Cyfrowe Priorytety Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej
OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.
Fałata 2
02-534 Warszawa
pr|openmindedgroup.pl| |pr|openmindedgroup.pl
602600867
openmindedgroup.pl
W grudniu odbyła się prezentacja polskich priorytetów cyfrowych na czas prezydencji z udziałem wicepremiera i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego, wiceministra cyfryzacji Dariusza Standerskiego, wiceministra cyfryzacji Rafała Rosińskiego. Podczas polskiej prezydencji w Unii Europejskiej priorytety będą koncentrowały się na czterech kluczowych obszarach:
- Cyberbezpieczeństwo i inwestycje w bezpieczeństwo cyfrowe – wzmacnianie zdolności w zakresie ochrony infrastruktury krytycznej oraz zwiększenie inwestycji w technologie cyberbezpieczeństwa. W obliczu rosnących zagrożeń cyfrowych, strategiczne wsparcie dla tego obszaru ma fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego i stabilności gospodarki cyfrowej.
- Sztuczna Inteligencja (AI) i energia dla nowoczesnych technologii – Polska zamierza promować rozwój innowacyjnych technologii opartych na sztucznej inteligencji oraz wspierać inicjatywy dotyczące zrównoważonego wykorzystania energii w tym sektorze. W kontekście rosnącego zużycia energii przez nowoczesne systemy obliczeniowe, zwiększenie efektywności energetycznej staje się kluczowym wyzwaniem.
- Implementacja przepisów UE dla świata cyfrowego – Polska będzie aktywnie działać na rzecz skutecznego wdrażania europejskich regulacji dotyczących przestrzeni cyfrowej. Choć wdrażanie przepisów jest niezbędne, pojawiają się głosy z branży cyfrowej, w tym ze strony największej organizacji branżowej – brukselskiego Digital Europe, o konieczności zmniejszenia ilości regulacji w celu wsparcia innowacyjności i konkurencyjności firm.
- Dyplomacja technologiczna – Polska zamierza odegrać kluczową rolę w promowaniu zasad zrównoważonego rozwoju cyfrowego na arenie międzynarodowej. Szczególny nacisk zostanie położony na aktywność w ramach Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU) – agendy ONZ, której Polska jest członkiem od ponad 100 lat.
Istotnym elementem będzie też obszar zarządzania Internetem. Polska była gospodarzem Forum Zarządzania Internetem ONZ (IGF) w Katowicach w 2021 roku, a doświadczenia z tego wydarzenia mogły by zostać wykorzystane w działaniach prezydencji. Zarządzanie Internetem to proces, który obejmuje kwestie takie jak fragmentacja Internetu, prywatność danych, dezinformacja oraz kwestie etyczne i prawa człowieka. Podczas trwającego obecnie w Arabii Saudyjskiej 19. Forum ONZ IGF 2024, te tematy były omawiane, ale nie zostały podkreślone w agendzie polskiej prezydencji.
W ramach prezydencji zaplanowano szereg wydarzeń bilateralnych oraz oficjalnych spotkań mających na celu umocnienie pozycji Polski wśród krajów Unii Europejskiej, szczególnie w gronie państw tzw. like-minded – krajów o zbieżnych poglądach na kwestie cyfrowe. Kluczowe wydarzenia to:
- Spotkanie ministrów UE odpowiedzialnych za cyfryzację – odbędzie się w dniach 4-5 marca 2025 w Polsce;
- Szczyt Cyfrowy w Gdańsku – planowany na 17-18 czerwca 2025, będzie jednym z najważniejszych wydarzeń prezydencji, gromadzącym decydentów, liderów technologicznych i przedstawicieli biznesu z całej Europy.
Mimo dobrze zdefiniowanych kierunkowo priorytetów, zabrakło informacji operacyjnych dotyczących konkretnych działań, które Polska planuje zrealizować - w szczególności jakie długoterminowe efekty mają zostać osiągnięte i co zostanie zapamiętane po zakończeniu prezydencji – szczególnie, że taka szansa zdarza się raz na 14 lat. Konkretyzacja działań mogłaby pomóc lepiej zaprezentować Polskę jako aktywnego lidera w kształtowaniu przyszłości cyfrowej Europy, na co mamy realną szansę. - mówi Krzysztof Szubert, ekspert BCC do spraw cyfrycacji.
BCC: budżet, inwestycje, podatki
Rok 2024 jest rekordowym pod względem niewypłacalności na świecie
SHEIN wygenerował w 2023 roku 119 mln euro do polskiego PKB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Prawo
Wdrożenie dyrektywy o jawności wynagrodzeń będzie dużym wyzwaniem dla ustawodawcy. Pracodawcy muszą się liczyć z nowymi obowiązkami
Za niespełna półtora roku do polskiego prawa powinna zostać wdrożona dyrektywa o jawności wynagrodzeń, która nałoży na pracodawców obowiązek informowania kandydatów do pracy o widełkach płacowych dla oferowanych stanowisk. Także każdy zatrudniony pracownik będzie miał prawo do informacji na temat średnich wynagrodzeń osób zajmujących podobne stanowiska lub wykonujących pracę o tej samej wartości. Dla pracodawców oznacza to konieczność usystematyzowania siatki płac, a także – w niektórych przypadkach – ich raportowania.
Polityka
Na skrajnie prawicową AfD chce głosować co piąty Niemiec. Coraz więcej zwolenników ma jej polityka migracyjna i energetyczna
W poprzednich wyborach do Bundestagu w 2021 roku Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała 10 proc. głosów. Najnowsze sondaże przed lutowymi wyborami dają jej dwukrotnie większe poparcie, tym samym prawicowo-populistyczna partia może stać się drugą siłą polityczną. Coraz więcej Niemców popiera postulaty AfD – 68 proc. chce zaostrzenia polityki migracyjnej, podobny odsetek popiera wykorzystanie energii jądrowej, a blisko połowa – budowę nowych elektrowni.
Konsument
Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa
Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.