Komunikaty PR

Automatyzacja magazynu w branży elementów złącznych - case study

2024-08-30  |  11:15
Biuro prasowe
Kontakt
Wojciech Podsiadły
Get More Services

ul. Rynek 60/2
50-116 Wrocław
wojciech|getmorepr.pl| |wojciech|getmorepr.pl
+48571246669
www.getmoreservices.pl

Automatyzacja magazynu pozwoliła firmie Fabory poprawić kluczowe wskaźniki wydajności, zwiększając przy tym elastyczność procesów w okresach szczytów logistycznych.

Historia Fabory sięga 1947 roku. Na przestrzeni lat holenderska firma stała się wiodącym globalnym dystrybutorem przemysłowych elementów złącznych i precyzyjnych komponentów mechanicznych. Przedsiębiorstwo zatrudnia obecnie ponad 1 000 osób w 12 krajach. Znajdujący się przy jego siedzibie w Tilburgu centralny magazyn przeszedł ostatnio rozbudowę i modernizację w oparciu o rozwiązania automatyzacyjne. Zaopatrywane są z niego trzy europejskie centra dystrybucyjne: w Czechach, Portugalii i Wielkiej Brytanii. Obiekt zaplanowano tak, by mógł efektywnie pomieścić 100 tys. pozycji z bogatego, obejmującego około 450 tys. produktów asortymentu. – Wcześniej magazyn znajdował się w dwóch lokalizacjach w Tilburgu, a my codziennie korzystaliśmy z transportu wahadłowego. Nie było to idealne rozwiązanie. Jeśli chcieliśmy osiągnąć nasze cele wzrostu, musieliśmy wprowadzić kilka istotnych ulepszeń – relacjonuje Joost Jansonius, Logistics Director w Fabory. Rozważano wiele możliwości realizacji tych założeń. Ostatecznie jako całościowego dostawcę rozwiązań intralogistycznych wybrano STILL. Kluczowe dla podjęcia tej decyzji było zobaczenie na własne oczy, jak działa analogiczne do zaproponowanego rozwiązania automatyzacyjne. – STILL wdrożył podobny magazyn w firmie Tarkett w Waalwijk. To, co tam zobaczyliśmy, było dokładnie tym, czego szukaliśmy – komentuje Leon Broere, Project Manager w Fabory. – Zasadnicze znaczenie miał dla nas fakt, że koncepcja świetnie sprawdza się w praktyce – dodaje.

Zastosowane rozwiązanie

Wdrożona koncepcja uwzględnia całą drogę ładunków – poczynając od strefy odbioru z dokami dla samochodów ciężarowych. Dostawy realizowane są na paletach zawierających do 40 produktów Fabory. Dla porządku wyodrębniono miejsca przyjmowania jednorodnych oraz zmieszanych pod względem asortymentu nośników ładunku. W obu przypadkach palety są pobierane z naczep z użyciem sterowanych ręcznie wózków unoszących z platformą dla operatora serii STILL EXH-SF. Podczas wjazdu do magazynu stacjonarny skaner automatycznie odczytuje etykietę ładunku. Po jego odłożeniu w wyznaczonym miejscu zadania związane z transportem wewnętrznym i składowaniem przejmuje zautomatyzowany system STILL. Pobiera on generowane przez system SAP zlecenia przewozu i składowania. W pierwszej kolejności zautomatyzowane wózki podnośnikowe zabierają paletę do punktu kontroli obrysu, gdzie jednocześnie sprawdzana jest poprawność wagi ładunku. W razie jakichkolwiek niezgodności paleta trafia do punktu ręcznej kontroli. Jeśli wszystko jest w porządku, w oparciu o kształt, wagę i klasyfikację ABC system przypisuje palecie optymalne miejsce składowania w sięgającym 12 metrów wysokości systemie regałowym. Pojazdy klasy AGV serii STILL EXV iGo przenoszą następnie ładunki do stacji transferowych na końcu regałów. Stąd są one pobierane i umieszczane na przypisanych miejscach paletowych przez automatyczne wózki do pracy w bardzo wąskich alejkach. Trasy automatycznych wózków podnośnikowych i systemowych ustalono tak, by nigdy się nie przecinały. W razie potrzeby podzielenia zawartości palety na mniejsze części jest ona najpierw transportowana do stacji transferowej przez automatyczne wózki VNA serii MX-X iGo. Następnie podejmuje ją wózek podnośnikowy AGV i przewozi do punktu przeładunkowego z robotycznym ramieniem, które depaletyzuje ładunki i umieszcza je na przenośniku. Z jego pomocą opakowania trafiają pojedynczo do zautomatyzowanego magazynu małych części lub innego stosownego miejsca. System pozwala wydajnie obsługiwać 150-300 palet dziennie. Ładowanie baterii wózków automatycznych realizowane jest samoczynnie w okresach nieaktywności lub gdy akumulator osiągnie ustaloną wartość krytyczną.

Efekt wdrożenia

– Bardzo podobała nam się współpraca ze STILL – mówi Leon Broere. – Doceniamy wsparcie, jakie otrzymaliśmy podczas procesu instalacji, a także otwartą komunikację przez cały czas trwania projektu. Prace zostały wykonane zgodnie z harmonogramem i w założonym budżecie – dodaje Project Manager w Fabory. – Automatyzacja wpływa istotnie na organizację procesów logistycznych. Towarzyszymy klientom w tej zmianie, wspierając ich m.in. poprzez organizację warsztatów. Podczas nich rozmawiamy, tłumaczymy jak od początku do końca będzie przebiegać wdrożenia i to, jak będzie wyglądała praca po jego ukończeniu. Razem szukamy optymalnych rozwiązań – komentuje odpowiedzialny za wdrożenie po stronie STILL Yorick Oosthoek. – Nowy magazyn pozwolił wprowadzić innowacje w zarządzaniu zapasami i obniżyć koszty operacyjne. Zwiększyliśmy bezpieczeństwo pracy i stworzyliśmy system gotowy na szczyty logistyczne – relacjonuje Joost Jansonius. – Czas dostawy skrócił się przy tym z jednego–dwóch dni do dwóch–trzech godzin. Nasi klienci zauważają tę różnicę – konkluduje Logistics Director w Fabory.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Get More Services
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Przemysł BRAK ZDJĘCIA
2024-08-14 | 10:00

Firma Beko wyróżniona w prestiżowym rankingu TIME

Beko zajęło wysokie, 44. miejsce na prestiżowej liście najbardziej zrównoważonych firm na świecie, przygotowanej przez magazyn TIME i Statistę. W corocznym konkursie udział wzięło 5000 przedsiębiorstw z całego globu,
Przemysł Wydajny magazyn na 49 tys. palet - case study
2024-07-31 | 11:15

Wydajny magazyn na 49 tys. palet - case study

W odpowiedzi na rosnący popyt na urządzenia HVAC, firma TROTEC zdecydowała się usprawnić procesy logistyczne, konsolidując magazyny i tworząc centralne, wydajne centrum dystrybucji
Przemysł Nowe regulacje i trendy: Co czeka polski rynek mebli do siedzenia?
2024-07-31 | 06:31

Nowe regulacje i trendy: Co czeka polski rynek mebli do siedzenia?

Najnowszy raport agencji badawczej MarketHub ujawnia kluczowe trendy i zmiany na polskim rynku mebli do siedzenia. Meble tapicerowane wciąż dominują, jednak meble nietapicerowane odnotowują

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

NEWSERIA Partnerem Medialnym Forum Ekonomicznego

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Bez dobrowolnego wydłużenia aktywności zawodowej Polakom trudno będzie liczyć na wyższe emerytury. Obecni 30-latkowie dostaną jedną czwartą ostatniej pensji

Ustawowego podniesienia wieku emerytalnego w Polsce nie będzie – zapowiadają politycy rządzącej koalicji. To według ekspertów oznacza jednak, że trzeba inaczej zachęcać kobiety po 60. i mężczyzn po 65. roku życia do pozostawania na rynku pracy. – Wydłużenie aktywności zawodowej jest pewnym sposobem na podniesienie emerytur, ale tego się nie da zrobić siłowo, raczej trzeba szukać rozwiązań, żeby ludzie chcieli dalej pracować – podkreśla Agnieszka Łukawska, ekspertka w Instytucie Emerytalnym. Już dziś pracujący seniorzy mogą liczyć na szereg zachęt, m.in. zwolnienie z podatku, ale ekspertka zwraca uwagę dodatkowo na potrzebne zaplecze szkoleniowe, a także odpowiednią opiekę zdrowotną.

Transport

Branża logistyki coraz bardziej zautomatyzowana. Rozładunkiem towaru zajmują się autonomiczne wózki, a inwentaryzacją roboty stukrotnie szybsze niż człowiek

Do 2028 roku globalny rynek automatyzacji w logistyce wzrośnie o ponad 50 proc. – przewidują analitycy Markets and Markets. Wpłyną na to czynniki związane ze wzrostem kosztów pracowniczych, dążenie klientów do osiągania optymalnego zarządzania ich towarem, a także czynniki pozarynkowe, takie jak cele środowiskowe. Już dziś za rozładunek towaru odpowiadają coraz częściej inteligentne, autonomiczne wózki, a inwentaryzację można powierzyć robotom stukrotnie szybszym niż człowiek.

DlaWas.info

Firma

Tylko 2 proc. właścicieli zwierząt płaci za opiekę nad zwierzętami podczas ich nieobecności. Spodziewany szybki wzrost zapotrzebowania na takie usługi

Według badań CBOS średnio co drugi Polak mieszka pod wspólnym dachem z jakimś zwierzęciem domowym – najczęściej psem lub kotem. Rynek produktów i usług dla domowych pupili sukcesywnie się powiększa. Według rynkowych prognoz za kilka lat globalnie może być już wart blisko pół biliona dolarów. Szczególnie szybko ma się rozwijać segment opieki nad zwierzętami, który coraz częściej będzie wykorzystywać nowe technologie.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.