu wykrywania oszustw i fraudów w sektorze finansowym, przewidywania przyszłych awarii systemów w firmach produkcyjnych, prognozowania zapotrzebowania na produkty i dynamicznej aktualizacji stanów magazynowych bądź też dopasowywania oferty firmy do potrzeb klientów w czasie rzeczywistym, co jest dziś kluczowe np. w sektorze e-commerce – wymienia Sebastian Gawęda, senior solution architect w Goldenore.
W handlu internetowym tego typu rozwiązania umożliwiają np. wdrożenie dynamicznych cen, czyli ustalanie cen, ofert i opracowywanie promocji w czasie rzeczywistym na podstawie aktualnych potrzeb klientów, dokładnego prognozowania przyszłej sprzedaży, przewidywania przyszłych wzorców zakupowych klientów czy też generowania ofert marketingowych w czasie rzeczywistym na podstawie ich lojalności czy lokalizacji. Zdaniem eksperta kolejne branże, w których zintegrowane narzędzia mają duży potencjał zastosowania, to sektory finansowy i bankowy, telekomunikacja, retail, transport i logistyka, ale już dziś można znaleźć dla nich zastosowanie niemal w każdym przedsiębiorstwie i każdej branży.
– Wdrożenie w firmie nowoczesnej analityki w czasie rzeczywistym umożliwiają innowacyjne technologie Oracle Stream Analytics oraz Oracle GoldenGate, która pozwalają korzystać z danych praktycznie w każdym systemie opartym o bazę danych. Co więcej, pozwalają też analizować dane niestrukturalne z takich źródeł jak systemy produkcyjne (SCALA), czujniki IoT czy geolokalizacja – mówi Bartłomiej Wlazłowski.
– Oracle Stream Analytics może automatycznie przetwarzać i analizować duże ilości informacji w czasie rzeczywistym, korzystając z zaawansowanych wzorców korelacji, wzbogacania danych i algorytmów uczenia maszynowego. Dzięki temu można szybko rozpoznać sytuacje czy wydarzenia krytyczne, by skutecznie im przeciwdziałać – dodaje Sebastian Gawęda. – Wdrożenie takich narzędzi rozpoczyna nowy etap wykorzystania danych w firmie, co przekłada się na oszczędności, lepsze decyzje biznesowe i większy poziom satysfakcji klientów.
Połączenie rozwiązań Oracle GoldenGate oraz Oracle Stream Analytics zapewnia integrację, replikację oraz dystrybucję danych i umożliwia ich jednoczesną analizę w czasie rzeczywistym.
– Co ważne, nie trzeba być ekspertem w dziedzinie analizy danych, żeby skorzystać z tego rozwiązania. Wszystko to jest dostępne dla użytkownika biznesowego nawet bez umiejętności programowania (low-code, no-code). Jest to możliwe dzięki prostemu, intuicyjnemu i przejrzystemu interfejsowi, który podpowiada wiele istniejących wzorców korelacji zdarzeń i detekcji anomalii – mówi ekspert Goldenore.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.