Mówi: | Katarzyna Merska-Pietrak |
Funkcja: | koordynator ds. komunikacji |
Firma: | Gumtree Polska |
Uczniowie szkół zawodowych i techników pozytywnie oceniają swoje perspektywy zawodowe. Co trzeci rozważa wyjazd za granicę
Większość uczniów szkół zawodowych i techników z optymizmem patrzy na swoje perspektywy zawodowe. Nieco bardziej sceptyczni są absolwenci tych szkół, którzy zaczynają dostrzegać trudności z wejściem na rynek pracy. Ponad dwie trzecie młodych ludzi rozważa prowadzenie własnej działalności gospodarczej.
– 83 proc. uczniów szkół zawodowych i techników oraz absolwentów ocenia swoje perspektywy zawodowe pozytywnie. Kiedy rozmawiamy z absolwentami, którzy zweryfikowali już swoje doświadczenia z sytuacją na rynku pracy, dostrzegamy, że optymizm nieco maleje, ale nie jest to ogromny spadek – precyzuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Katarzyna Merska-Pietrak, koordynator ds. komunikacji Gumtree Polska.
Różnica w postrzeganiu perspektyw może mieć związek z pierwszymi trudnościami na rynku pracy. Mimo że w Polsce brakuje m.in. spawaczy czy mechaników, a zapotrzebowanie na fachowców jest duże, to większość ankietowanych przyznała, że znalezienie pracy w Polsce jest trudne. Co trzeci młody fachowiec rozważa więc wyjazd z kraju.
– Ponad 80 proc. badanych wskazuje, że absolwenci i uczniowie szkół zawodowych oraz techników potrzebują dodatkowego wsparcia – zauważa Katarzyna Merska-Pietrak. – Instytucją, która najbardziej im pomaga w momencie, gdy wchodzą na rynek pracy, cały czas jest szkoła. Natomiast ich zdaniem oferuje ona zbyt mało praktyk i staży.
Według badanych najbardziej przydatnymi instrumentami wspierania młodych fachowców na polskim rynku byłyby właśnie programy stażowe, praktyki zawodowe oraz dofinansowanie do własnej działalności gospodarczej. Prowadzenie własnego biznesu rozważa 68 proc. uczniów i absolwentów. 6 proc. spośród badanych już w czasie nauki lub tuż po niej rozpoczęło działalność. Co ciekawe, odsetek ten wśród studentów i absolwentów uczelni wyższych wynosi 4 proc.
– Spośród ankietowanych prawie jedna trzecia rozważa wyjazd z kraju, by podjąć za granicą pracę bądź kontynuować naukę, połowa z nich przeglądała już oferty – informuje Merska-Pietrak. – Natomiast 30 proc. osób, które biorą pod uwagę wyjazd, już zrobiła szersze rozeznanie, orientując się, jakie są np. koszty utrzymania.
Najpopularniejsze kierunki to Wielka Brytania i Niemcy. Motywacją przede wszystkim są zbyt niskie zarobki w Polsce i trudności ze znalezieniem pracy.
MEN chce wspierać rozwój szkolnictwa zawodowego. Trwa ogłoszony przez resort Rok Szkoły Zawodowców, w ramach którego realizowany jest program mający na celu poprawę atrakcyjności edukacji zawodowej. Do tej inicjatywy włączyły się platforma Gumtree oraz pośrednicząca w zatrudnieniu agencja OTTO, organizując drugą edycję programu „Start do Kariery” dla uczniów, absolwentów szkół zawodowych i techników oraz ich nauczycieli.
W ramach programu Gumtree uruchomiona została strona internetowa, na której młodzi ludzie mogą znaleźć informacje dotyczące m.in. zasad konstruowania CV, prezentacji na rozmowie kwalifikacyjnej itp. Są tam także publikowane porady na temat budowania ścieżki kariery czy wymagań w branżach. Materiały dla nauczycieli obejmują scenariusze lekcji ukierunkowanych na problemy zatrudnienia.
– Kolejną rzeczą, którą możemy zrobić dla młodych osób, jest pomoc w uzyskaniu dotacji bądź zakładaniu własnej działalności gospodarczej – mówi koordynator ds. komunikacji Gumtree Polska. – Młodzi często nawet nie wiedzą, gdzie szukać takiego wsparcia.
Eksperci podkreślają, że w odbudowywaniu szkolnictwa zawodowego w Polsce dużą rolę do odegrania mają przedsiębiorcy, którzy – co istotne – są zainteresowani współpracą ze szkołami. Kooperacja może obejmować specjalistyczne praktyki, wykorzystanie zasobów przedsiębiorstwa oraz wiedzy i doświadczenia już zatrudnionych w edukacji.
Czytaj także
- 2025-07-10: Rzecznik MŚP na mocy nowej ustawy ma objąć ochroną także rolników. Na zmianach skorzystają też duże firmy
- 2025-07-04: Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
- 2025-07-03: Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy
- 2025-07-09: MNiSW reaguje na problemy psychiczne w środowisku akademickim. Specjalny zespół ma opracować skuteczne rozwiązania
- 2025-06-30: Do 2029 roku rynek pracy skurczy się o milion pracowników. Przedsiębiorcy wskazują, jak zaktywizować cztery wykluczone dotąd zawodowo grupy [DEPESZA]
- 2025-07-08: Po latach spadków szara strefa tytoniowa w Polsce rośnie. Radykalne podwyżki akcyzy mogą przyspieszyć wzrost nielegalnego rynku
- 2025-07-04: Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu
- 2025-07-08: K. Brejza: Potrzebna silniejsza demokratyczna kontrola nad działalnością służb specjalnych. Ten system wymaga przebudowy
- 2025-06-18: Dzięki e-commerce rośnie eksport polskich małych i średnich przedsiębiorców. Wartość ich sprzedaży na Amazon przekracza rocznie 5 mld zł
- 2025-07-11: Stres w życiu zawodowym może działać destrukcyjnie. O profilaktykę muszą zadbać zarówno pracownicy, jak i pracodawcy
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.