Komunikaty PR

2024 rokiem integracji sztucznej inteligencji według raportu UiPath

2024-09-26  |  16:00
Biuro prasowe

Coroczne badanie UiPath wykazało, że specjaliści ds. automatyzacji aktywnie integrują sztuczną inteligencję w swojej pracy, ponieważ branża automatyzacji oprogramowania nadal się rozwija

Warszawa, 26 września 2024 r. - UiPath (NYSE: PATH), wiodąca firma zajmująca się automatyzacją przedsiębiorstw i oprogramowaniem AI, opublikowała dziś coroczny raport „State of the Automation Professional Report”, który analizuje obecną rzeczywistość biznesową, a także przybliża przyszłość i postrzeganie automatyzacji w miejscu pracy.

Raport, oparty na globalnej ankiecie przeprowadzonej wśród prawie 2000 specjalistów automatyzacji i studentów, ujawnił, że rok 2024 był rokiem integracji i wykorzystania sztucznej inteligencji, na co wskazuje fakt, że 90% z ankietowanych używa lub planuje używać AI w nadchodzącym roku. Raport wykazał, że zwiększona produktywność jest główną motywacją do integracji tej technologii w organizacji zadań (66%). Specjaliści automatyzacji wykorzystują AI na różne sposoby, w tym do pisania kodu (67%), tworzenia dokumentacji (57%) i testowania (47%).

Na poziomie makro, większość specjalistów dostrzega, że ich zespoły rosną i dojrzewają – 61% respondentów twierdzi, że ich firma zwiększyła liczbę osób pracujących w automatyzacji oprogramowania w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Z kolei 81% uważa, że ich organizacja zatrudni dodatkowych fachowców w nadchodzącym roku. Taki rozwoju rynku najpewniej sprawi, że specjaliści będą potrzebowali szkoleń, które pozwolą im dogłębnie zrozumieć narzędzia automatyzacji i czerpać z nich korzyści.

„Dane z naszego badania w ciągu ostatniego roku pokazują postęp w odkrywaniu technologii i przygotowaniach do AI i automatyzacji. Rok 2024 był rokiem transformacji dla świata biznesu dzięki integracji sztucznej inteligencji i automatyzacji. W UiPath nie tylko zapewniamy naszym klientom wydajność operacyjną, ale także umożliwiamy im odkrywanie kreatywnej i innowacyjnej mocy sztucznej inteligencji w ich procesach biznesowych. Dzięki tej transformacji demokratyzujemy automatyzację i umiejętności AI na całym świecie, oferując możliwości szkoleniowe milionom ludzi za pośrednictwem Akademii UiPath. W Polsce ponad 290 000 użytkowników zapisało się do UiPath Academy od momentu jej uruchomienia w 2017 roku, z czego prawie 31 000 tylko w tym roku. Naszą wizją na przyszłość jest przyczynienie się do wzmocnienia pozycji pracowników w zakresie sztucznej inteligencji, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, maksymalizując potencjał, jaki oferuje technologia”, powiedział Mateusz Majewski, Area Vice President UiPath w Europie Południowo-Wschodniej.

Inne kluczowe wnioski płynące z tegorocznego raportu „State of the Automation Professional Report” obejmują dostrzegalne zadowolenie specjalistów ds. automatyzacji ze swojej kariery: 70% z nich uważa, że pozostanie w branży przez kolejne pięć lat. Niezależnie od obranej ścieżki, 86% respondentów twierdzi, że ich obecna praca pomoże im we wszelkich przyszłych zmianach zawodowych.

Kolejnym wnioskiem jest istnienie wiary w przyszłość tej technologii. Ponad 84% respondentów wierzy w rozwój przestrzeni automatyzacji oprogramowania. Dodatkowo, 80% uważa, że będzie ona odgrywać coraz ważniejszą rolę w ich firmie w ciągu najbliższego roku.

Według raportu automatyzacja dojrzewa także w organizacjach. 60% respondentów stwierdziło, że w ich miejscu zatrudnienia korzysta się z tej technologii od ponad 5 lat, w porównaniu do 47% w ubiegłym roku. Programiści tworzą automatyzacje dla różnych działów, najczęściej księgowości i finansów (67%), IT (53%) i operacji (51%).

Poza tym jedną z konkluzji raportu jest, iż sztuczna inteligencja jest osadzona w procesach automatyzacji. Aż 81% respondentów wskazuje, że używa produktów AI w swoich projektach co najmniej kilka razy w tygodniu, jeśli nie codziennie. Pracownicy aktywnie starają się wykorzystać większą liczbę narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, stąd tylko 19% uważa, że trudno jest włączyć ją do automatyzacji. 

Pełną wersję raportu "State of the Automation Professional Report 2024" można pobrać, aby zapoznać się z jego pełnymi wynikami.

 

Metodologia

UiPath zrealizował to badanie za pomocą globalnej ankiety, która została przeprowadzona w maju i czerwcu 2024 roku. W badaniu wzięło udział 1 909 respondentów ze wszystkich regionów, którzy byli rekrutowani głównie za pośrednictwem kanałów należących do UiPath.

 


O UiPath

Misją UiPath (NYSE: PATH) jest podniesienie poziomu pracy opartej na wiedzy, aby więcej osób mogło pracować bardziej kreatywnie, wspólnie i strategicznie. Oparta na sztucznej inteligencji Platforma UiPath łączy w sobie wiodące rozwiązanie do automatyzacji procesów zrobotyzowanych (RPA) z pełnym zestawem funkcji umożliwiających zrozumienie, automatyzację i obsługę kompleksowych procesów, oferując bezprecedensowy czas uzyskania korzyści biznesowych. Dla organizacji, które muszą ewoluować, aby przetrwać i rozwijać się w coraz bardziej zmieniających się czasach.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Nowe badania Salesforce: jest 5 typów osobowości z różnym podejściem do AI Biuro prasowe
2024-09-26 | 10:42

Nowe badania Salesforce: jest 5 typów osobowości z różnym podejściem do AI

Nowe badanie Slack Workforce Lab sprawdziło, co motywuje pracowników do korzystania ze sztucznej inteligencji i co sądzą oni o używaniu jej w pracy. Dzięki pogłębionym wywiadom i
IT i technologie 150 fałszywych zbiórek dla powodzian. Hakerzy żerują na ludzkiej tragedii
2024-09-26 | 09:00

150 fałszywych zbiórek dla powodzian. Hakerzy żerują na ludzkiej tragedii

Kiedy tysiące Polaków próbuje stanąć na nogi po dramatycznej powodzi, cyberprzestępcy nie śpią. Próbują wykorzystać dobre serca darczyńców chcących
IT i technologie MSI Roamii BE Lite - nowy system mesh WiFi 7 do sieci domowej
2024-09-26 | 08:00

MSI Roamii BE Lite - nowy system mesh WiFi 7 do sieci domowej

MSI wprowadza na rynek system mesh WiFi 7 Roamii BE Lite stworzony z myślą o szybkiej i niezawodnej łączności bezprzewodowej dla coraz większej liczby urządzeń mobilnych obsługujących

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

Do 2050 roku lotnictwo ma być zeroemisyjne. Do osiągnięcia tego celu konieczna jest wymiana floty i przejście na ekologiczne paliwa

Lotnictwo odpowiada za ok. 4 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych w UE. Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO) prognozowała, że wraz z dynamicznym wzrostem ruchu lotniczego do 2050 roku emisje z lotnictwa mogą się potroić w porównaniu z 2015 rokiem. Dlatego dwa lata temu wszystkie państwa członkowskie tej organizacji przyjęły zobowiązanie, by w ciągu kolejnych 25 lat dążyć do zeroemisyjności. Eksperci oceniają, że do tego konieczne są co najmniej dwa warunki – przejście na ekologiczne paliwa lotnicze i modernizacja floty.

Prawo

Rośnie liczba wynalazków wykorzystujących sztuczną inteligencję. Za rozwojem technologii nie nadążają przepisy

W ciągu ostatnich 10 lat liczba patentów związanych z generatywną sztuczną inteligencją wzrosła z 733 w 2014 roku do ponad 14 tys. w 2023 roku – wynika z raportu Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO). Łącznie w ciągu dekady przyznano niemal 54,5 tys. patentów dla tego typu wynalazków. Nie wszystkie kwestie związane z prawem własności intelektualnej, prawem autorskim, wykorzystaniem gen AI są uregulowane. – Potrzeba jeszcze trochę czasu, żeby znalazły się odpowiednie rozwiązania prawne, które pozwolą na ochronę rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję – ocenia Dorota Rzążewska, prezeska Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.

DlaWas.info

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.