Komunikaty PR

Bitdefender udostępnia deszyfrator dla oprogramowania ransomware

2022-09-21  |  01:00
Biuro prasowe

Bezpłatne narzędzie jest dostępne do pobrania z serwerów Bitdefender i pozwala odzyskać zaszyfrowane pliki przy użyciu instrukcji zawartych w przewodniku użytkownika. Bitdefender opracował deszyfrator we współpracy z organami ścigania, w tym Europolem, twórcami projektu NoMoreRansom, prokuraturą w Zurychu i policją kantonu Zurych.

W celu stworzenia narzędzia deszyfrującego badacze zazwyczaj muszą zidentyfikować lukę w kryptografii używanej przez oprogramowanie szyfrujące ransomware. Co ciekawe, operatorów LockerGoga aresztowano w październiku 2021 roku, co mogło umożliwić organom ścigania dostęp do głównych kluczy prywatnych służących do odszyfrowania.

 

Jak odszyfrować pliki

Pliki zaszyfrowane przez LockerGoga mają rozszerzenie nazwy pliku „.locked” i nie można ich otworzyć za pomocą zwykłego oprogramowania. Narzędzie Bitdefender oferuje skanowanie całego systemu plików lub pojedynczego folderu, lokalizowanie zaszyfrowanych plików i automatyczne odszyfrowywanie.

Deszyfrator zadziała pod warunkiem, że komputer będzie podłączony do Internetu, a notatki dotyczące okupu generowane przez oprogramowanie ransomware podczas szyfrowania muszą znajdować się na oryginalnych ścieżkach. Bitdefender twierdzi, że deszyfrator może działać na pojedynczym komputerze lub w całych sieciach zaszyfrowanych przez LockerGoga.

 

O gangu ransomware LockerGoga

Pierwszą operację ransomware LockerGoga odnotowano styczniu 2019 roku. Na liście ofiar tego gangu znalazły się między innymi francuska firma inżynierska Altran Technologies i norweski gigant aluminiowy Norsk Hydro. LockerGoga wspólnie z gangami Ryukiem i MegaCortex był zaangażowany w ataki ransomware na co najmniej 1800 organizacji na całym świecie. Od czasu aresztowania cyberprzestępcy zaprzestali używania oprogramowania ransomware LockerGoga, a kod źródłowy ransomware nigdy nie został ujawniony.

Deszyfrator jest przeznaczony głównie dla byłych ofiar, które odmówiły zapłacenia okupu i czekały na bezpłatne odzyskanie swoich plików.

 

Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia Biuro prasowe
2025-06-25 | 03:00

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Wyciek danych, ataki przeciążające stronę (DDoS), złośliwe oprogramowanie, phishing. Dziś wojna w cyberprzestrzeni dotyczy nie tylko infrastruktury krytycznej czy wielkich
IT i technologie Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska
2025-06-04 | 15:30

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Współczesne przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na brak ochrony w świecie cyfrowym. Codziennie pojawiają się nowe zagrożenia: wycieki danych, ataki phishingowe,
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Edukacja

Konsument

Branża pomp ciepła w Polsce odczuwa konsekwencje dezinformacji. Krążące mity zniechęcają do tej technologii

Przedstawiciele branży pomp ciepła biją na alarm: mity i dezinformacja krążące w przestrzeni publicznej, brak wystarczającego wsparcia informacyjnego rządu i nieprawidłowości w działalności nieuczciwych firm w poprzedniej edycji programu Czyste Powietrze – to główne przyczyny pogorszenia wizerunku tej technologii. Branża walczy z dezinformacją i stara się wzmacniać świadomość społeczną w zakresie ekologicznych i ekonomicznych korzyści z instalacji pomp ciepła. Jednocześnie podkreśla potrzebę kompleksowych działań ze wsparciem rządu.

Handel

W UE trwa dyskusja o większej kontroli przesyłek e-commerce o wartości poniżej 150 euro. Zwolnienie z cła jest nadużywane

Do Europy w ubiegłym roku trafiło ok. 4,5 mld przesyłek e-commerce o niskiej wartości, czyli poniżej progu 150 euro, który zwalnia z cła. To dwa razy więcej niż w 2023 roku. W 65 proc. przypadków wartość przesyłki jest zaniżana właśnie z uwagi na politykę celną, co zdaniem instytucji unijnych jest naruszeniem uczciwej konkurencji. W dodatku wiele z tych produktów nie spełnia norm bezpieczeństwa czy norm środowiskowych wymaganych w Europie. Dlatego trwa dyskusja nad tym, jak zwiększyć kontrolę nad wpływającymi z zagranicy paczkami.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.