Mówi: | Marcin Zaborowski |
Funkcja: | Dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych |
PISM: polityczne rozwiązanie kryzysu w Syrii mało prawdopodobne
Opóźnienie decyzji o ewentualnej interwencji zbrojnej przez prezydenta USA zwiększa szanse na polityczne rozwiązania sytuacji w Syrii. – Jest to jednak mało prawdopodobne – ocenia dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Marcin Zaborowski. Decyzja Baracka Obamy, by ten ruch skonsultować z Kongresem to raczej próba zbudowania większego poparcia społeczeństwa dla tej interwencji. Ekspert przyznaje, że konsekwencje interwencji, również gospodarcze, odczuje cała Europa, w tym Polska.
Konsekwencje wzrostu napięcia na Bliskim Wschodzie najlepiej widać na rynku paliw. W ciągu ostatnich kilku dni cena ropy przekroczyły poziom notowań z lutego i w piątek rano sięgała 117 dolarów za baryłkę. Dlatego ewentualna interwencja w tym kraju może oznaczać kolejne rekordy na światowych rynkach.
– Gospodarczego znaczenia Syria dla nas akurat nie ma, ale oczywiście interwencja doprowadziłaby do destabilizacji rynków handlujących ropą naftową – tłumaczy Marcin Zaborowski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Perspektywa konfliktu wpływa też na rynki giełdowe. Inwestorzy obawiają się destabilizacji tureckiej gospodarki, sąsiada Syrii. W ubiegłym tygodniu spadki zanotowała giełda turecka, a na wszystkich pozostałych parkietach traciły też tureckie spółki. Traciły też giełdy innych rynków rozwijających się: w Warszawie, Moskwie, Bukareszcie i Pradze.
– To nie jest tak, że mówimy o bardzo odległym rejonie, tylko mówimy o państwie, które jest bardzo blisko, które jest związane więzami natury historycznej, kulturowej z dużą częścią Europy, akurat nie z naszym bezpośrednim regionem, ale z UE jak najbardziej – podkreśla Marcin Zaborowski.
Jedynym europejskim krajem, który zadeklarował uczestnictwo w interwencji jest Francja. Swoich wojsk nie wyśle do Syrii najwierniejszy sojusznik USA, Wielka Brytania. To jeden z powodów decyzji Baracka Obamy by decyzję w sprawie interwencji skonsultować z Kongresem.
– To zwiększa szanse na to, że polityczne rozwiązanie konfliktu jest możliwe, bo będziemy mieć więcej czasu, ale moim zdaniem jest to nadal mało prawdopodobne – tłumaczy Marcin Zaborowski.
Jego zdaniem prezydent USA czym innym kierował się podejmując taką decyzję.
– Obama nie kierował się przede wszystkim tym, żeby znaleźć polityczne rozwiązanie, tylko bardziej się kierował tym, żeby wzmocnić swój argument wewnątrz Stanów Zjednoczonych i żeby uzyskać większe wsparcie dla potencjalnej interwencji amerykańskiej – dodaje Marcin Zaborowski.
Amerykański Kongres wznowi obrady po wakacyjnej przerwie 9 września.
Czytaj także
- 2025-03-14: Odwetowe cła z UE na amerykańskie towary mogą być kolejnym etapem wojny handlowej. Następne decyzje spowodują dalszy wzrost cen
- 2025-03-17: Na wojnie handlowej straci nie tylko Unia Europejska, ale przede wszystkim USA. Cła odwetowe na eksport USA wynoszą już 190 mld dol.
- 2025-03-04: Anna Dec: Za mówienie kontrowersyjnych rzeczy byłam karcona w szkole przez rówieśników. Teraz w pracy jestem za to doceniana
- 2025-02-17: K. Śmiszek: Działania USA to atak na sądownictwo międzynarodowe. To zagrożenie dla praw ofiar zbrodni wojennych
- 2025-02-17: Cła Trumpa uderzają w Europę. UE zapowiada reakcję, ale wciąż nie wypracowała wspólnej strategii
- 2025-01-30: Za rok USA oficjalnie wycofają się z porozumienia paryskiego. To nie musi oznaczać rezygnacji z zielonych inwestycji
- 2025-01-29: M. Kobosko: UE i USA są najbliższymi partnerami. Obciążenia celne byłyby fatalne dla tych relacji
- 2025-01-22: T. Bocheński: Współpraca z Donaldem Trumpem może być bardzo trudna. Interes amerykański będzie stawiany na pierwszym miejscu
- 2025-01-29: Europoseł PiS: Trump tak przyspiesza Amerykę, że my zostaniemy w tyle. Wszystko przez „kaganiec pseudoekologiczny”
- 2025-01-21: Przyszłość relacji transatlantyckich wśród głównych tematów posiedzenia PE. Europa jest gotowa do współpracy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Prace nad unijnym budżetem po 2027 roku nabierają tempa. Projekt ma być gotowy w lipcu
W Parlamencie Europejskim głosowanie nad sprawozdaniem dotyczącym wieloletniego budżetu UE na lata 2028–2034. Uwzględnia ono stanowisko PE ws. priorytetów na kolejną perspektywę finansową, ale też struktury i zasobów budżetu. Priorytetem ma być m.in. kwestia obronności ze względu na globalne napięcia geopolityczne i wojnę w Ukrainie. Zdaniem europosła PiS w pracach nad wieloletnimi ramami finansowymi brakuje rzetelnej debaty o źródłach finansowania planowanych wydatków i konieczności szukania oszczędności. Obawia się przy tym niekorzystnych zmian w polityce spójności i polityce rolnej.
Handel
Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić

Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.
Prawo
PE pracuje nad zmianą rozliczania redukcji emisji CO2 dla nowych aut. Producenci mogą uniknąć wysokich kar

Na wtorkowym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego posłowie zgodzili się w trybie pilnym procedować kwestię zmiany dotyczącej redukcji emisji CO2 dla nowych aut osobowych i dostawczych. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się w czwartek 8 maja. Dzięki zmianie podejścia do obowiązku corocznej redukcji dwutlenku węgla producenci samochodów mogą uniknąć grożących im kar, które pewnie przełożyłyby się na wzrost cen dla klienta końcowego oraz na dalsze pogorszenie kondycji branży.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.