Mówi: | Wojciech Kozak |
Funkcja: | Członek Zarządu |
Firma: | Zakłady Azotowe Puławy |
ZA Puławy inwestują w energetykę i biotechnologię
Zakłady Azotowe w Puławach powołały spółkę, która będzie produkować substancje z surowców roślinnych, wykorzystywane między innymi w farmacji. Za 5 lat ma też ruszyć nowa elektrownia budowana razem z PGE.
– W celu realizacji bardzo śmiałego przedsięwzięcia, a mianowicie wejścia wielkiej chemii w biotechnologię, nawiązaliśmy kontakt z Instytutem Nawozów Sztucznych w Puławach. Realizujemy to przedsięwzięcie wspólnie – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Wojciech Kozak, członek zarządu Zakładów Azotowych Puławy.
ZA Puławy kupiły od spółki Chmiel Polski zakład produkcji rolnej w Suchodołach. Wcześniej zaczęła się współpraca z Instytutem Nawozów Sztucznych, która ma na celu komercyjne wykorzystanie zaawansowanej biotechnologii. Szacowane przychody mogą wynieść od 30 do 70 mln zł rocznie. Zawiązana spółka ma się zajmować ekstrakcją surowców roślinnych.
– W tej chwili świat oczekuje różnego rodzaju substancji, które produkowane są w technologiach nadkrytycznych, używanych w farmacji, w lekach, w kosmetykach, na różne choroby, również nowotworowe. Takie produkty mają szanse tam powstawać – mówi Wojciech Kozak. – Bazujemy na doświadczeniach Instytutu Nawozów Sztucznych, który już w tej chwili wytwarza w pewnych procesach, nie tylko laboratoryjnych, ale również i tych masowych sprzedaży. To czym się chcemy zająć jest absolutnie bezpieczne i wpasowuje się w politykę UE. Spodziewam się, że pierwsze produkty będą się już pojawiały od roku 2014.
Przedsięwzięcie bazuje na tzw. „zielonej chemii”, ponieważ wykorzystuje surowce naturalne, a produkty uboczne nie stanowią zagrożenia dla środowiska.
Prąd z Puław już za 5 lat
Drugi inwestycyjny projekt Puław to budowa elektrowni gazowej na prawym brzegu Wisły w Gminie Puławy, ok. 50 km na zachód od Lublina, czyli na terenie graniczącym z Zakładami. Inwestycja powstaje we współpracy z PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
– To jest budowa wspólnej elektrowni, Elektrociepłowni Puławy. Jest to elektrociepłownia, która będzie dysponowała mocą elektryczną między 800-900 megawatów elektrycznych i również będzie wytwarzała ciepło dla potrzeb produkcyjnych, dla potrzeb Zakładów Azotowych Puławy – tłumaczy Wojciech Kozak.
Funkcjonująca obecnie elektrociepłownia w ZA Puławy zapewnia tylko 40 proc. potrzebnej firmie energii. Nowa będzie mogła dodatkowo wspomóc system energetyczny województwa lubelskiego.
– Wszystkie analizy, jakie wykonaliśmy uprzednio wykazują, że ten projekt ma wysoką szansę powodzenia. Wszystko, co zresztą się dzieje teraz na rynku gazowym wskazuje, że to była dobra myśl i jesteśmy w procesie daleko zaawansowanym – zapewnia przedstawiciel Puław, gość konferencji Nafta Chemia 2013
Do przetargu stanęło 10 firm, budowa ma się rozpocząć na przełomie lat 2014/15. Elektrownia ma ruszyć w 2018 r.
Czytaj także
- 2025-07-02: Rusza budowa lądowej infrastruktury dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Prąd z tych farm wiatrowych popłynie w 2027 roku
- 2025-05-20: Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku
- 2025-06-06: Infrastruktury ładowania elektryków przybywa w szybkim tempie. Inwestorzy jednak napotykają szereg barier
- 2025-02-25: Polska systematycznie odchodzi od węgla. Unijny cel redukcji emisji do 2030 roku może się jednak nie udać
- 2024-10-28: Polski przemysł nie jest gotowy na większy udział OZE. Potrzebne są inwestycje w magazyny energii
- 2024-11-13: Zadyszka na rynku ładowania samochodów elektrycznych. Rozwój infrastruktury przyhamował
- 2024-08-26: Polska nie może się uwolnić od węgla. Wszystko przez brak inwestycji w modernizację sieci elektroenergetycznych
- 2024-08-14: Coraz więcej odmów przyłączenia do sieci dla źródeł OZE. Problemy ma nie tylko Polska
- 2024-08-01: Polska marnuje potencjał bycia europejskim liderem w produkcji biometanu. Jak dotąd nie działa żadna taka instalacja
- 2024-07-22: Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.