Mówi: | Andrzej Marszałek |
Funkcja: | dyrektor medyczny |
Firma: | Laboratoria Synevo |
Egzotyczna podróż bez odpowiedniego przygotowania medycznego może być groźna dla zdrowia
Wyjazd do krajów tropikalnych wymaga odpowiedniego przygotowania medycznego. Szczególnie dotyczy to osób przewlekle chorych. Oprócz niezbędnych szczepień, trzeba również zadbać o badania. Pomogą one lekarzowi odpowiednio przygotować nas do wyjazdu, a także mogą przydać się w razie problemów na miejscu.
Odpowiednie przygotowanie się do wyjazdu pod względem zdrowotnym, czyli przyjęcie szczepień i wykonanie badań, może pomóc w uniknięciu części problemów.
– Jesteśmy wówczas przygotowani, bo wiemy, w jakim stanie wyjeżdżamy. Ułatwi to także ewentualne leczenie na miejscu. Jeżeli będziemy musieli skorzystać z pomocy lekarza na miejscu, to mając badania, będziemy mogli pokazać mu wartości wyjściowe i zrobić badanie dla porównania. To zdecydowanie uprości całe postępowanie – wyjaśnia w rozmowie z agencją Newseria Biznes Andrzej Marszałek, dyrektor medyczny w Laboratoriach Synevo.
Ekspert zaznacza, że ważna jest nie tylko odpowiednio zaopatrzona apteczka, lecz także przeprowadzenie odpowiednich badania, tak by móc dokładnie skontrolować stan zdrowia. To o tyle istotne, że pobyt w tropikach może nasilić niektóre dolegliwości, szczególnie przy chorobach cywilizacyjnych.
– Osoby, które przyjmują leki rozrzedzające krew, powinny sprawdzić wartość INR. To forma przedstawienia wyniku, która pozwala na porównanie wartości pomiędzy laboratoriami zarówno w kraju, jak i za granicą. Jeżeli dojdzie do jakiegokolwiek problemu, np. nadmiernego krwawienia czy ryzyka wystąpienia stanu zatorowo-zakrzepowego, będziemy mogli porównać nasze wyniki. Zmiana diety na pewno wpłynie na wartości czasu krzepnięcia, a ta jest nieunikniona podczas wyjazdu do obcego kraju – tłumaczy Marszałek.
Uważać powinny także osoby z dolegliwościami układu moczowego. Inna flora bakteryjna i większa ilość wypijanej wody w tropikach mogą spowodować gorsze samopoczucie. Tropiki mogą również rozchwiać stężenie glukozy we krwi, dlatego chorzy na cukrzycę powinni podczas wyjazdu regularnie kontrolować glikemię.
Kilka tygodni przed wyjazdem warto pomyśleć o szczepieniach. Informacji o tym, jakie szczepienia są zalecane przy podróży do danego regionu, udzielają lekarze chorób tropikalnych lub medycyny podróży. W zależności od kierunku podróży zalecane są szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i typu B, durowi brzusznemu, błonicy czy kleszczowemu zapaleniu mózgu.
Nie wolno też zapominać o unikaniu rejonów, w których panuje epidemia. Należy zachować ostrożność przy podróżowaniu do krajów Afryki Zachodniej, przede wszystkim Sierra Leone, Gwinei, Liberii i Mali, gdzie wciąż notuje się przypadki zachorowania na gorączkę krwotoczną.
– Jesteśmy zalewani informacjami dotyczącymi zakażeń wirusowych i eboli, wiemy więc, gdzie nie należy jechać. Pamiętajmy też o tym, że czyste ręce chronią przed wirusowymi zakażeniami wątroby – przypomina ekspert.
W ubiegłym roku Państwowa Inspekcja Sanitarna zanotowała ponad 9 tys. zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A i B. Szczepionka zalecana jest w przypadku podróży do większości egzotycznych kierunków, uchronić przed zachorowaniem może jednak higiena osobista oraz unikanie jedzenia z ulicznych straganów i nieprzegotowanej wody.
Czytaj także
- 2024-11-15: Rok regularnej aktywności fizycznej wydłuża życie w zdrowiu o co najmniej rok. Zmniejsza też absencję chorobową w pracy
- 2024-10-24: Polacy świadomi wpływu ćwiczeń fizycznych na zdrowie. Branża fitness notuje zwiększony ruch
- 2024-10-30: Choroby eozynofilowe śmiertelnym zagrożeniem dla pacjentów. Chorzy z HES, EGPA, astmą ciężką czy polipami nosa mają ograniczony dostęp do nowoczesnej terapii
- 2024-10-21: Polsko-francuski zespół naukowców nagrodzony za opracowanie fluorescencyjnych barwników. W przyszłości mogą m.in. pomóc w leczeniu raka
- 2024-10-10: Niewystarczające finansowanie polskiej nauki. Badacze rezygnują albo wyjeżdżają za granicę
- 2024-10-07: Nowotwór wykryty na wczesnym etapie może być całkowicie wyleczalny. Tylko co trzeci Polak wykonuje jednak regularne badania profilaktyczne
- 2024-10-15: Agata Młynarska: Moim bliskim daję w prezencie pakiety na badania, a z przyjaciółkami umawiam się na mammografię
- 2024-10-08: Agata Młynarska: W natłoku spraw odłożyłam na bok diagnostykę raka piersi. Przy okazji badań przesiewowych okazało się, że jest tam guz
- 2024-10-31: Medycyna stylu życia zyskuje na znaczeniu. Może zapobiegać przewlekłym chorobom serca i nowotworom
- 2024-09-17: Blisko 80 proc. Polaków obawia się zapalenia płuc. Mimo to świadomość szczepień profilaktycznych jest niska
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Rozwój rolnictwa kluczowy dla przetrwania Ukrainy. Odpowiada ono za ponad 60 proc. dochodów z eksportu
Instytut Europy Środkowej podaje, że w ciągu niespełna trzech lat areał zasiewów w Ukrainie zmniejszył się o ponad 21 proc., z 28,6 mln ha w 2021 roku do 22,5 mln ha w 2024 roku. Jednocześnie sektor rolny stał się kluczowym źródłem dochodów budżetu państwa. Chociaż wartość eksportu spadła, to jego udział w dochodach ze sprzedaży zagranicznej wzrósł z 41 do 61 proc. – Rozwój rolnictwa jest kluczowy dla przetrwania Ukrainy – podkreśla dr n. ekon. Oksana Kiforenko z IERiGŻ-PIB.
Transport
Czas na nowe podejście do lotnisk regionalnych. Również do ich finansowania
Czas pandemii COVID-19 był okresem próby dla lotnisk regionalnych, ale też pokazał konieczność unowocześnienia podejścia biznesowego w strukturze właścicielskiej i modelu zarządzania – wskazuje ubiegłoroczna rządowa strategia rozwoju lotnictwa. Jak podkreśla Karol Halicki z Podlaskiej Izby Lotniczej, to może być dobry moment na rozpoczęcie debaty o częściowej prywatyzacji tych lotnisk. Analiza nowych modeli powinna uwzględniać nie tylko kwestie ekonomiczne, ale również wpływ lotnisk na rozwój regionów czy bezpieczeństwo kraju.
Ochrona środowiska
Polacy wprowadzają na razie tylko drobne nawyki proekologiczne. Do większych zmian potrzebują wsparcia
Zdecydowana większość Polaków dostrzega niekorzystne zmiany klimatu – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie ING Banku Śląskiego. Są wprawdzie gotowi, by zmieniać swoje nawyki na bardziej ekologiczne, ale często odstraszają ich koszty i brak wiedzy. Jednocześnie liczą na większe wsparcie i zaangażowanie ze strony rządu i biznesu, a prawie 40 proc. Polaków oczekuje, że to start-upy będą pracowały nad innowacjami proklimatycznymi. One same chętnie się w ten obszar angażują, ale widzą wiele barier, m.in. w pozyskiwaniu kapitału.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.