Mówi: | Artur Grześkowiak |
Funkcja: | prezes zarządu |
Firma: | Marsh Polska |
Niestabilność polityczna i zmiany klimatyczne największymi zagrożeniami dla świata w 2019 roku. Firmy muszą się na nie odpowiednio przygotować
Na znaczące pogorszenie warunków gospodarczych i politycznych wskazuje najnowszy raport Global Risks, wydawany przy okazji Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Eksperci podkreślają w nim, że w 2018 roku znacznie zaostrzyły się spory handlowe, a pogarszające się stosunki międzynarodowe utrudniają przeciwdziałanie globalnym zagrożeniom. Spośród dziesięciu największych zagrożeń dla świata na nadchodzący rok siedem jest powiązanych z niestabilnością polityczną. Na drugim miejscu są zmiany klimatyczne.
– W raporcie wskazujemy trzy zasadnicze grupy ryzyk, które wpływają na prowadzenie biznesu i mogą stanowić bariery rozwojowe w tym zakresie. Należą do nich przede wszystkim ryzyka finansowe i ekonomiczne. Drugą kategorią są ryzyka geopolityczne i społeczne, a trzecią – ryzyka technologiczne, związane z cyberatakami – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Artur Grześkowiak, prezes zarządu Marsh Polska.
Global Risks Report jest przygotowany w oparciu o prognozy i opinie tysiąca ekspertów i decydentów z całego świata. W tym roku 90 proc. z nich spodziewa się kolejnych konfrontacji głównych potęg na płaszczyźnie gospodarczej. W ocenie ekspertów negatywne uwarunkowania gospodarcze stanowią zagrożenie dla współpracy międzynarodowej, a w 2019 roku można się spodziewać dalszego jej osłabienia. Zdaniem 85 proc. wzrośnie też ryzyko politycznej konfrontacji między głównymi graczami na arenie międzynarodowej.
W regionie CEE – jak wskazuje prezes Marsh Polska – największym zagrożeniem będzie natomiast stabilność polityczna w poszczególnych krajach.
– Globalne ryzyka, które stanowią bariery rozwojowe w prowadzeniu biznesu, często wyglądają trochę inaczej w ujęciu lokalnym. Patrząc z perspektywy polskiej czy subregionalnej – mam tu na myśli region Europy Środkowej i Wschodniej – głównymi zagrożeniami są sprawy o charakterze geopolitycznym, związane ze stabilnością polityczną w poszczególnych krajach i regionach – mówi Artur Grześkowiak.
Jak podkreśla, trudno jeszcze ocenić konsekwencje finansowe, jakie będzie mieć coraz większa niestabilność polityczna w ujęciu globalnym i konflikty, których można się spodziewać w nadchodzącym roku.
– Procesy takie jak brexit, problemy Wenezueli, niestabilność w regionie Dalekiego Wschodu – mowa głównie o Korei Północnej i Chinach – mogą wpłynąć na rynek finansowy w sposób, który dziś trudno jeszcze określić. Dostrzegamy też fakt, że ta niestabilność geopolityczna występuje również w regionach specjalizujących się w wydobywaniu ropy naftowej i gazu, co ma oczywiste przełożenie na potencjalny szok cenowy w tym obszarze i inne konsekwencje o charakterze finansowym – mówi Artur Grześkowiak.
Spośród dziesięciu największych zagrożeń, które prawdopodobnie nasilą się w 2019 roku, aż siedem jest powiązanych ze środowiskiem politycznym. Drugim najpoważniejszym – i najbardziej prawdopodobnym – zagrożeniem dla świata są z kolei zmiany klimatyczne: utrata bioróżnorodności, ekstremalne zjawiska pogodowe, słabe dostosowanie się do zmian klimatycznych, katastrofy spowodowane działalnością człowieka i katastrofy naturalne. Wśród najbardziej dotkliwych, potencjalnych zagrożeń Global Risks Report wskazuje m.in. możliwy kryzys związany z dostępem do wody pitnej.
Ponad 50 proc. ekspertów uważa ekstremalne zjawiska pogodowe i zmiany klimatyczne za czynniki najbardziej zakłócające rozwój w ciągu najbliższych 10 lat. Reagowanie na te zjawiska wymaga zmiany polityki środowiskowej na niskoemisyjną, ale i znaczących nakładów inwestycyjnych na infrastrukturę, szacowanych na ok. 18 mld dol. do 2040 roku. Eksperci podkreślają, że rządy i przedsiębiorstwa muszą opracować strategie adaptacji do zmian klimatycznych i jak najszybciej zacząć je wdrażać.
Kolejny czynnik, który kształtuje globalną mapę ryzyk, to technologia. 2/3 ekspertów spodziewa się, że liczba oszustw i kradzieży tożsamości wzrośnie w 2019 roku, a ryzyka cybernetyczne są nadal postrzegane jako bardzo istotne i najbardziej prawdopodobne w nadchodzącym roku.
Prezes Marsh Polska wskazuje, że istotnym zagrożeniem – które wpływa na prowadzenie biznesu i może stanowić barierę rozwojową – jest też niekorzystna demografia i kwestie związane z motywowaniem pracowników.
– Bariera dostępu do wyspecjalizowanej kadry może być jedną z najbardziej poważnych barier rozwojowych przedsiębiorstw w Polsce. Obserwujemy to na co dzień, to powinno być tematem poważnej analizy po stronie przedsiębiorstw – mówi Artur Grześkowiak.
Paradoksalnie, podczas gdy na polskim rynku problemem jest niedobór kadr, w skali globalnej dużym zagrożeniem ekonomicznym jest wysokie bezrobocie, które może się przełożyć na destabilizację gospodarczą.
– Wysokie bezrobocie niezmiennie znajduje się na pierwszym miejscu spośród wszystkich ryzyk ekonomicznych zagrażających prowadzeniu biznesu. Jest to paradoksalne o tyle, że z polskiej perspektywy wskazujemy przede wszystkim brak dostępu wyspecjalizowanych kadr. Wskaźniki bezrobocia w Polsce i w naszym regionie są na stosunkowo niskie w porównaniu do innych krajów, podczas gdy w skali globalnej ryzyko bezrobocia jest jednym z podstawowych – mówi Artur Grześkowiak.
Global Risks Report wskazuje kluczowe ryzyka na 2019 rok – zarówno pod kątem prawdopodobieństwa ich wystąpienia, jak i skali strat, które mogłyby spowodować. W tegorocznym zestawieniu największych zagrożeń przeważają te związane z polityką, klimatem i technologią. Wśród pięciu najważniejszych trendów na nadchodzący rok eksperci wskazują natomiast (kolejno): zmiany klimatyczne, rosnące znaczenie technologii cyfrowych, coraz większą polaryzację społeczeństw oraz nierówności społeczne i wzmocnienie nastrojów narodowościowych w poszczególnych krajach.
– Światowe Forum Ekonomiczne i wydawany przy tej okazji Global Risks Report jest sygnałem ostrzegawczym dla przedsiębiorców i krajów wskazującym, jakie obszary warto zaadresować i nad czym pracować w kontekście ograniczania ryzyka. Tych znaków ostrzegawczych jest coraz więcej i warto do nich podchodzić poważnie – podkreśla Artur Grześkowiak, prezes Marsh Polska.
Raport Global Risks Report 2019 został opracowany we współpracy World Economic Forum, Marsh & McLennan Companies, Zurich Insurance Group i autorytetami akademickimi z uniwersytetów w Oxfordzie, Singapurze i Pennsylvanii.
Czytaj także
- 2024-11-05: Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
- 2024-10-15: Klaudia Carlos: Nie myślę o konkurowaniu z innymi formatami. „Pytanie na śniadanie” jest programem interdyscyplinarnym i wielopokoleniowym
- 2024-10-29: Technologia wirtualnych bliźniaków rewolucjonizuje produkcję w firmach. Pomaga im też ograniczać ślad węglowy produktów
- 2024-11-06: 4 mld zł z KPO na e-zdrowie. Trafią m.in. na ucyfrowienie dokumentacji medycznej oraz narzędzia przyspieszające diagnostykę
- 2024-11-07: Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce to kilka miliardów strat rocznie. To duże wyzwanie dla branży ubezpieczeniowej
- 2024-10-16: Polskie firmy dostrzegają korzyści z gospodarki obiegu zamkniętego. Wciąż jednak ich wiedza jest niewystarczająca [DEPESZA]
- 2024-10-11: D. Obajtek: UE nie dorosła technologicznie do rezygnacji z samochodów spalinowych. Europejski rynek motoryzacyjny upada
- 2024-10-18: Nowe technologie zmieniają pracę statystyków. Mogą poddawać szybkiej analizie duże zasoby informacji
- 2024-10-23: Polska w końcówce krajów wdrażających w firmach sztuczną inteligencję. Bolączką jest brak kompetencji cyfrowych u menedżerów
- 2024-10-02: Z roku na rok rośnie odsetek Polaków segregujących odpady. Nie zawsze jednak robią to prawidłowo [DEPESZA]
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Europejscy rolnicy przeciw umowie UE i Mercosur. Obawiają się zalewu taniej żywności z Ameryki Południowej
Europejscy rolnicy sprzeciwiają się umowie między UE a krajami Mercosur w obecnie wynegocjowanym kształcie. Obawiają się, że unijny rynek zostanie zalany przez tanią żywność z Ameryki Południowej, ponieważ tamtejsi rolnicy w przypadku większości produktów nie muszą przestrzegać zasad zrównoważonego rozwoju, które z kolei podnoszą koszty produkcji we wspólnocie. Zdaniem prof. Łukasza Ambroziaka z IERiGŻ – PIB, choć umowa handlowa jako całość w wielu aspektach jest korzystna dla UE, to akurat produkcja rolno-spożywcza może na niej ucierpieć.
Infrastruktura
Zadyszka na rynku ładowania samochodów elektrycznych. Rozwój infrastruktury przyhamował
Bardzo powolny, ale stabilny wzrost na rynku samochodów elektrycznych – tak sytuację swojej branży oceniają firmy, które w niej działają. Zauważają także delikatną zadyszkę spowodowaną dość niską dynamiką rozwoju infrastruktury ładowania względem oczekiwań, co przekłada się na popyt aut. Elektromobilny biznes liczy na działania, które mogłyby pobudzić rynek.
Transport
Dekarbonizacja jest wyzwaniem dla firm przemysłowych. Wymaga zmian w całym łańcuchu dostaw
Sektor przemysłowy jest jednym z głównych emitentów CO2, a jego dekarbonizacja ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia unijnych celów neutralności klimatycznej. Dla przedsiębiorstw, zwłaszcza z branż energochłonnych, oznacza to jednak konieczność modernizacji zakładów i przeprojektowania procesów produkcyjnych. Kluczowe są m.in. ich automatyzacja, cyfryzacja i maksymalne skracanie łańcuchów dostaw, również wewnątrzzakładowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.