5G Broadcast: Emitel testuje nowy standard telewizji mobilnej dla Telewizji Puls
Emitel - operator infrastruktury nadawczej - we współpracy z Telewizją Puls rozpoczął w Warszawie testową emisję sygnału w technologii 5G Broadcast. To pierwszy tego typu projekt w Polsce, w którym wykorzystano naziemną infrastrukturę nadawczą do przesyłu sygnału telewizyjnego w trybie jednokierunkowym (broadcast) – bez udziału sieci komórkowej, bez potrzeby logowania do internetu i bez użycia karty SIM.
W ramach testów prowadzona jest emisja sygnału programów TV Puls i PULS2. Emisja odbywa się z wykorzystaniem jednego z obiektów Emitel i jest obecna na obszarze aglomeracji warszawskiej. Projekt ma charakter pilotażowy i służy ocenie możliwości technologicznych oraz przyszłego potencjału wdrożeniowego nowego standardu TV.
Zastosowania technologii są bardzo szerokie – od darmowej telewizji mobilnej i transmisji na żywo w jakości HD, przez radio cyfrowe i aktualizacje oprogramowania, aż po systemy powiadamiania kryzysowego. Możliwe będzie też łączenie 5G Broadcast z usługami interaktywnymi dzięki hybrydowemu modelowi broadcast + broadband, umożliwiającemu np. udostępnienie komplementarnego kontentu dostępnego na życzenie, czy też personalizację reklam.
5G Broadcast może także przyczynić się do odciążenia sieci komórkowych oraz odegrać kluczową rolę w rozwoju usług dla pojazdów autonomicznych i inteligentnych miast. Eksperci wskazują, że w nadchodzących latach technologia ta stanie się ważnym narzędziem w arsenale nadawców, operatorów telekomunikacyjnych oraz platform streamingowych.
Technologia ta umożliwia dystrybucję treści do nieograniczonej liczby urządzeń odbiorczych - smartfonów, tabletów, odbiorników samochodowych - bez konieczności zestawiania indywidualnych połączeń. Odbiór jest możliwy nawet w warunkach przeciążenia sieci lub jej chwilowej niedostępności, co czyni 5G Broadcast szczególnie interesującym rozwiązaniem w kontekście transmisji masowych, wydarzeń na żywo czy sytuacji nadzwyczajnych.
– Z perspektywy operatora infrastruktury to ważny krok w kierunku rozwoju usług nadawczych w nowym standardzie. 5G Broadcast pozwala wykorzystać nasze doświadczenie w emisji naziemnej i dostosować je do zmieniających się warunków technologicznych oraz nowych oczekiwań użytkowników końcowych – mówi Maciej Pilipczuk, Prezes Zarządu Emitel S.A.
Telewizja Puls jest pierwszym nadawcą w Polsce, który zdecydował się przetestować technologię 5G Broadcast w warunkach terenowych.
– Poszukujemy rozwiązań, które umożliwią nam dotarcie do widzów w nowy sposób, bez konieczności korzystania z internetu czy aplikacji streamingowych. 5G Broadcast daje możliwość emisji naszych treści bezpośrednio na urządzeniach mobilnych, co z punktu widzenia nadawcy oznacza w przyszłości nowy kanał dystrybucji i potencjalnie szerszy zasięg - powiedział Dariusz Dąbski, Prezes Zarządu Telewizji Puls.
Technologia 5G Broadcast jest obecnie testowana w kilkunastu krajach Europy, w tym w Niemczech, Francji i Austrii czy Czechach. Eksperci podkreślają, że rozwiązania broadcastowe stanowią naturalne uzupełnienie usług transmisji mobilnej – szczególnie w kontekście transmisji wydarzeń na żywo, usług publicznych oraz usług mobilnych o dużym zasięgu oraz komunikacji kryzysowej.
KONTAKT:
e-mail: press|emitel.pl| |press|emitel.pl
Źródło informacji: Emitel S.A.

MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.