Blisko 2 tony śmieci w 2 dni - zakończyła się akcja WARTA warta posprzątania
Zakończyła się akcja „WARTA warta posprzątania” Fundacji Nasza Ziemia oraz Lidl Polska. Inicjatywa, będąca częścią 29. Akcji Sprzątania świata, zgromadziła w Poznaniu 800 wolontariuszy, którzy w dwa dni zebrali blisko 2 tony śmieci.
To było niesamowite wydarzenie, którego efekty przeszły oczekiwania organizatorów! Ok. 13:00 w Poznaniu zakończyła się dwudniowa akcja sprzątania Warty: „WARTA warta posprzątania”. W czwartek i piątek, 8-9 września, do trzech punktów zbiórki: na Szelągu, pod Mostem Lecha oraz przy Bramie Poznania, zgłosiło się aż osiemset wolontariuszek i wolontariuszy: uczniowie szkół podstawowych, liceów i techników, sportowcy, miłośnicy przyrody i pracownicy sieci Lidl Polska, którzy wraz z Fundacją Nasza Ziemia zebrali blisko 2 tony śmieci – 1.803 kg (1.080 kg pierwszego dnia i 723 kg drugiego). Aż 300 kg stanowił sam plastik, głównie śmieci weekendowe: plastikowe butelki oraz opakowania po jedzeniu. Natomiast wśród wydobytych bezpośrednio z rzeki śmieci, znalazły się: rower, lodówka, krzesła ogrodowe, opony, muszla klozetowa i wózek dziecięcy. Niektóre z nich nie nadawały się do zważenia.
Wydarzeniu towarzyszyły stoiska edukacyjne przygotowane przez Partnerów: firmę Lidl Polska, poznański Zakład Zagospodarowania Odpadów oraz Urząd Miasta Poznania, który dla uczestników zorganizował specjalny konkurs na zbieranie kapsli do „tytek” (po poznańsku – toreb). Zebrano ich ponad 30 kg.
Akcję wsparli piłkarze Warty Poznań, twórczyni bloga „Ograniczam się”, Kasia Wągrowska (@ograniczamsie), wizażystka Weronika Bociąg (@weronika_bociag), a także zespół na łódkach reprezentujący Wody Polskie, który z wielkim zaangażowaniem zbierał odpady porzucone w wodzie.
- Jesteśmy pełni dumy. W ciągu kilku godzin trwania akcji „WARTA warta posprzątania” wolontariusze zebrali niebotyczną ilość śmieci. Niektóre z nich, jak lodówka czy wózek dziecięcy, zrobiły na nas wrażenie. Pomagali uczniowie, pracownicy sieci Lidl Polska, mieszkańcy okolicznych dzielnic i sportowcy. Kończymy akcję, zostawiając Wartę czystszą i piękniejszą. Teraz skupimy się na edukacji. Razem z Fundacją Nasza Ziemia chcemy wzmocnić poszucie odpowiedzialności za środowisko, mając nadzieję, że w kolejnych latach Warta – jak ktoś ładnie powiedział – będzie warta jedynie „odwiedzenia”, a nie „posprzątania” – mówi Aleksandra Robaczkiewicz, Head of Corporate Communications and CSR, Lidl Polska.
Akcja „WARTA warta posprzątania” powstała jako część akcji „River Cleanup Collective” w ramach międzynarodowej strategii ograniczania plastiku Grupy Schwarz „REset Plastic”.
Szczegóły dot. inicjatywy znajdują się na wydarzeniu FB „WARTA warta posprzątania” oraz na fanpage’u Fundacji Nasza Ziemia.

„Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta – polityka środowiskowa, dialog i role interesariuszy” - konferencja Rekopol

Polski System Kaucyjny i Canpack Recycling podpisują list intencyjny – razem dla efektywnego systemu kaucyjnego w Polsce

Jak uczyć o ekologii? Ogólnopolski Klub EkoEdukatora zaprasza na nieodpłatne szkolenia dla nauczycieli
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Kolejne 9 mld zł trafi na budowę i modernizację sieci energetycznych. Inwestycje pomogą wyeliminować ryzyko blackoutu
Modernizacja i cyfryzacja sieci to dziś jeden z priorytetów spółek energetycznych w Polsce. Inwestycje te wzmacniają odporność systemu elektroenergetycznego i ograniczają ryzyko blackoutu, analogicznego do tego, który niedawno miał miejsce w Hiszpanii, ale też umożliwiają przyłączenie większej ilości zielonych źródeł energii. Enea pozyskała właśnie niskooprocentowaną pożyczkę w ramach KPO w wysokości 9 mld zł, które przeznaczy na budowę i modernizację sieci w północnej i zachodniej Polsce.
Rolnictwo
Gminne komisje szacują już straty w uprawach spowodowane przez majowe przymrozki. Najbardziej poszkodowani są sadownicy

W maju przygruntowe przymrozki pojawiły się na terenie niemal całego kraju. W niektórych miejscach temperatura obniżała się nawet do kilku stopni na minusie. Straty w rolnictwie i sadownictwie są bardzo duże, w niektórych regionach kraju sięgają nawet 90 proc. Ucierpiały nie tylko owoce i zboża, ale też część warzyw. Trwają już przygotowania naborów dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku przymrozków.
Polityka
Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Temat ochrony zdrowia na drugim planie

Zdaniem przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej temat ochrony zdrowia w kampanii prezydenckiej, prowadzonej przed I turą wyborów, zszedł na dalszy plan. Kandydaci na najwyższy urząd w Polsce nie podawali – poza tematem składki zdrowotnej – w tym obszarze konkretów, a skupili się na kampanijnych ogólnikach i zapewnieniach. Zabrakło poruszenia wielu ważnych kwestii dotyczących m.in. przyszłości zawodów medycznych, kształcenia lekarzy, walki z agresją wobec medyków czy pomysłów na skrócenie kolejek do specjalistów i poprawy finansowania.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.