Komunikaty PR

Axpo Polska podpisało 10-letnią umowę na zieloną energię z GIG i spółkami Danone

2021-02-26  |  01:00

Axpo Polska podpisało 10-letnią umowę na zieloną energię z GIG i spółkami Danone w Polsce.

Axpo dalej umacnia swoją działalność w Europie Środkowo-Wschodniej: warszawski oddział firmy podpisał długoterminową, 10-letnią umowę na usługi energetyczne z Green Investment Group (GIG) i Danone w Polsce. W ramach umowy, Axpo Polska będzie świadczyć usługi związane z odbiorem energii elektrycznej oraz bilansowaniem produkcji dla należącej do GIG farmy wiatrowej. Jako sprzedawca energii elektrycznej, Axpo zapewni również dostawy energii dla firmy Danone. Tym samym Axpo Polska udowadnia swoją kluczową rolę w złożonych strukturach fizycznych umów Corporate PPA na polskim rynku.

Axpo od dłuższego czasu współpracuje z brytyjskim Green Investment Group, jednym z wiodących inwestorów w odnawialne źródła energii w Europie. Zarówno Axpo Polska, jak i Axpo Nordic już w przeszłości zawierały umowy z GIG.

W ramach projektu, GIG zawarło z Danone 10-letni fizyczny kontrakt PPA typu baseload. Rolą Axpo będzie dostarczenie usług zapewniających, że energia, wytworzona przez farmę wiatrową Jóźwin o mocy 25.3 MW, będzie dostarczana do punktów poboru Danone w Polsce. Axpo zakupi również nadwyżkę energii wygenerowaną przez farmę wiatrową i zapewni jej dostawy energii na potrzeby własne oraz usługi bilansowania dla całego wolumenu. Ponadto, działając jako sprzedawca, Axpo Polska dostarczy Danone energię elektryczną zużywaną przez firmę ponad wolumen sprzedawany przez GIG.

Grzegorz Biliński, Dyrektor Zarządzający Axpo Polska, komentuje: „Widzimy stale rosnące zapotrzebowanie energochłonnych przedsiębiorstw przemysłowych w Polsce na pokrycie zużycia energii elektrycznej z odnawialnych źródeł. Z drugiej strony, właściciele projektów OZE szukają stabilności cen przy sprzedaży wyprodukowanej energii elektrycznej. Podczas gdy nasz kraj nadal w dużym stopniu opiera się na węglu, Axpo łączy wytwórców i konsumentów, a tym samym umożliwia i przyspiesza proces przejścia Polski na odnawialne źródła energii”.

Polska jest największym rynkiem energii elektrycznej w Europie Środkowo-Wschodniej, przy czym historycznie ma jeden z najniższych udziałów energii odnawialnej w miksie energetycznym. Obecnie popyt na energię nadal w większości zaspokajany jest przez elektrownie węglowe. Polska ma jednak ambitne cele: prognozuje się, że do 2050 r. 52% krajowej energii będzie pochodzić z wiatru, słońca i biomasy.

Axpo w Polsce

Działając na polskim rynku od 20 lat, Axpo stało się jednym z największych niezależnych odbiorców energii odnawialnej. W Polsce klienci mogą korzystać z szytych na miarę umów na odbiór energii oraz rozwiązań w zakresie jej dostaw opartych o strukturyzowane kontrakty długoterminowe, bilansowanie i prognozowanie mocy, a także obrót prawami majątkowymi i gwarancjami pochodzenia. W ciągu ostatnich 6 lat Axpo rozszerzyło również portfolio swoich klientów z sektora MŚP, docierając do aż 15000 firm.

Axpo na świecie

Axpo jest największym producentem energii odnawialnej w Szwajcarii i międzynarodowym liderem w obrocie energią oraz sprzedaży energii słonecznej i wiatrowej. 5000 pracowników łączy doświadczenie i wiedzę z pasją do innowacji. Axpo opracowuje dla swoich klientów innowacyjne rozwiązania energetyczne w oparciu o najnowocześniejsze technologie w 40 krajach Europy, Ameryki Północnej i Azji.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja Biuro prasowe
2025-03-12 | 16:20

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Czy polityka klimatyczno-energetyczna może być przyjazna ludziom? Jak maksymalnie wykorzystać jej społeczne i ekonomiczne korzyści? O tym debatować będą eksperci podczas konferencji
Energetyka Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
2025-02-07 | 06:00

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Zakup energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach jest jednym z czterech projektów Amazon w Polsce, opartym na OZE, które pomagają
Energetyka BCC: Energetyka, podsumowanie roku
2024-12-28 | 12:30

BCC: Energetyka, podsumowanie roku

Transformacja polskiej energetyki przyśpieszyła w 2024 roku  – udział węgla w miksie energetycznym maleje, a odnawialne źródła energii zyskują na znaczeniu. Jednak szybkie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.

Telekomunikacja

Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.