Komunikaty PR

30 lat Dziennika Gazety Prawnej

2024-10-24  |  01:00
Biuro prasowe

Dziennik Gazeta Prawna jest z czytelnikami od 30 lat i dziś świętuje swój jubileusz. Z tej okazji przygotowano specjalne wydanie gazety.

Pierwsze kroki na drodze do sukcesu

22 października 1994 roku Polacy przeczytali pierwszy numer „Gazety Prawnej”, dawkę fachowych informacji z zakresu prawa, finansów i biznesu. Początkowo ukazywała się jako tygodnik, z czasem publikowano ją już dwa razy w tygodniu. Wzrost popularności gazety zapewniła seria artykułów nt. rozliczeń PIT-ów rok później. Materiały były odpowiedzią na wiele pytań.

- To był czas rocznego rozliczenia podatkowego. Wtedy to wciąż była nowość, a Gazeta Prawna doskonale wstrzeliła się w tę potrzebę, dostarczając to, czego ludzie potrzebowali. Z czasem już nie raz w tygodniu, lecz częściej. Ale zawsze z przekonaniem, że najważniejszy jest Czytelnik i to, czego w danym momencie szuka, czego chce się dowiedzieć. W tym tkwi siła - wspomina po latach Ryszard Pieńkowski, założyciel „Gazety Prawnej” i prezes Grupy INFOR S.A., wydawcy DGP.

Jednym z przełomowych momentów była fuzja w 2009 roku. Fachowe treści z zakresu prawa, biznesu i finansów połączono ze światowymi aktualnościami „Dziennika Polska-Europa-Świat”, wtedy wydawanego przez Axel Springer Polska. Tak powstał Dziennik Gazeta Prawna, który w 2018 roku stał się własnością Grupy INFOR PL S.A., po tym jak Ryszard Pieńkowski wykupił udziały RASP w spółce wydającej DGP.

Z czytelnikami od 30 lat. Obiektywnie i odpowiedzialnie

Na fundamencie odpowiedzialności i obiektywizmu Dziennik Gazeta Prawna zbudował pozycję czołowego medium sektora biznes, finanse, prawo. Rzetelna praca przez 3 dekady owocowała licznymi wyróżnieniami i prestiżowymi nagrodami dla dziennikarzy.

Dewizę DGP i nadrzędny cel dziennika tłumaczy Ryszard Pieńkowski:

- Kiedy 30 lat temu weszliśmy na tę drogę, wymagałem od redakcji, by patrzyła obiektywnie i pisała odpowiedzialnie. Naszym Czytelnikom należy się bezstronne spojrzenie na rzeczywistość, apolityczna ocena wydarzeń. Prawo obowiązuje wszystkich, takie samo dla wszystkich. Wydarzenia gospodarcze dotykają tak samo zwolenników opozycji, jak i wyborców ugrupowań rządzących. Chcemy codziennie tworzyć gazetę dla każdego, kto lubi rozumieć rzeczywistość, bez względu na poglądy.

Rozwój i odpowiedzi na pytania czytelników

Od samego początku gazeta była wsparciem dla swoich odbiorców. Idąc z duchem czasu, wydawca rozwiną stronę internetową oraz aplikację mobilną. Dziennik realizuje nowe pomysły i poszerza ofertę, dostarczając porady oraz analizy interpretujące skomplikowaną rzeczywistość prawno-finansową. Ponadto oferowane dodatki to cenna dawka informacji i gwarancja, że przedsiębiorcy i prawnicy nie przegapią niczego, co wpływa na ich codzienną pracę.

Potwierdzeniem jakości są silna pozycja oraz wyróżnienia. Dziennikarze DGP pojawiają się na najważniejszych wydarzeniach gospodarczych w Polsce i na świecie. Sama gazeta od lat podejmuje się inicjatyw, które kształtują opinię publiczną. Miara sukcesu to też rekordowo wysoka sprzedaż e-wydań w 2024 roku i dynamiczny rozwój serwisu internetowego gazetaprawna.pl. Przez ostatni rok liczba jego unikalnych użytkowników wzrosła o 24%, natomiast liczba odsłon aż o blisko połowę (dane Mediapanel, czerwiec 2024 & 2023).

Specjalne wydanie na 30-lecie DGP

Z okazji swoich 30. urodzin Dziennik Gazeta Prawna przygotował specjalne wydanie. 22 października czytelnicy znaleźli w nim wyjątkowe, ekskluzywne artykuły i wywiady z ostatnich lat. Mają także okazję do podróży w czasie po najważniejszych wydarzeniach społecznych, ekonomicznych i gospodarczych okresu, w którym towarzyszył im DGP. Uzupełnieniem tych materiałów są archiwalne okładki, przypominające lata obserwacji i opisywania rzeczywistości przez dziennikarzy.

HISTORIA DGP

22 października, 1994 Ukazuje się pierwszy numer „Gazety Prawnej”.

1998 W Internecie powstaje witryna „Gazety Prawnej”: GazetaPrawna.pl.

2001 Po 7 latach „Gazeta Prawna” zostaje przekształcona w dziennik i staje się wiodącym tytułem Grupy Wydawniczej Infor.

2009 „Gazeta Prawna” łączy się „Dziennikiem Polska-Europa-Świat”. Powstaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

2011 Pojawia się aplikacja Dziennika Gazety Prawnej na urządzenia mobilne.

2013 DGP zostaje liderem sprzedaży e-wydań – według Związku Dystrybucji Prasy.

2018 Grupa INFOR PL odkupuje od Ringier Axel Springer Inwestycje udziały w spółce INFOR Biznes, wydawcy DGP.

2024 „Dziennik Gazeta Prawna” obchodzi jubileusz 30-lecia.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Media i PR Jak performance marketing pomaga rosnąć firmom? Biuro prasowe
2025-06-11 | 09:00

Jak performance marketing pomaga rosnąć firmom?

Cyfrowa inżynieria wzrostu, gdzie każda decyzja opiera się na danych, a wszystkie złotówki pracują na Twoje wyniki? Właśnie tak można określić performance marketing! Coraz
Media i PR 25. Kongres Public Relations – ćwierć wieku refleksji, wiedzy i inspiracji
2025-06-11 | 08:50

25. Kongres Public Relations – ćwierć wieku refleksji, wiedzy i inspiracji

25. Kongres Public Relations – ćwierć wieku refleksji, wiedzy i inspiracji   Blisko 500 godzin wykładów, w których uczestniczyło 6 349
Media i PR VOICE IMPACT AWARD – ogólnopolski konkurs grantowy dla dziennikarzy i studentów
2025-04-10 | 17:00

VOICE IMPACT AWARD – ogólnopolski konkurs grantowy dla dziennikarzy i studentów

Aż 87% Polaków jest zmęczonych polaryzacją społeczną i polityczną widoczną zarówno w przestrzeni publicznej, jak i prywatnej. Z kolei prawie 80% polskich

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Konsument

Handel

Zbliża się szczyt UE–Chiny. Głównym tematem spotkania będzie polityka handlowa, w tym cła

Unia Europejska i Chiny odpowiadają łącznie za niemal 30 proc. światowego handlu, ale Europa wciąż ma ogromny deficyt handlowy w wymianie z Państwem Środka. Ostatnio relacje między Pekinem a Brukselą były pełne napięć, choćby w kwestii europejskich ceł na elektryki, chińskich ograniczeń eksportu metali ziem rzadkich, czy braku równowagi w dostępie do rynków. Szczyt UE–Chiny odbędzie się ponad półtora roku po poprzednim.

Polityka

Dane statystyczne pomogą przyspieszyć rozwój turystyki. Posłużą również do promocji turystycznej Polski

Główny Urząd Statystyczny we współpracy z resortem turystyki buduje nowoczesny portal analityczny Turystyka+. To interaktywne narzędzie, które umożliwia śledzenie zmian i porównywanie danych. Celem projektu jest wsparcie rozwoju turystyki na wielu poziomach – nie tylko krajowym, ale również lokalnym i regionalnym. Ma on być pomocny zarówno w podejmowaniu decyzji politycznych dotyczących infrastruktury turystycznej, jak i dla przedsiębiorców, co ma się przełożyć na rozwój sektora i gospodarki.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.