Cyberprzestępcy aktywniejsi w czasie świąt – wynika z danych Barracuda Networks
Public Relations
Rynek Główny 34/15
31-010 Kraków
magdalena|grochalaPR.com| |magdalena|grochalaPR.com
509754055
https://www.linkedin.com/in/magdalena-grochala/
Przestępcy na przeprowadzanie szczególnie szkodliwych i ryzykownych cyberataków wybierają momenty, w których ich potencjalne ofiary są zajęte lub rozproszone. Badacze Barracuda Networks odnotowali znaczący wzrost tego typu zagrożeń od października do grudnia 2023 roku, w czasie świąt i wzmożonych zakupów online.
W 2023 roku pracujący w modelu 24/7 zespół analityków SOC (Centrum Operacji Bezpieczeństwa) w oparciu o dane z systemu Barracuda XDR przeanalizował niemal dwa biliony (1 640 miliardów) zdarzeń IT i wyizolował dziesiątki tysięcy potencjalnie wysoce niebezpiecznych zagrożeń bezpieczeństwa.
Badacze zidentyfikowali najczęściej wykrywane przez XDR w 2023 roku taktyki cyberprzestępców. Z ich ustaleń wynika, że atakujący najchętniej w swoich próbach przedostania się do sieci wykorzystywali ataki typu Business Email Compromise, złośliwy kod oraz luki w zabezpieczeniach. Poważne cyberataki przeprowadzali natomiast przede wszystkim wtedy, gdy zespoły IT przebywały poza miejscami pracy lub były mniej uważne.
Podsumowanie 2023: Rosnąca liczba groźnych ataków
W 2023 roku system Barracuda XDR wykrył 66 000 poważnych zagrożeń bezpieczeństwa, które wymagały eskalacji do analityka SOC, oraz kolejne 15 000, które wymagały natychmiastowych działań obronnych. Liczba zagrożeń w obu kategoriach stale rosła w ciągu roku, osiągając szczyt w ostatnim kwartale roku oraz mniejszy, ale również wzrost w czerwcu.
- Ostatnie trzy miesiące roku to szczytowy sezon zakupów online, także tych świątecznych, oraz więcej wolnego czasu związanego ze świętami. Oba te czynniki są wysoce atrakcyjne dla atakujących. Pierwszy, ponieważ przekłada się na dużą liczbę potencjalnych celów i możliwości. Drugi, ponieważ oznacza zazwyczaj mniejszą dostępność zespołów IT. Z nieobecności specjalistów cyberprzestępcy korzystają także, przeprowadzając większą liczbę ataków w czerwcu, a także w weekendy oraz w nocy – tłumaczy Michał Zalewski, inżynier w firmie Barracuda Networks, która jest producentem rozwiązań z obszaru bezpieczeństwa IT.
Przejęcie tożsamości na topie
Z danych płynących z systemu Barracuda XDR wynika, że atakujący najczęściej podejmowali działania, których celem było przejęcie tożsamości. Do wykrytych nadużyć tego rodzaju należały podejrzane logowania, ataki brute force oraz wyłączanie uwierzytelnienia wieloskładnikowego przez atakujących. Dzięki przejęciu tożsamości cyberprzestępca może uzyskać dostęp do konta ofiary, a także do sieci korporacyjnej czy ważnych danych.
- Eksperci ds. bezpieczeństwa zalecają firmom wdrażanie mechanizmów silnego uwierzytelniania i kontroli dostępu, najlepiej opartych na zasadzie zerowego zaufania, czyli Zero Trust. Równie ważna jest odpowiednia strategia zarządzania łatkami i ochrony danych, a także regularne szkolenia z obszaru cyberbezpieczeństwa dla pracowników. Warto wybierać technologie bezpieczeństwa następnej generacji, wspierane analizą oraz monitorowaniem prowadzonym przez centra SOC przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu – podsumowuje Michał Zalewski.

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Norwegia i Islandia mocniej rozważają dołączenie do UE. To byłyby ważne decyzje dla Polski
W Norwegii i na Islandii coraz częściej wspomina się o potencjalnej akcesji do Unii Europejskiej. Możliwe, że w obu tych krajach odbędą się referenda, które zbadają poparcie dla tej idei w społeczeństwach. Zdaniem europosła KO akcesja obu północnych państw byłaby znaczącym wzmocnieniem dla UE, ale także ważną decyzją dla Polski.
Infrastruktura
Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku

Ustawa o jawności cen miała na celu ułatwić klientowi szybkie sprawdzenie aktualnych cen mieszkań i lepsze zrozumienie oferty dewelopera. Przedstawiciele branży mówią wprost: idea ustawy jest słuszna, jednak kształt, jaki przybrała w praktyce, podobnie jak tryb jej uchwalenia, budzi już niepokój. Błyskawiczny tryb procedowania sprawił, że powstała ustawa, która obejmie 12,4 proc. rynku. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich ostatnią deską ratunku, by poprawić ten akt, jest Senat, który zajmie się nim już podczas wtorkowego posiedzenia komisji infrastruktury.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.