Blisko 2 tony śmieci w 2 dni - zakończyła się akcja WARTA warta posprzątania
Zakończyła się akcja „WARTA warta posprzątania” Fundacji Nasza Ziemia oraz Lidl Polska. Inicjatywa, będąca częścią 29. Akcji Sprzątania świata, zgromadziła w Poznaniu 800 wolontariuszy, którzy w dwa dni zebrali blisko 2 tony śmieci.
To było niesamowite wydarzenie, którego efekty przeszły oczekiwania organizatorów! Ok. 13:00 w Poznaniu zakończyła się dwudniowa akcja sprzątania Warty: „WARTA warta posprzątania”. W czwartek i piątek, 8-9 września, do trzech punktów zbiórki: na Szelągu, pod Mostem Lecha oraz przy Bramie Poznania, zgłosiło się aż osiemset wolontariuszek i wolontariuszy: uczniowie szkół podstawowych, liceów i techników, sportowcy, miłośnicy przyrody i pracownicy sieci Lidl Polska, którzy wraz z Fundacją Nasza Ziemia zebrali blisko 2 tony śmieci – 1.803 kg (1.080 kg pierwszego dnia i 723 kg drugiego). Aż 300 kg stanowił sam plastik, głównie śmieci weekendowe: plastikowe butelki oraz opakowania po jedzeniu. Natomiast wśród wydobytych bezpośrednio z rzeki śmieci, znalazły się: rower, lodówka, krzesła ogrodowe, opony, muszla klozetowa i wózek dziecięcy. Niektóre z nich nie nadawały się do zważenia.
Wydarzeniu towarzyszyły stoiska edukacyjne przygotowane przez Partnerów: firmę Lidl Polska, poznański Zakład Zagospodarowania Odpadów oraz Urząd Miasta Poznania, który dla uczestników zorganizował specjalny konkurs na zbieranie kapsli do „tytek” (po poznańsku – toreb). Zebrano ich ponad 30 kg.
Akcję wsparli piłkarze Warty Poznań, twórczyni bloga „Ograniczam się”, Kasia Wągrowska (@ograniczamsie), wizażystka Weronika Bociąg (@weronika_bociag), a także zespół na łódkach reprezentujący Wody Polskie, który z wielkim zaangażowaniem zbierał odpady porzucone w wodzie.
- Jesteśmy pełni dumy. W ciągu kilku godzin trwania akcji „WARTA warta posprzątania” wolontariusze zebrali niebotyczną ilość śmieci. Niektóre z nich, jak lodówka czy wózek dziecięcy, zrobiły na nas wrażenie. Pomagali uczniowie, pracownicy sieci Lidl Polska, mieszkańcy okolicznych dzielnic i sportowcy. Kończymy akcję, zostawiając Wartę czystszą i piękniejszą. Teraz skupimy się na edukacji. Razem z Fundacją Nasza Ziemia chcemy wzmocnić poszucie odpowiedzialności za środowisko, mając nadzieję, że w kolejnych latach Warta – jak ktoś ładnie powiedział – będzie warta jedynie „odwiedzenia”, a nie „posprzątania” – mówi Aleksandra Robaczkiewicz, Head of Corporate Communications and CSR, Lidl Polska.
Akcja „WARTA warta posprzątania” powstała jako część akcji „River Cleanup Collective” w ramach międzynarodowej strategii ograniczania plastiku Grupy Schwarz „REset Plastic”.
Szczegóły dot. inicjatywy znajdują się na wydarzeniu FB „WARTA warta posprzątania” oraz na fanpage’u Fundacji Nasza Ziemia.

Unijny cel klimatyczny do 2040 roku komentują organizacje pozarządowe

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta – polityka środowiskowa, dialog i role interesariuszy” - konferencja Rekopol
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy
W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.
Handel
Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z „Raportu Wpływu Nestlé” w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.
Polityka
M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.