Mówi: | Zbigniew Kajdanowski, prezes zarządu Fundacji PGE Maciej Piwowarczuk, prezes Fundacji na rzecz Wielkich Historii |
Uczniowie z całej Polski współautorami specjalnego albumu o Krzysztofie K. Baczyńskim. Zrobione przez nich zdjęcia ilustrują wiersze poety
W lutym premierę będzie miał specjalny album z wierszami Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, ilustrowany fotografiami zwycięzców konkursu „Baczyński bez filtra”. Autorzy prezentowanych w nim prac dostrzegli w poezji autora rzeczy uniwersalne, ponadczasowe, ukazując we właściwy dla siebie sposób młodzieńcze emocje, nadzieje, lęki i pragnienia. Album został wydany we współpracy Fundacji na rzecz Wielkich Historii oraz Fundacji PGE.
– Projekt „Baczyński bez filtra” rozpoczął się w 2021 roku, który był ogłoszony przez Sejm Rokiem Baczyńskiego. Jako Fundacja PGE chcieliśmy się zaangażować w te obchody, chcieliśmy pokazać młodym ludziom twórczość Baczyńskiego, jego losy i walkę w Powstaniu Warszawskim – mówi Zbigniew Kajdanowski, prezes zarządu Fundacji PGE. – Razem z Fundacją na rzecz Wielkich Historii stworzyliśmy projekt „Baczyński bez filtra”, gdzie młodzież mogła wyrazić swój odbiór poezji Baczyńskiego w sposób dla niej bardzo przyjazny i łatwy w użyciu, czyli poprzez fotografię.
– Jest kilka rzeczy, które czynią ten album wyjątkowym. Przede wszystkim pokazuje, że Baczyński jest poetą całkowicie współczesnym – mimo że umarł w 1944 roku w wieku zaledwie 23 lat, czyli dopiero na początku swojej drogi twórczej, to zostawił spuściznę, która wymyka się okresowi okupacji, wymyka się II wojnie światowej i jest całkowicie czytelna dla osób urodzonych 80 lat później, dla osób, których doświadczeniem pokoleniowym jest pandemia i obserwowanie wojny w Ukrainie – mówi agencji Newseria Biznes Maciej Piwowarczuk, prezes Fundacji na rzecz Wielkich Historii.
Konkurs miał na celu przybliżenie współczesnej młodzieży twórczości wybitnego poety i tragicznego świadectwa II wojny światowej. Miał być próbą odpowiedzi na pytanie, czy po tylu dekadach twórczość poety wciąż potrafi poruszać i jest bliska współczesnej młodzieży, czy jednak pozostaje tylko częścią podręczników. Efektem konkursu jest wydany właśnie album, który prezentuje wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w połączeniu z fotografiami wykonanymi przez jego laureatów. Publikacja będąca zwieńczeniem projektu zawiera w sumie 34 nagrodzone i wyróżnione fotografie – wybrane spośród 1,1 tys. zgłoszonych prac wykonanych przez nastolatków z całej Polski. Zdjęcia towarzyszą wybranym wierszom Baczyńskiego, łączą różnorodne stylistyki i dwa plany czasowe – historyczny i współczesny.
– Młodzież dostrzegła w poezji Baczyńskiego rzeczy uniwersalne, które są związane z dorastaniem, z momentem dojrzewania – mówi Maciej Piwowarczuk. –Autorzy prac podeszli do Baczyńskiego bez kompleksów i bezpardonowo rozprawili się z jego wielkością, próbowali odczytać go jako swojego rówieśnika, a nie wielką figurę polskiej kultury. Mamy tu też do czynienia z wyborem poezji, która nie jest oczywista i która nie jest kanonem znanym z podstawy programowej i z podręczników do języka polskiego.
Współorganizator konkursu „Baczyński bez filtra”, Fundacja PGE, od lat angażuje się w cały szereg działań mających na celu edukację i promowanie polskiej kultury i dziedzictwa narodowego. Jest też głównym opiekunem inicjatyw, które mają uczcić pamięć o polskim ruchu oporu, a w 2021 roku została mecenasem Wirtualnego Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego.
– Projekt Wirtualnego Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego chcemy zakończyć jesienią tego roku – zapowiada Zbigniew Kajdanowski. – Jest to olbrzymia inicjatywa polegająca na zgromadzeniu wirtualnie w jednym miejscu wszystkich informacji, dokumentów, relacji, nagrań, map, ikonografii i filmów związanych z państwem podziemnym. Naszym celem jest, aby były one dostępne dla wszystkich, nie tylko dla historyków i naukowców, ale zwłaszcza dla zainteresowanych historią, dzieci i młodzieży. To będzie naprawdę ogromny projekt, który przybliży historię polskiego państwa podziemnego w czasie II wojny światowej. Państwa, które było ewenementem w historii Europy.
W ramach pielęgnowania pamięci o Polskim Państwie Podziemnym – także we współpracy z Fundacją na rzecz Wielkich Historii – Fundacja PGE ogłosiła w ubiegłym roku konkurs „Śladami bohaterów Armii Krajowej” oraz stworzyła cykl animacji do historycznych nagrań głosów dowódców AK. Ponadto od kilku lat prowadzi projekt „Tablice pamięci”, którego celem jest wyeksponowanie i oddanie należnej czci miejscom pamięci – tablicom i pomnikom opisującym heroiczne i dramatyczne wydarzenia czasów II wojny światowej, w tym miejsca egzekucji Polaków.
Do pobrania
Czytaj także
- 2024-11-20: Katarzyna Ankudowicz: Jestem z przemocowego domu. Dużo kosztowało mnie, żeby wyjść z tego i zacząć funkcjonować bez piętna bycia totalnie gorszą
- 2024-11-05: Leczenie okulistyczne coraz skuteczniejsze. Pomagają w tym inwestycje w infrastrukturę i nowe technologie
- 2024-10-31: Ruszyła największa elektrownia gazowa w Polsce. Dostarczy energię dla ok. 3 mln gospodarstw
- 2024-11-08: Firmy czują rosnącą presję na inwestycje w dekarbonizację. Do zmian muszą się dostosować także małe przedsiębiorstwa
- 2024-10-22: Wiarygodność ekonomiczna Polski sukcesywnie się pogarsza. To negatywnie wpływa na postrzeganie Polski przez inwestorów
- 2024-10-18: Stereotypy społeczne sprawiają, że mężczyznom trudno szukać pomocy w depresji. W zdrowiu i edukacji ich sytuacja jest trudniejsza niż kobiet
- 2024-11-15: Polska z planem zmian w edukacji na następne 10 lat. Szkoły będą uczyć lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych
- 2024-09-25: 94 proc. dzieci ma problem z podstawowymi umiejętnościami ruchowymi. Potrzebne zmiany w lekcjach WF-u
- 2024-09-13: Grupa PGE wciąż zwiększa wydatki na inwestycje. Po raz pierwszy przekroczyły 4,5 mld zł
- 2024-09-16: Ligowe mecze siatkarek w poprzednim sezonie obejrzało na trybunach ponad 210 tys. widzów. Sukcesy polskiej ligi przyciągają sponsorów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Akcesja Ukrainy będzie dużym wyzwaniem dla unijnego rolnictwa. Obie strony czeka kilka lat przygotowań
Ukraina ze względu na wielkość terytorium i żyzne grunty jest rolniczą potęgą. Jej przystąpienie do Unii Europejskiej może być wyzwaniem dla całego europejskiego rolnictwa. Pokazały to ostatnie lata, kiedy zwolnienie z ceł ukraińskich produktów zdestabilizowało sytuację rynków rolnych w części krajów. Ukraińskie rolnictwo wciąż nie spełnia unijnych wymagań. Komisja Europejska oceniła gotowość branży rolnej na 2 w sześciopunktowej skali.
Zdrowie
Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona
Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.
Konsument
Media społecznościowe pełne treści reklamowych od influencerów. Konieczne lepsze ich dopasowanie do odbiorców
Ponad 60 proc. konsumentów kupiło produkt na podstawie rekomendacji lub promocji przez twórców internetowych. 74 proc. uważa, że treściom przekazywanym przez influencerów można zaufać – wynika z badania EY Future Consumer Index. W Polsce na influencer marketing może trafiać ok. 240–250 mln zł rocznie, a marki widzą ogromny potencjał w takiej współpracy. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikroinfluencerzy, czyli osoby posiadające od kilku do kilkudziesięciu tysięcy followersów, ale o silnym zaangażowaniu.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.