Komunikaty PR

Branża cyfrowa nawołuje do wprowadzenia polityki Cloud-First

2023-08-28  |  14:00
Biuro prasowe

Związek Cyfrowa Polska, organizacja reprezentująca branżę nowych technologii, namawia urzędników do wprowadzenia w administracji publicznej i samorządowej polityki Cloud–First, czyli strategii wykorzystywania usług chmurowych jako głównego rozwiązania IT. – Elastyczność, innowacyjność i skalowalność chmury pozwolą urzędnikom pełnić usługi publiczne na najwyższym poziomie – przekonuje Cyfrowa Polska. Eksperci organizacji przygotowali zestaw dobrych praktyk, które mają pomóc administracji w sprawnym i wydajnym przejściu na środowisko chmurowe.

Dlaczego należy postawić na chmurę w urzędzie? ­– Technologie chmurowe upraszczają procesy administracyjne, zapewniają redukcję kosztów i umożliwiają liczne innowacje w sferze usług dla obywateli – wylicza Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska. – Warto wyciągnąć wnioski z doświadczeń innych państw oraz sektorów takich jak bankowość, które przekonały się już, że środowisko chmurowe przynosi im znaczne korzyści. To właśnie chmura jest dziś pierwszym wyborem dla biznesów opierających się o przetwarzanie dużej ilości informacji – dodaje Michał Kanownik.

Polityka Cloud-First

Dlatego Związek Cyfrowa Polska apeluje o wprowadzenie w Polsce tak zwanej polityki Cloud-First, która zachęca lub wręcz nakazuje agencjom rządowym korzystanie z usług w chmurze jako głównego rozwiązania IT. To nie jest zupełna nowość w polskich realiach: 19 września 2019 roku rząd przyjął uchwałę w sprawie Wspólnej Infrastruktury Informacyjnej Państwa, w której proponował wprowadzanie różnych rodzajów rozwiązań chmurowych na potrzeby administracji publicznej. Niestety od tej pory niewiele zostało w tej kwestii zrobione – ocenia Cyfrowa Polska.

Aby przyspieszyć wdrażanie technologii chmurowych, eksperci organizacji przygotowali zestaw najlepszych praktyk, które przesłali do przedstawicieli polskiego rządu (w tym premiera, ministra cyfryzacji oraz ministra rozwoju i technologii) i samorządów. To pięć punktów, których zastosowanie pozwoli jednostkom administracji publicznej i samorządowej lepiej i prościej wykorzystać szanse, jakie daje im chmura. 

Cyfrowa Polska nawołuje między innymi o wydanie przez rząd oświadczenia z rekomendacjami dla administracji dotyczącymi wykorzystania usług chmurowych. Dokument ten miałby ustanowić system umożliwiający nabywanie rozwiązań chmurowych przez jednostki publiczne. Eksperci organizacji uważają również, że dobrą praktyką w tym zakresie jest wykorzystanie krajowych i międzynarodowych systemów do oceny usługodawców, a także kategoryzowanie przechowywanych danych w oparciu o ich poziom wrażliwości (a następnie zarządzanie każdym segmentem w sposób zgodny z jego poziomem). Cyfrowa Polska rekomenduje także ustanowienie uzupełniających polityk bezpieczeństwa i przetwarzania danych oraz zaprojektowanie narzędzia do zawierania umów w chmurze, z którego będzie mogła korzystać administracja rządowa.

– Dobrze rozumiana polityka Cloud-First powinna uwzględniać wszystkie rodzaje usług chmurowych: zarówno publiczne, prywatne, jak i hybrydowe. Rekomendujemy także skupienie się nie tylko na infrastrukturze chmurowej, ale również usługach towarzyszących, takich jak sieci, usługi analityczne, czy cyberbezpieczeństwo. To kluczowe komponenty, bez których nie może obyć się prawidłowe i bezpieczne środowisko chmurowe – przekonuje Michał Kanownik.

Kluczowy aspekt? Cyberbezpieczeństwo

Szczególny nacisk polityki Cloud-First powinien być położony na kwestie cyberbezpieczeństwa – podkreśla Cyfrowa Polska. To istotne zagadnienie zwłaszcza w okresie wzmożonego ryzyka dla bezpieczeństwa państwa. Choć w świecie IT od lat mówi się, że chmura jest znacznie bezpieczniejsza od serwerów lokalnych, to lepiej zapobiegać potencjalnym zagrożeniom. – Niezależnie od wdrożenia polityki Cloud-First, którą proponujemy, niezwłocznie powinno się pilnie przygotować plany ewakuacji danych do chmury przez podmioty kluczowej dla państwa infrastruktury – twierdzi Michał Kanownik.

Prezes Cyfrowej Polski uspokaja też, że istnieje dziś wiele narzędzi, za pomocą których dostawcy technologii chmurowych mogą bezpiecznie budować swoje rozwiązania. To między innymi zaawansowane opcje szyfrowania, zarządzanie dostępem, ochrona sieci i zapora aplikacji internetowych. – Cyberbezpieczeństwo nie jest problemem, jeśli właściwie o nie zadbać, a korzyści z zastosowania chmury przez administrację publiczną i samorządy znacznie przewyższą ewentualne ryzyka – dodaje Michał Kanownik.

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25 Biuro prasowe
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce
IT i technologie Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?
2025-04-29 | 10:00

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w Polsce wynosi 43 % i jest to drugi najwyższy wynik w Europie (wyżej jest jedynie Łotwa – 46%).* Polki od lat udowadniają,
IT i technologie Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Targi Bezpieczeństwa

Bankowość

Finansowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego wspiera rozwój OZE czy infrastruktury drogowej. Wśród nowych priorytetów bezpieczeństwo i obronność

Od momentu przystąpienia do UE polska gospodarka urosła dwukrotnie – skumulowany wzrost PKB wyniósł 99 proc., a połowa wzrostu wynikała z członkostwa w UE. Duża w tym zasługa Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który od 2004 roku przekazał w Polsce 100 mld euro w finansowanie projektów związanych m.in. z efektywnością energetyczną, OZE czy zrównoważonym rozwojem miast. EBI zwiększa też inwestycje w obronność i bezpieczeństwo – w 2024 roku bank zainwestował 300 mln euro w pierwszy polski program satelitarny.

Polityka

Duży udział własności państwowej negatywnie wyróżnia Polskę na tle Europy. Większość Polaków za ograniczeniem wpływu polityków na gospodarkę

Polska negatywnie wyróżnia się na tle krajów UE i OECD pod względem własności państwowej. Państwo kontroluje nie tylko duże, kluczowe dla gospodarki przedsiębiorstwa, lecz również graczy w mniej znaczących sektorach, jak słodycze czy armatura. Zdaniem przedstawicieli FOR „zatruwa” to zarówno gospodarkę, jak i politykę. W badaniach organizacji Polacy wypowiedzieli się proprywatyzacyjnie, choć w przypadku pytań o prywatyzacje dużych firm już nie byli tak zdecydowani.

Transport

Polska jednym z największych rynków aut używanych na świecie. Dwie trzecie kierowców planuje zakup z drugiej ręki

66 proc. konsumentów, którzy w ciągu najbliższych trzech lat chcą zmienić samochód, deklaruje zakup z drugiej ręki – wynika z badania autoDNA. W Polsce na jedno auto nowe, z salonu, przypada pięć używanych. Chociaż rynek wtórny się stopniowo profesjonalizuje, wciąż liczne są nieprawidłowości i próby oszukania kupującego. 81 proc. kupujących deklaruje, że weryfikuje stan auta przed zakupem, ale często jest to bardzo pobieżny proces.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.