Business Centre Club po raz 32. docenił firmy spełniające najwyższe standardy w biznesie

Podczas uroczystej gali po raz 32. wręczone zostały Złote Statuetki Lidera Polskiego Biznesu - prestiżowego wyróżnienia przyznawanego przedsiębiorstwom i menedżerom za wyjątkowe osiągnięcia gospodarcze, etyczne prowadzenie biznesu oraz działania w zakresie społecznej odpowiedzialności. W gronie tegorocznych laureatów znaleźli się liderzy, którzy konsekwentnie budują marki i dbają o rozwój przedsiębiorstw na rynku krajowym i międzynarodowym.
Laureatami tegorocznej edycji konkursu Lider Polskiego Biznesu zostały 52 firmy z całej Polski reprezentujące różne branże i formy własności. Złotymi Statuetkami Lidera Polskiego Biznesu nagrodzono 11 firm. Kolejne 11 firm otrzymało Platynowe Statuetki, a odpowiednio 19 i 11 – Diamenty do Złotej oraz do Platynowej Statuetki będące potwierdzeniem statusu lidera.
Prezes Business Centre Club dr Jacek Goliszewski podkreślił kluczową rolę przedsiębiorców w budowaniu stabilnej i konkurencyjnej gospodarki oraz wyraził uznanie dla ich wytrwałości i determinacji w trudnych czasach. „To właśnie dzięki liderom biznesu Polska umacnia swoją pozycję na arenie międzynarodowej i staje się krajem innowacji oraz dynamicznego rozwoju”” – zaznaczył.
„Wielka Gala Liderów Polskiego Biznesu to święto przedsiębiorczości i dowód na to, że polskie firmy potrafią konkurować na najwyższym poziomie. Gratuluję wszystkim nagrodzonym i życzę im dalszych sukcesów. To właśnie oni są motorem napędowym naszej gospodarki” – powiedział prezes Business Centre Club.
Poznaj pełną listę nagrodzonych.
Profesor Ewa Łętowska i Jerzy Owsiak z Nagrodami Specjalnymi BCC
Laureatami tegorocznej Nagrody Specjalnej BCC zostali prof. Ewa Łętowska oraz Jerzy Owsiak.
Laudacje dla laureatów Nagród Specjalnych wygłosili: Jerzy Stępień, senator I i II kadencji, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji w latach 1997–1999, w latach 1999–2008 sędzia Trybunału Konstytucyjnego, w latach 2006–2008 prezes TK oraz siostra Małgorzata Chmielewska, prezes Fundacji „Domy Wspólnoty Chleb Życia”.
Prof. dr hab. Ewa Łętowska to wybitna prawniczka, specjalistka w zakresie prawa cywilnego, konstytucyjnego, administracyjnego oraz praw człowieka. Jest profesorem nauk prawnych oraz profesorem w Instytucie Nauk Prawnych PAN, była Rzecznik praw obywatelskich (1988–1992), będąca pierwszą osobą sprawującą ten urząd w Polsce, była sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Trybunału Konstytucyjnego
- Całe zawodowe życie dążyłam do tego, by prawo nie było atrapą, wytrychem, dziurawą tarczą, pałką bejsbolową. Aby było czytelnym drogowskazem, by było egzekwowalne, a nie tylko deklarowane na papierze. Bez tego nie można mówić ani o demokracji, ani o zdrowej gospodarce. Dzisiejsze wyróżnienie odbieram jako wyraz uznania dla tej właśnie idei, którą starałam się promować. - powiedziała prof. Ewa Łętowska.
Nagrodę Specjalną BCC odebrał także Jerzy Owsiak, współzałożyciel i prezes fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W uzasadnieniu podkreślono jego wieloletnie zaangażowanie w działalność charytatywną, społeczną i edukacyjną, niesienie pomocy potrzebującym oraz nieoceniony wkład w rozwój systemu ochrony zdrowia w Polsce. BCC doceniło również jego niezaprzeczalny wkład w budowanie empatycznego i solidarnego społeczeństwa.
„Ta nagroda to wyróżnienie dla całej społeczności, która od lat wspiera nasze działania. To dowód na to, że wspólne dobro i solidarność są fundamentami silnego społeczeństwa. Dziękuję wszystkim, którzy każdego dnia pomagają nam czynić świat lepszym. Cieszę się, że tak wiele firm angażuje się w działania charytatywne i społeczne – bo to właśnie odpowiedzialny biznes ma ogromny wpływ na jakość życia w naszym kraju” – powiedział Jerzy Owsiak. „Dziękuję wszystkim, którzy każdego dnia pomagają nam czynić świat lepszym” – dodał.
BCC przyznaje Nagrody Specjalne konkursu Lider Polskiego Biznesu wybitnym osobistościom spoza środowiska przedsiębiorców, które istotnie przyczyniają się do rozwoju przedsiębiorczości i gospodarki rynkowej w Polsce. Dotychczas otrzymali je m.in.: Margaret Thatcher, Angela Merkel, George Bush, Jerzy Buzek, Madeleine Albright, Jacques Chirac, Lech Wałęsa, Tony Blair, Bronisław Geremek, Andrzej Wajda, Wołodymyr Zełenski, Adam Bodnar, Mark Brzezinski, ks. Adam Boniecki i papież Franciszek.
Wielką Galę Liderów Polskiego Biznesu 2025 uświetniły występy artystyczne. Część nieoficjalna była okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy liderami polskiej przedsiębiorczości, a także nawiązania nowych kontaktów biznesowych.
Patroni honorowi 32. edycji konkursu Lider Polskiego Biznesu:
Minister Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Cyfryzacji, Minister do spraw Unii Europejskiej, Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Prezydent miasta stołecznego Warszawy
Partnerzy Wielkiej Gali Liderów Polskiego Biznesu:
Partnerzy platynowi: Samorząd Województwa Mazowieckiego, TG Plus, Future Goup,
Partnerzy złoci: BAT Poland, Imperial Tobacco, JTI, Bank Pekao S.A., REMA TIP TOP, INTOP, LEXUS Warszawa-Wola,
Partnerzy srebrni: ElektroEko Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego, RTC Rapala Travel, Scotwork, Euvic oraz KPK Legal.
Patroni medialni wydarzenia: Telewizja Polska SA, Strefa Biznesu i Polska Press Grupa, Onet, Agencja Informacyjna Newseria.
Historia konkursu Lider Polskiego Biznesu
Konkurs powstał w 1991 roku z inicjatywy założyciela i ówczesnego prezesa Business Centre Club - Marka Goliszewskiego. W tym roku BCC przyzna swoje nagrody już po raz 32. W konkursie udział biorą firmy członkowskie, niezależnie od profilu działalności, rodzaju oraz struktury własności.
Nominacje do Złotej Statuetki Lidera Polskiego Biznesu otrzymują firmy wyłonione przez Jury w procesie konkursowym, spośród wybranych firm Jury Konkursu wyłania Laureatów. Diamenty do Złotej Statuetki otrzymują Laureaci poprzednich edycji konkursu, którzy utrzymali bądź poprawili swoją pozycję na rynku. Podczas tegorocznej edycji po raz drugi przyznane zostały Platynowe Statuetki Lidera Polskiego Biznesu oraz Diamenty do nich za wyjątkowe osiągnięcia biznesowe.
Więcej informacji: www.bcc.org.pl
Kontakt dla mediów:
Piotr Onikki-Górski piotr.onikki-gorski|bcc.pl| style="background-color: rgb(255, 255, 255); color: rgb(20, 110, 172);"|piotr.onikki-gorski|bcc.pl
Renata Stefanowska (BCC): renata.stefanowska|bcc.pl| |renata.stefanowska|bcc.pl

Potrzebujesz dofinansowania do protezy lub rehabilitacji? Fundacja Poland Business Run szuka beneficjentów!

Jak inwestować w dobrą sztukę w 2025 roku? Kluczowe wskazówki dla kolekcjonerów

Wyjątkowy foodbook od Szymona Hołowni zebrał już ponad 114 tys. zł na WOŚP!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
Polskie przedsiębiorstwa w coraz mniejszym stopniu finansują się kredytem bankowym, zwłaszcza w porównaniu z rosnącym PKB. Powoduje to wysoką nadpłynność sektora bankowego. Deregulacja mogłaby pomóc w skróceniu drogi firm do finansowania bankowego, zwłaszcza że Polskę czekają ogromne wydatki na transformację energetyczną i obronność. Sektor ma bardzo dobre wyniki finansowe, co powoduje, że politycy patrzą w stronę jego zysków. Ryzyko prawne, jakim wciąż są kredyty frankowe, pociąga za sobą brak zainteresowania ze strony zagranicznych inwestorów.
Firma
Bezrobocie może zacząć rosnąć. Ochłodzenie odczuwane szczególnie w branży budowlanej i automotive

W Polsce od kilku lat stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 6 proc., a według metodologii unijnej jest o połowę niższa i jedna z najniższych w Unii. Pracownicy przywykli już, że sytuacja na rynku pracy jest dla nich korzystna. Jednak zaczynają się pojawiać pierwsze niepokojące sygnały zwiastujące możliwą zmianę trendu. Część branż ucierpiała np. z powodu spowolnienia w Niemczech, inne rozważają wybór innej niż Polska lokalizacji ze względu na wysokie koszty pracy czy energii. Na razie ogromnym wyzwaniem pozostaje aktywizacja osób biernych zawodowo.
Ochrona środowiska
Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych

Centra danych to jeden z dynamicznie rozwijających się, ale przy tym energochłonnych sektorów gospodarki. Prognozy PMR wskazują, że do 2030 roku operatorzy w Polsce będą dysponować centrami danych o mocy przekraczającej 500 MW, co oznacza, że wzrośnie ona ponad trzykrotnie względem 2024 roku. Przyspieszona cyfryzacja i dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji sprawiają, że w ciągu kilku następnych lat zużycie energii elektrycznej w centrach danych tylko w Europie wzrośnie o 66 proc. Dlatego coraz więcej firm sięga po zrównoważone rozwiązania i energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.