Ceny gazu i węgla spadają – czy na długo?
Vision Group
Woronicza 31/254
02-640 Warszawa Warszawa
visiongroup|visiongroup.pl| |visiongroup|visiongroup.pl
604198300
www.visiongroup.pl
Stosunkowo wysoka średnia temperatura ostatnich zimowych miesięcy rozgrzała nadzieje dotyczące stabilizacji cen na rynku surowców energetycznych. Pozytywnej tendencji sprzyja wzmocnienie złotego względem dolara i trendy na światowych rynkach. Ceny gazu i węgla powróciły do wartości sprzed rozpoczęcia kryzysu geopolitycznego w Europie – czy będą jeszcze niższe? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy dla rynku surowców energetycznych.
Ceny węgla spadają, jednak nadal są historycznie wysokie
Lokalny rynek odczuwa zmiany cen z opóźnieniem. Jedną z podstawowych przyczyn są zawarte przed zimą kontrakty rządowe na dostawy do Polski znacznej ilości węgla, który wciąż jest dystrybuowany przez gminy. Zimowe zabezpieczenie okazało się jednak kosztowne. Stawki wynegocjowane w szczycie rynkowej paniki – ówcześnie akceptowalne – mogą niebawem przestać być konkurencyjne względem prywatnych składów, które prawdopodobnie zaczną dostarczać surowiec zakupiony poniżej cen proponowanych przez Państwo, co może przyczynić się do obniżek cen nadpodaży węgla. Na razie jest wciąż drogi, a jego ceny oscylują w sprzedaży detalicznej między 1400-1900 złotych za tonę w zależności od jakości i typu. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo utrzymania cen węgla w kluczowych dla europejskiego rynku giełdach surowców poniżej 140 dolarów za tonę do końca I kwartału 2023 roku wynosi 65 proc.
Optymizm na rynku gazu
Gaz w Europie wciąż tanieje – od początku 2023 roku ceny surowca spadły o 25%. Wyceny kontraktów według holenderskiego instrumentu ICE Entawex Dutch TTF (europejski wskaźnik referencyjny dla cen gazu ziemnego) dla najbliższych miesięcy oscylują wokół 55-56 euro za MWh. Dla porównania w sierpniu 2022 roku, który był szczytowym okresem wyceny gazu, sięgały one 350 euro za MWh. Spadkom cen sprzyja łagodna zima, która pozwoliła na wysokie zapełnienie europejskich magazynów gazu, w styczniu było to ponad 80 proc. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo utrzymania cen gazu w kontraktach TTF na poziomie poniżej 65 euro za MWh do końca I kwartału 2023 roku wynoszą 58 proc.

Spoglądając w przyszłość Unii Europejskiej, czyli o wzmocnieniu bezpieczeństwa i konkurencyjności do 2040 roku

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy
W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.
Handel
Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z „Raportu Wpływu Nestlé” w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.
Polityka
M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.