Bank BNP Paribas stawia na zieloną energię
Bank BNP Paribas podpisał umowę z firmą Respect Energy (dawniej TRMEW Obrót), na podstawie której 100 proc. energii elektrycznej kupowanej bezpośrednio przez Bank będzie pochodzić z elektrowni wodnych. Dzięki temu BNP Paribas znacząco przyczyni się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery, a także obniży emisję dwutlenku siarki, tlenków azotu i pyłów zawieszonych.
„Respect Energy to jedyny polski dostawca energii mający w ofercie prąd pochodzący wyłącznie z odnawialnych źródeł. Widzimy, że nasza filozofia biznesu coraz częściej spotyka się z entuzjastycznym przyjęciem klientów. Chcą oni korzystać z czystej zielonej energii i przyczyniać się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Cieszymy się, że od dziś, do grona naszych klientów dołącza tak istotna instytucja finansowa jak Bank BNP Paribas”, powiedział prezes zarządu Respect Energy - Sebastian Jabłoński.
„Od lat w Banku BNP Paribas zwracamy szczególną uwagę na kwestie ochrony środowiska, zarówno w działaniach biznesowych, jak i wewnątrz naszej organizacji. Nasza postawa, skupiająca się na kwestiach zwiększania odpowiedzialności wobec środowiska naturalnego, znajduje odzwierciedlenie we wszystkich naszych aktywnościach. Cieszymy się, że teraz będziemy mogli także jako instytucja finansowa w 100 proc. korzystać z czystej zielonej energii elektrycznej. Jestem przekonany, że dobrze zaplanowane i realizowane działania na rzecz gospodarki niskoemisyjnej przynoszą nie tylko wymierne efekty ekologiczne, lecz także dają nowe impulsy do rozwoju gospodarczego i są ważnym elementem misji społecznej. Tak jest właśnie w naszym przypadku. Życzylibyśmy sobie by za naszym przykładem także inne firmy nie bały się sięgać po proekologiczne rozwiązania, które będą z pożytkiem nie tylko dla nich, ale dla całej planety” – komentuje Kazimierz Łabno, wiceprezes Zarządu Banku BNP Paribas odpowiedzialny za Obszar Operacji i Wsparcia Biznesu.
BNP Paribas jako Bank Zielonych Zmian wspiera klientów w przechodzeniu na gospodarkę niskoemisyjną, ogranicza negatywny wpływ działalności operacyjnej na środowisko naturalne oraz inspiruje klientów do podejmowania trafnych decyzji finansowych. Dzięki finansowaniu Banku, ponad 15 tysięcy gospodarstw domowych korzysta z paneli fotowoltaicznych. Bank konsekwentnie realizuje również strategię finansowania przedsiębiorstw w Polsce, a także wspierania inwestycji strategicznych z punktu widzenia państwa oraz wywierających pozytywne wpływy: społeczne, ekonomiczne i środowiskowe.
Respect Energy to jeden z największych niezależnych podmiotów na rynku energii elektrycznej w Polsce. Działalność spółki skupia się na handlu hurtowym energią, prawami majątkowymi, gwarancjami pochodzenia a także na pozyskiwaniu energii ze źródeł odnawialnych i sprzedaży jej odbiorcom końcowym. Spółka aktualnie działa na terenie Polski, Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Włoch i Węgier. W 2019 roku obroty spółki wyniosły 2,79 miliarda złotych.

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier
Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Polityka
J. Scheuring-Wielgus: Napięcia geopolityczne wymagają silniejszego zjednoczenia państw Europy. To lekcja z II wojny światowej

Parlament Europejski podczas specjalnej sesji w Strasburgu uczcił 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej. – Jesteśmy zdeterminowani, by stanąć razem i powiedzieć jasno i stanowczo: nigdy więcej – podkreśliła przewodnicząca PE Roberta Metsola. Zarówno kombatanci, których obecność uświetniła uroczystość, jak i europosłowie podkreślali, że projekt utworzenia europejskiej wspólnoty był odpowiedzią na ówczesne zagrożenia dla pokoju, o który nieustannie trzeba wspólnie dbać.
Ochrona środowiska
Budownictwo modułowe coraz popularniejsze w samorządach. Teraz rozwój sektora jest napędzany przez KPO

Rozwój budownictwa modułowego jest coraz bardziej zauważalny w inwestycjach samorządowych. Wpływa na to przede wszystkim szybsze tempo prowadzonych prac w porównaniu z tymi, w których wykorzystywane są tradycyjne technologie budowlane. Istotną kwestią jest również spełnianie warunków środowiskowych, w tym wysoka efektywność energetyczna budynków, która ma wpływ na możliwość uzyskania dofinansowania z Krajowego Planu Odbudowy. Samorządowcy mają już niewiele czasu na finalizację dotowanych inwestycji. Termin upływa 31 sierpnia 2026 roku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.