Budowa II etapu Alchemium Politechniki Łódzkiej przebiega zgodnie z planem
W Łodzi trwa budowa drugiego etapu „Alchemium – magia chemii jutra” Politechniki Łódzkiej. Już za kilkanaście miesięcy ten nowoczesny obiekt będzie służyć społeczności akademickiej Wydziału Chemii. Pomimo zimowej aury prace budowlane przebiegają zgodnie z harmonogramem.
Umowa, w formie zaprojektuj i wybuduj, dla drugiego etapu Alchemium została podpisana w styczniu 2022 roku. Od tego momentu generalny wykonawca ALSTAL Grupa Budowlana rozpoczął wykonywanie projektu technicznego, a roboty budowlane od wyburzenia fragmentu budynku Katedry Pojazdów i Podstaw Budowy Maszyn.
– Aktualnie, na budowie, wykonujemy prace żelbetowe na kondygnacji pierwszego piętra. Kończymy wylewać strop nad partnerem oraz rozpoczęliśmy szalowanie stropu nad I piętrem. Tuż po świętach rozpoczęliśmy roboty murarskie, zaczynając od kondygnacji podziemnej. Dodatkowo przygotowujemy się do wdrożenia programu prac konserwatorskich. – powiedział Michał Michalak, Kierownik Budowy z firmy ALSTAL Grupa Budowlana, dodając: - Zakończyliśmy już etap projektowania i rozpoczęliśmy rozmowy z Inwestorem na temat ostatecznych ustaleń.
Na budowie drugiego etapu Alchemium wykorzystano już 550 ton stali, a także zużyto około 4400 m3 mieszanki betonowej.
Pomimo niesprzyjającej, zimowej aury, realizowana przez nas budowa drugiego etapu Alchemium przebiega zgodnie z harmonogramem. Inwestycja powinna być oddana do użytku w drugim kwartale 2024 roku. – dodaje Michał Michalak.
O inwestycji
W ramach drugiego etapu projektu „Alchemium – magia chemii jutra” powstanie sześciokondygnacyjny budynek, w którym znajdzie się kompleks 130 nowoczesnych laboratoriów.
W obiekcie zlokalizowane zostaną pomieszczenia techniczne, magazyny, warsztaty i miejsca
do składowania odpadów chemicznych. Łączna powierzchnia użytkowa powstającego obiektu wyniesie ponad 10.4 tys. m2, a kubatura blisko 60 tys. m3.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
Polskie przedsiębiorstwa w coraz mniejszym stopniu finansują się kredytem bankowym, zwłaszcza w porównaniu z rosnącym PKB. Powoduje to wysoką nadpłynność sektora bankowego. Deregulacja mogłaby pomóc w skróceniu drogi firm do finansowania bankowego, zwłaszcza że Polskę czekają ogromne wydatki na transformację energetyczną i obronność. Sektor ma bardzo dobre wyniki finansowe, co powoduje, że politycy patrzą w stronę jego zysków. Ryzyko prawne, jakim wciąż są kredyty frankowe, pociąga za sobą brak zainteresowania ze strony zagranicznych inwestorów.
Firma
Bezrobocie może zacząć rosnąć. Ochłodzenie odczuwane szczególnie w branży budowlanej i automotive

W Polsce od kilku lat stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 6 proc., a według metodologii unijnej jest o połowę niższa i jedna z najniższych w Unii. Pracownicy przywykli już, że sytuacja na rynku pracy jest dla nich korzystna. Jednak zaczynają się pojawiać pierwsze niepokojące sygnały zwiastujące możliwą zmianę trendu. Część branż ucierpiała np. z powodu spowolnienia w Niemczech, inne rozważają wybór innej niż Polska lokalizacji ze względu na wysokie koszty pracy czy energii. Na razie ogromnym wyzwaniem pozostaje aktywizacja osób biernych zawodowo.
Ochrona środowiska
Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych

Centra danych to jeden z dynamicznie rozwijających się, ale przy tym energochłonnych sektorów gospodarki. Prognozy PMR wskazują, że do 2030 roku operatorzy w Polsce będą dysponować centrami danych o mocy przekraczającej 500 MW, co oznacza, że wzrośnie ona ponad trzykrotnie względem 2024 roku. Przyspieszona cyfryzacja i dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji sprawiają, że w ciągu kilku następnych lat zużycie energii elektrycznej w centrach danych tylko w Europie wzrośnie o 66 proc. Dlatego coraz więcej firm sięga po zrównoważone rozwiązania i energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.