Mówi: | Piotr Szeptyński |
Funkcja: | Menadżer |
Firma: | Deloitte |
UE walczy z cyberprzestępczością. Urzędnicy pracują nad nowym prawem
Ściślejsza współpraca międzynarodowa, zaostrzenie kar i zapewnienie nowych narzędzi do zwalczania cyberprzestępczości – Unia Europejska pracuje nad nową dyrektywą mającą ukrócić zagrożenia związane z nowoczesnymi technologiami. Enklawą dla takich przestępstw może stać się Dania, która najprawdopodobniej nie wprowadzi w życie nowych regulacji.
Po ponad ośmiu latach od przyjęcia przez Radę Europejską Decyzji Ramowej w sprawie ataków na systemy informatyczne Parlament Europejski przygotował projekt dyrektywy zastępującej ten dokument.
– To czas wielu zmian w obszarze technologii, w biznesie, również w obszarze nadużyć i zagrożeń. Dobrym krokiem jest zatem to, że te zmiany się dzieją i staramy się dostosować ustawodawstwo do rzeczywistości, także wirtualnej – mówi Piotr Szeptyński, menadżer w Deloitte.
Dynamiczny rozwój internetu oraz wzrost liczby użytkowników smartfonów i e-handlu sprawia, że rośnie również liczba cyberprzestępstw. Celem co piątego ataku phishingowego (polegającego na wyłudzaniu poufnych informacji osobistych) byli użytkownicy banków i innych organizacji finansowych – wynika z danych ekspertów Kaspersky Lab, którzy wzięli pod uwagę okres między majem 2012 r. a końcem kwietnia 2013 r.
Z kolei wyniki globalnego badania przeprowadzonego wiosną bieżącego roku przez B2B International i Kaspersky Lab pokazują, że około 37 proc. banków przynajmniej jeden raz padło ofiarą ataków phishingowych w ciągu poprzednich 12 miesięcy. A bankowość to tylko jeden z obszarów działalności cyberprzestępców.
Aby przeciwdziałać cyberprzestępczości Europol powołał na początku roku Europejskie Centrum ds. Walki z Cyberprzestępczością (EC3), teraz PE zajmuje się nowymi regulacjami mającymi ukrócić tego rodzaju przestępstwa.
– Jest to próba zintensyfikowania między innymi współpracy organów ściągania i wymiarów sprawiedliwości krajów członkowskich. Często jej brakuje z uwagi na ponadnarodowy, transgraniczny charakter działalności w internecie – wyjaśnia Piotr Szeptyński.
Projektowana dyrektywa kładzie nacisk na ochronę tzw. infrastruktury krytycznej. Ataki na te systemy mogłyby w istotny sposób wpływać na bezpieczeństwo publiczne oraz życie obywateli w kluczowych sektorach, jak transport, energetyka, telekomunikacja, finanse czy ochrona zdrowia. Jednym z jej celów jest także nakłonienie państw członkowskich do nałożenia większej odpowiedzialności m.in. na dostawców usług za bezpieczeństwo ich systemów i przetwarzanych w nich danych.
Jednak niektóre z proponowanych przepisów nowej dyrektywy budzą zastrzeżenia, że system ochrony przed cyberatakami będzie nieszczelny.
– Nie wszystkie kraje członkowskie zostaną nowymi przepisami objęte. Z pewnych względów Dania nie bierze udziału w implementacji tych przepisów. Można sobie wyobrazić sytuację, w której Dania stanie się miejscem, w którym skupi się działalność np. przestępców komputerowych – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Piotr Szeptyński.
Dania zastrzegła sobie w traktacie z Amsterdamu prawo do rezygnacji z uczestnictwa w kwestiach wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony (WPBiO). Zagrożeniem jest też to, że w dyrektywie brakuje propozycji konkretnych rozwiązań, zwłaszcza w obszarze zapobiegania zagrożeniom i ich wykrywania. A jak wskazuje menadżer Deloitte, przeniesienie odpowiedzialności za opracowanie tych regulacji na kraje członkowskie, może sprawić, że zostaną stworzone niekompatybilne, a tym samym nieskuteczne rozwiązania.
– Organy ścigania dostaną nowe narzędzia do ręki, na razie o konkretach jeszcze nie ma mowy. Póki ich brakuje nie możemy mówić, czy jest to krok wystarczający – uważa Piotr Szeptyński.
W projekcie dyrektywy pada propozycja zaostrzenia kar za tego typu przestępstwa. Ale zdaniem eksperta to również za mało, aby bronić się przed tego typu atakami.
– Urzędnicy europejscy skupiają się na kwestii penalizacji czynów, wzmocnienia egzekwowania prawa. A istotne jest samo wykrywanie i zapobieganie nadużyciom, a takie działania skupiają się między innymi na budowaniu świadomości, nie tylko na budowaniu odpowiedniego otoczenia regulacyjnego – tłumaczy Piotr Szeptyński.
Kraje członkowie UE będą miały dwa lata na dostosowanie przepisów do nowej dyrektywy.
Czytaj także
- 2024-10-17: Wiele wyzwań polskiej prezydencji w UE. Jednym z kluczowym będą prace nad nowym budżetem
- 2024-10-23: Polska w końcówce krajów wdrażających w firmach sztuczną inteligencję. Bolączką jest brak kompetencji cyfrowych u menedżerów
- 2024-10-08: Magda Bereda: Chcę się totalnie poświęcić muzyce. Właśnie Piotr Rubik w Miami, a ja w Warszawie tworzymy wspólną płytę
- 2024-09-27: Zespół Enej: Na Ziemi mamy skrajności – od suszy po ulewę. Martwi nas, jak będzie wyglądał świat naszych dzieci
- 2024-09-19: Muzycy zespołu Enej: Technika i budżety od wielkiej powodzi sprzed 27 lat poszły w górę. A jednak nadal nie jesteśmy w stanie sobie poradzić z żywiołem i go przewidzieć
- 2024-10-02: J. Lewandowski: Unijny budżet na lata 2028–2034 jest bardzo skromny, ale inwestycyjny. Oby komisarzowi ds. budżetu udało się go zwiększyć
- 2024-11-05: Piotr Zelt: Od dawna weryfikuję swoje nawyki. Gonię też wszystkich z mojego otoczenia, żeby oszczędzali wodę i porządnie segregowali śmieci
- 2024-09-25: Piotr Zelt: Tygodniowo udaje mi się przejechać na rowerze 250–300 kilometrów. Bardzo fajnie to czyści głowę i jest to forma medytacji sportowej
- 2024-09-16: Piotr Zelt: Od października zaczynam wykłady w Warszawskiej Szkole Filmowej. Czasami trafiają się takie grupy, że zastanawiam się, po co oni chcą ten zawód uprawiać
- 2024-08-12: Polska kształci za mało specjalistów od sztucznej inteligencji. To bariera w wykorzystaniu tej technologii w gospodarce i nauce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Europejscy rolnicy przeciw umowie UE i Mercosur. Obawiają się zalewu taniej żywności z Ameryki Południowej
Europejscy rolnicy sprzeciwiają się umowie między UE a krajami Mercosur w obecnie wynegocjowanym kształcie. Obawiają się, że unijny rynek zostanie zalany przez tanią żywność z Ameryki Południowej, ponieważ tamtejsi rolnicy w przypadku większości produktów nie muszą przestrzegać zasad zrównoważonego rozwoju, które z kolei podnoszą koszty produkcji we wspólnocie. Zdaniem prof. Łukasza Ambroziaka z IERiGŻ – PIB, choć umowa handlowa jako całość w wielu aspektach jest korzystna dla UE, to akurat produkcja rolno-spożywcza może na niej ucierpieć.
Infrastruktura
Zadyszka na rynku ładowania samochodów elektrycznych. Rozwój infrastruktury przyhamował
Bardzo powolny, ale stabilny wzrost na rynku samochodów elektrycznych – tak sytuację swojej branży oceniają firmy, które w niej działają. Zauważają także delikatną zadyszkę spowodowaną dość niską dynamiką rozwoju infrastruktury ładowania względem oczekiwań, co przekłada się na popyt aut. Elektromobilny biznes liczy na działania, które mogłyby pobudzić rynek.
Transport
Dekarbonizacja jest wyzwaniem dla firm przemysłowych. Wymaga zmian w całym łańcuchu dostaw
Sektor przemysłowy jest jednym z głównych emitentów CO2, a jego dekarbonizacja ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia unijnych celów neutralności klimatycznej. Dla przedsiębiorstw, zwłaszcza z branż energochłonnych, oznacza to jednak konieczność modernizacji zakładów i przeprojektowania procesów produkcyjnych. Kluczowe są m.in. ich automatyzacja, cyfryzacja i maksymalne skracanie łańcuchów dostaw, również wewnątrzzakładowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.