Mówi: | Maciej Kuźniar |
Funkcja: | prezes zarządu |
Firma: | Oktawave |
Polska firma rozpoczyna współpracę z amerykańskim gigantem z branży IT. Mniejsze podmioty będą mogły korzystać z rozwiązań zarezerwowanych dotąd dla korporacji
Oktawave, polska chmura obliczeniowa, przystąpiła do programu certyfikowanych dostawców chmury i usług Red Hat. Red Hat to lider rozwiązań open source, z których korzysta większość globalnych korporacji. Współpraca obu firm zapewni klientom w Polsce kontrolę kosztów, profesjonalne wsparcie oraz bezpieczeństwo, bo usługi będą podlegały restrykcyjnym krajowym przepisom w zakresie przetwarzania danych.
– Oktawave dostarcza rozwiązania infrastrukturalne klientom korporacyjnym, a także mniejszym podmiotom, dla których wydajność zarezerwowana dla segmentu enterprise była dotąd poza zasięgiem. Dzięki współpracy model ten został przeniesiony także do dystrybucji systemu operacyjnego – w ten sposób zaawansowana platforma linuksowa wraz ze wsparciem technicznym została udostępniona w modelu chmurowym – mówi agencji informacyjnej Newseria Maciej Kuźniar, prezes firmy Oktawave.
Rodzimy rynek usług cloud computingu dojrzewa. Coraz więcej firm dostrzega w tym modelu potencjał, stąd popularność usług w chmurze niezmiennie rośnie, przekładając się na wzrost jego wartości. W 2015 roku wartość usług oferowanych w technologii cloud computing wyniosła 400 mln zł. W tym roku zdaniem ekspertów Oktawave należy oczekiwać nawet 25-procentowego. wzrostu, a wartość rynku przekroczy 500 mln zł.
Rozwiązania chmurowe wybierane są najczęściej ze względu na wymierne korzyści, które oferują: optymalizację kosztów, większą elastyczność, skalowalność oraz podwyższenie bezpieczeństwa. Cloud sprzyja także kontroli wydatków, ponieważ klienci płacą za faktycznie wykorzystywane zasoby, a nie za utrzymywanie technologii w gotowości. To oznacza, że nakłady związane z chmurą są niższe niż w przypadku rozbudowy własnej infrastruktury IT przedsiębiorstwa. Ponadto, dzięki chmurze ogromna moc obliczeniowa jest dostępna także dla mniejszych podmiotów.
– Współpraca umożliwia zamówienie systemu Red Hat Enterprise Linux bezpośrednio u polskiego dostawcy. Red Hat będzie dostępny w modelu rozliczenia chmurowego, a także objęty wsparciem zarówno Oktawave, jak i bezpośrednio samego Red Hata. Subskrypcja systemu Red Hat Enterprise Linux w Oktawave oznacza polską jurysdykcję, co jest o tyle istotne, że nasze przepisy dotyczące ochrony danych są bardziej restrykcyjne niż regulacje Unii Europejskiej – tłumaczy Kuźniar. – Spełnianie wytycznych wynikających z krajowej jurysdykcji ma szczególne znaczenie dla firm przenoszących zasoby do chmury obliczeniowej.
Z platformy Red Hat Enterprise Linux (RHEL) korzysta blisko 90 proc. firm z listy Fortune 500 obejmującej największe przedsiębiorstwa. Wśród klientów są m.in. giełdy, instytucje finansowe i ubezpieczeniowe czy firmy telekomunikacyjne, dla których bezpieczeństwo danych jest kluczowym parametrem.
– Przede wszystkim chmura zapewnia przedsiębiorcom dostęp do wydajnej infrastruktury i zaawansowanych narzędzi w atrakcyjnym modelu rozliczeniowym – dodaje prezes Oktawave.
Dzięki współpracy polska spółka zaoferuje klientom nie tylko platformę RHEL w wersji 6 i 7, lecz także zapewni wsparcie techniczne.
– Partnerstwo stanowi pierwszy etap współpracy pomiędzy Oktawave a Red Hat. Zamierzamy kontynuować tę współpracę i sukcesywnie wprowadzać do naszej oferty coraz więcej rozwiązań dostarczanych przez firmę Red Hat – informuje Kuźniar.
Oktawave planuje też wspólne prowadzenie warsztatów i szkoleń dla klientów.
Jak podkreśla Kuźniar, uzyskanie statusu certyfikowanego dostawcy usług Red Hat wiązało się ze spełnieniem ściśle zdefiniowanych kryteriów w zakresie oferowania certyfikowanych usług.
– Od czasu premiery ponad 10 lat temu Red Hat Enterprise Linux stał się główną platformą linuxową klasy korporacyjnej wyznaczającą branżowe standardy wydajności, skalowalności i bezpieczeństwa. Red Hat Enterprise Linux stworzono po to, by wesprzeć organizacje w procesie przejścia na nowe modele przetwarzania danych: środowiska wirtualne i chmury obliczeniowe. Z platformy Red Hat Enterprise Linux korzystają m.in. giełdy, instytucje finansowe i ubezpieczeniowe czy firmy telekomunikacyjne, dla których bezpieczeństwo danych jest kluczowym parametrem – wyjaśnia prezes Oktawave.
Oktawave jest innowacyjną platformą infrastruktury na żądanie (IaaS), a zarazem spółką notującą trzycyfrowe tempo wzrostu. W ramach platformy Oktawave można uruchomić, przetwarzać lub przechowywać dowolne zasoby – stronę WWW, aplikację biznesową, projekt startupowy lub rozwiązanie korporacyjne. Portfolio usług Oktawave obejmuje przede wszystkim środowiska serwerowe w chmurze (OCI), bezpieczny oraz najszybszy na świecie system przechowywania i przetwarzania danych (OVS, OCS), a także środowiska bazodanowe i aplikacyjne.
Czytaj także
- 2023-10-23: Firmy inwestują w zabezpieczanie danych, ale wiele z nich wciąż robi to źle. Często nie trzymają się nawet podstawowych zasad bezpieczeństwa
- 2023-05-22: Świetlane perspektywy branży centrów przetwarzania danych. Kluczowe przy ich projektowaniu stają się kwestie ekologii i oszczędzania energii
- 2023-05-08: Coraz więcej placówek leczniczych przenosi dokumentację do chmury. W przyszłości będzie można tam przenieść cały system zarządzania
- 2023-05-26: Polskie firmy coraz chętniej migrują do chmury. Sektor publiczny i branże tradycyjne jak przemysł czy budownictwo nadal nie wykorzystują w pełni jej potencjału
- 2023-06-23: Rośnie zapotrzebowanie na programistów od energooszczędnych kodów i aplikacji. Branża IT chce ograniczyć swój ślad węglowy [DEPESZA]
- 2023-03-29: Sztuczna inteligencja na fali popularności. Inwestycje w ten obszar będą rosnąć w blisko 30-proc. tempie
- 2023-03-01: Polski rynek centrów danych czeka w nadchodzących latach boom inwestycyjny. Interesuje się nim coraz więcej globalnych graczy
- 2022-12-05: Bezpieczeństwo danych kluczowe podczas transformacji cyfrowej firm. Dlatego chmura hybrydowa zyskuje na popularności
- 2022-10-04: Banki przyspieszają inwestycje w nowe technologie. Wśród priorytetów chmura hybrydowa
- 2022-05-24: Globalny biznes wyda w tym roku 1,8 bln dol. na cyfrową transformację. Chmura jednym z ważniejszych obszarów inwestycji
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.