Komunikaty PR

Branża logistyczna miejscem rozwoju dla startupów

2023-08-28  |  13:00
Biuro prasowe

Czy w logistyce niedługo pojawią się autonomiczne samochody lub komputery kwantowe do planowania tras? Zanim to nastąpi, jeszcze trochę ciężarówek prowadzonych przez kierowców musi się przewinąć po autostradach. Jednak już dziś w logistyce znajdziemy wiele innych innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które firmy wdrażają m.in. we współpracy ze startupami. Jakie to rozwiązania i dlaczego akurat ze startupami?

Rozwój branży logistycznej od kilku lat nabrał znacznie większej dynamiki. Coraz większą rolę w jej funkcjonowaniu odgrywają nowe technologie, sztuczna inteligencja, zaawansowana analityka danych czy zarządzanie procesami. Dzięki wykorzystaniu AI do analizy obrazu możemy szybko odnajdywać towar na magazynie czy wykrywać uszkodzenia. Algorytmy analizujące dane są wsparciem przy planowaniu tras. Chatboty śledzą transport przesyłek i w czasie rzeczywistym informują klientów o wszelkich zmianach.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że jako operator logistyczny nie posiadamy własnej floty i de facto zarządzamy „jedynie” przepływem informacji w łańcuchach dostaw. W mojej perspektywie oznacza to, że jesteśmy w dużej mierze spółką technologiczną, bo technologia obok człowieka to podstawa naszej działalności. Widzimy olbrzymie korzyści ze współpracy z młodymi przedsiębiorcami – oferują nam nieszablonowe pomysły, które możemy u nas adaptować, nawet jeśli nie są bezpośrednio powiązane z naszą działalnością. Wiele rozwiązań pozornie niekojarzących się z logistyką może stanowić inspirację dla przełomowej inicjatywy. Dlatego cieszę się, że już kolejny rok jesteśmy partnerem programu akceleracyjnego Mazovian Startup i rozmawiamy o dalszym rozszerzaniu współpracy mówi Piotr Iwo Chmielewski, członek zarządu Rohlig SUUS Logistics, największego polskiego operatora logistycznego. – Jesteśmy one step ahead i szukamy rzeczy, o których jeszcze mało kto pomyślał – dodaje.

Współpraca biznesu ze startupami to sytuacja win-win

Współpraca startupów z dużym firmami niesie za sobą obopólne korzyści. Przedsiębiorstwa, takie jak Rohlig SUUS Logistics, dają startupom dostęp do rzeczywistych danych, na których młodzi przedsiębiorcy mogą testować swoje rozwiązania. Oferują wsparcie, wiedzę i doświadczenie mentorek i mentorów z różnych obszarów – technologii, danych, zarządzania projektami, ale także pomoc w kwestiach prawnych, finansowych czy HR. Przekazują informację zwrotną z perspektywy biznesowej czy klienckiej, dzięki czemu startupy mogą zweryfikować swoje pomysły, co może przyczynić się do osiągnięcia sukcesu na rynku.

A jakie korzyści ma obszar biznesowy z tej współpracy? Startupy mają inną, często unikatową kulturę organizacyjną. Przez to mogą być inspiracją dla dużych firm w kontekście organizacji pracy. Początkujący przedsiębiorcy są kreatywni, mają często spojrzenie z innej perspektywy, przez co mogą dostrzegać rozwiązania czasem niewidoczne dla osób długo pracujących w danej branży. Często mają także specjalistyczną wiedzę w tematyce swojej działalności, co jest szczególnie ważne dla firm, które wdrażają inicjatywy w obszarach wspierających ich główną działalność biznesową (np. technologie czy analiza danych).

Współpraca ze startupami daje wiele obustronnych korzyści jednak nawiązanie współpracy z dużym przedsiębiorstwem stanowi nie lada wyzwanie dla startupu, dużym ułatwieniem jest udział w programie akceleracyjnym i nawiązanie współpracy z partnerami projektu. Program akceleracyjny wspiera startupy w ich szybszym i efektywniejszym rozwoju za pomocą specjalnie opracowanej ścieżki warsztatów z doświadczonymi specjalistami, mentoringowi, pozyskiwaniu finansowania, budowaniu relacji biznesowych z partnerami programu i inwestorami. – mówi Adrian Migoń, prezes Youth Business Poland, fundacji realizującej program Mazovian Startup.

Startupy zrównoważonego rozwoju

Innowacje odpowiadają na potrzeby, a dziś w obszarze biznesowym jedną z nich jest potrzeba rozwoju w sposób zrównoważony. Wiele firm, w tym te z branży logistycznej, poszukuje i wdraża rozwiązania pozwalające ograniczać ich wpływ na środowisko czy takie, które wspierają tworzenie przyjaznego miejsca pracy. Dlatego startupy oferujące rozwiązania w obszarze ESG mogą cieszyć się dużym zainteresowaniem rozwoju ich projektów wśród większych podmiotów.

Kalkulator śladu węglowego, redukcja zanieczyszczenia (m.in. poprzez podnoszenie wydajności pojazdów elektrycznych), optymalizacja i skracanie łańcuchów dostaw, budowa gospodarki obiegu zamkniętego na magazynach, ekologiczne opakowania. To tylko niektóre obszary, w których logistyka wdraża innowacje – wylicza Piotr Iwo Chmielewski. – W SUUSie w kwestii ESG ważny jest dla nas również aspekt społeczny. Naszym celem strategicznym jest bycie pracodawcą numer jeden w branży. Dlatego cały czas wprowadzamy inicjatywy odpowiadające na potrzeby pracowników, m.in. w obszarze work-life balance czy zdrowia psychicznego. Jest to dla nas przestrzeń, w której również jesteśmy otwarci na startupowe pomysły – dodaje.

Po poprzedniej edycji programu Mazovian Startup polski operator nawiązał współpracę ze startupem Vermico. W ramach niej w dwóch oddziałach SUUSa (w Warszawie i Poznaniu) znalazły się inteligentne kompostowniki z dżdżownicami kalifornijskimi, do których pracownicy wrzucają wskazane bioodpady z posiłków. Dzięki temu dżdżownice produkują biohumus do użyźniania gleby, redukowana jest ilość odpadów generowanych przez firmę, a osoby pracujące w SUUSie chętnie opowiadają o dżdżownicach w biurze.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia Biuro prasowe
2025-06-25 | 03:00

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Wyciek danych, ataki przeciążające stronę (DDoS), złośliwe oprogramowanie, phishing. Dziś wojna w cyberprzestrzeni dotyczy nie tylko infrastruktury krytycznej czy wielkich
IT i technologie Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska
2025-06-04 | 15:30

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Współczesne przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na brak ochrony w świecie cyfrowym. Codziennie pojawiają się nowe zagrożenia: wycieki danych, ataki phishingowe,
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Konsument

Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy

Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy.

Bankowość

Grzyby rozkładające tekstylia nagrodzone w konkursie ING. 1 mln zł trafi na innowacyjne projekty dla zrównoważonych miast

Firma Myco Renew, która opracowała technologię rozkładającą tekstylia za pomocą grzybów, została laureatem siódmej edycji Programu Grantowego ING. Motywem przewodnim konkursu skierowanego do start-upów i młodych naukowców był tym razem zrównoważony rozwój miast i społeczności. Łącznie na nagrodzone innowacyjne projekty trafił 1 mln zł. Wśród nich są także bezzałogowe statki powietrzne dostarczające defibrylatory czy system do zbierania deszczówki w blokach.

Prawo

Trwają próby wzmocnienia dialogu społecznego. Niespokojne czasy wymuszają większe zaangażowanie społeczeństwa w podejmowanie decyzji

Według zapowiedzi szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen głos partnerów społecznych i dialog społeczny będą stały w centrum procesu decyzyjnego w Europie. Taki jest cel podpisanego w marcu Paktu na rzecz europejskiego dialogu społecznego. Potrzeba wzmocnienia głosu społeczeństwa jest również podkreślana na forum krajowym. Rząd planuje reformę Rady Dialogu Społecznego, by usprawnić pracę tej instytucji, a przedsiębiorcy wzywają do rzetelnego konsultowania ze stroną społeczną ustaw, które wychodzą z rządu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.