Budynek spełniający normy regulacji WT 2021

Małgorzata Wnorowska
Forestor
ul. Postępu 14
02-676 Warszawa
m.wnorowska|forestor.pl| |m.wnorowska|forestor.pl
609192635
www.forestor.pl
Redukcja strat ciepła to jeden ze sposobów, aby ograniczyć zużycie energii niezbędnej do użytkowania domu, do czego od stycznia zobowiązują nowe regulacje prawne. Nieodpowiednio zaizolowane termicznie przegrody budynku mogą być przyczyną straty nawet 30% energii grzewczej, dlatego tak istotny jest wybór odpowiednich materiałów budowlanych. Ściana systemowa w konstrukcji STEICO ma lepszy współczynnik przenikania ciepła U = 0,14 W/(m2*K) niż obowiązująca norma, która wynosi 0,20 W/(m2*K). Bez problemu można osiągnąć wymaganą efektywność energetyczną i zapewnić użytkownikom najwyższy komfort cieplny.
Grube, murowane ściany nie muszą oznaczać ciepłego budynku. Komfort cieplny kryje się w odpowiedniej konstrukcji przegród zewnętrznych i ich optymalnej izolacji termicznej. Warto o niego zadbać nie tylko z powodu regulacji WT 2021, które zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2021 r. i mają spowodować, że Polacy będą budowali domy o wysokiej efektywności energetycznej. Nowe standardy nie będą problemem dla inwestycji realizowanych w technologii szkieletu drewnianego w systemie budowlanym STEICO. Producent od dawna oferuje ekologiczne rozwiązania, które przystosowane są do znacznie wyższych wymagań energooszczędności.
Mniejsza grubość, ale lepsze parametry
Jak dużo ciepła ucieka przez przegrody na zewnątrz określa współczynnik przenikania ciepła U. Im jego wartość jest niższa, tym mniejsze straty ciepła. Aby ograniczyć zużycie energii, potrzebnej do ogrzania budynku, parametr ten dla ścian zewnętrznych, zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, został obniżony do poziomu 0,20 W/(m2*K). Odpływ ciepła przez dach i stropy nad nieogrzewanym poddaszem został natomiast zredukowany do 0,15 W/(m2·K).
Obowiązujące normy mogą spełnić tylko przegrody odpowiednio zaizolowana termicznie. Nie ma konieczności wykonywania grubszej warstwy termoizolacji przy pomocy np. styropianu, ponieważ dużo bardziej efektywna będzie termoizolacja z włókien drzewnych. Wełna drzewna doskonale izoluje, ponieważ ma dużą gęstość a jednocześnie wysoką zdolność do akumulacji ciepła. Wykonana z niej termoizolacja zapewni wysoki komfort cieplny przez cały rok, chroniąc budynek przed zbyt szybkim wychładzaniem w okresie zimowym oraz nadmiernym nagrzewaniem się w okresie letnim.
Przewagę włókien drzewnych wykorzystano w konstrukcji przegród ścian i dachu w systemie STEICO, które niemal w całości wykonane są z materiałów termoizolacyjnych. Dzięki temu grubość całej przegrody jest niewielka, a jednocześnie jest ona znacznie cieplejsza od rozwiązań tradycyjnych. Aby osiągnąć podobne parametry w przypadku ściany murowanej, musiałaby ona być dwa razy grubsza od wypełnionej izolacją cieplną ściany w konstrukcji szkieletowej.
- Dla konstrukcji szkieletowych STEICO nowe wymagania WT2021 nie są niczym nadzwyczajnym, ponieważ współczynnik U uzyskiwany dla standardowej ściany jest dużo lepszy niż nowe, rygorystyczne wymagania. Zwiększając przekrój belek dwuteowych w konstrukcji ścian czy w dachu, ze współczynnikiem U można zejść nawet poniżej 0,10 W/(m2*K) – mówi Michał Komorowski z firmy STEICO. – Ponadto, dzięki dużej gęstości oraz zdolności do akumulacji ciepła ściany i dachy STEICO działają jak bufor ciepła w zimie oraz bariera dla upałów w lecie.
W konstrukcji systemowej dachu włókna drzewne zastosowano w matach do termoizolacji oraz płytach do izolacji cieplno-akustycznej, np. STEICOuniversal. Ze względu na bardzo dobre właściwości wytrzymałościowe i dużą sztywność płyty mogą być mocowane bezpośrednio do krokwi dachowych poprzez kontrłaty. Bezpośrednie połączenie płyty termoizolacyjnej z elementami konstrukcyjnymi dachu powoduje minimalizację liniowych mostków termicznych, czyli miejsc, przez które ciepło ucieka na zewnątrz budynku.
Wybierając materiały budowlane na ściany i dach, poza współczynnikiem U, warto zwrócić również uwagę na takie czynniki, jak skład i właściwości prozdrowotne. Włókna drzewne, które są stosowane do produkcji płyt fasadowych i nakrokwiowych oraz mat STEICOflex, są materiałem otwartym dyfuzyjnie, dzięki czemu mają zdolność do odprowadzania nadmiaru wilgoci znajdującej się wewnątrz budynku na zewnątrz. Pozwoli to uniknąć w przyszłości kosztownych szkód budowlanych, związanych z nieprawidłowym odprowadzaniem wilgoci.
Ukryte w dachu, ścianach i stropie materiały z naturalnych włókien drzewnych przyczynią się także do zdrowego mikroklimatu wewnątrz budynku.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier
Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Polityka
J. Scheuring-Wielgus: Napięcia geopolityczne wymagają silniejszego zjednoczenia państw Europy. To lekcja z II wojny światowej

Parlament Europejski podczas specjalnej sesji w Strasburgu uczcił 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej. – Jesteśmy zdeterminowani, by stanąć razem i powiedzieć jasno i stanowczo: nigdy więcej – podkreśliła przewodnicząca PE Roberta Metsola. Zarówno kombatanci, których obecność uświetniła uroczystość, jak i europosłowie podkreślali, że projekt utworzenia europejskiej wspólnoty był odpowiedzią na ówczesne zagrożenia dla pokoju, o który nieustannie trzeba wspólnie dbać.
Ochrona środowiska
Budownictwo modułowe coraz popularniejsze w samorządach. Teraz rozwój sektora jest napędzany przez KPO

Rozwój budownictwa modułowego jest coraz bardziej zauważalny w inwestycjach samorządowych. Wpływa na to przede wszystkim szybsze tempo prowadzonych prac w porównaniu z tymi, w których wykorzystywane są tradycyjne technologie budowlane. Istotną kwestią jest również spełnianie warunków środowiskowych, w tym wysoka efektywność energetyczna budynków, która ma wpływ na możliwość uzyskania dofinansowania z Krajowego Planu Odbudowy. Samorządowcy mają już niewiele czasu na finalizację dotowanych inwestycji. Termin upływa 31 sierpnia 2026 roku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.