Komunikaty PR

Czas na złożenie sprawozdania za 2021 rok

2022-02-02  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Edyta Miszczuk
Grupa ANG

Dziekońskiego 1
00-728 Warszawa
edyta.miszczuk|grupaang.pl| |edyta.miszczuk|grupaang.pl
660128428
grupaang.pl

Podmioty rynku finansowego mają ustawowy obowiązek złożenia sprawozdania Rzecznikowi Finansowemu. Termin mija 15 lutego br. Czego dotyczy sprawozdanie i jakie inne obowiązki spoczywają na osobach zajmujących się pośrednictwem w sprzedaży kredytu konsumenckiego – wyjaśnia Grzegorz Pacuk z zespołu wsparcia ekspertów – kredyty gotówkowe w Grupie ANG.

Wszystkie osoby, zarejestrowane przez Komisję Nadzoru Finansowego jako pośrednik kredytu konsumenckiego, ale także kredytu hipotecznego oraz brokerzy ubezpieczeniowi, mają do 15 lutego br. ustawowy obowiązek złożenia Sprawozdania Rzecznikowi Finansowemu. Sprawozdanie swoim zakresem obejmuje postępowania reklamacyjne i sądowe. W sprawozdaniu należy uwzględnić liczbę reklamacji, uznane i nieuwzględnione roszczenia, które wynikają z wniesionych reklamacji, ale nie tylko. Należy również podać informację o wartości roszczeń zgłoszonych w pozwach oraz kwoty zasądzone prawomocnymi orzeczeniami sądów na rzecz klientów. Brak reklamacji nie zdejmuje obowiązku złożenia sprawozdania - przypomina Grzegorz Pacuk, Grupa ANG.

Odpowiedzialność karna

Przypominając o ustawowym obowiązku dotyczącym sprawozdawczości, warto nadmienić, że każda osoba pośrednicząca w sprzedaży kredytów ma ustawowy obowiązek wpisania działalności do rejestru pośredników kredytowych i uiszczenia z tego tytułu opłaty na rachunek Komisji Nadzoru Finansowego. Rejestr pośredników kredytowych stanowi urzędową formę ewidencji przedsiębiorców, którzy wykonują działalność pośrednictwa kredytowego. Tu warto zaznaczyć, że jeśli dany ekspert finansowy w ramach prowadzonej działalności zajmuje się pośrednictwem w zakresie kredytów hipotecznych i konsumenckich, powinien zarejestrować swoją działalność w obu działach. I tak, w dziale I rejestru – właściwym dla pośredników kredytu hipotecznego i ich agentów oraz w dziale II rejestru – właściwym dla pośredników kredytu konsumenckiego. Uzyskanie wpisu do jednego z działów rejestru nie powoduje automatycznego wpisania do kolejnego.

Na koniec należy pamiętać, że znowelizowana Ustawa o Kredycie Konsumenckim wprowadziła odpowiedzialność karną dla pośredników kredytu konsumenckiego, prowadzących działalność bez wymaganego wpisu, w postaci kary grzywny 100 000 zł - przypomina Grzegorz Pacuk, Grupa ANG.

Grupa ANG – co warto wiedzieć?

W pierwszej połowie 2021 roku Grupa ANG zakończyła proces przekształcenia w spółkę pracowniczą. A to oznacza, że większościowy pakiet akcji, czyli ponad 59 proc. jest w posiadaniu współpracowników. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy uchwaliło też wieloletni program pozwalający na nabycie akcji na bardzo preferencyjnych warunkach zarówno przez obecnych akcjonariuszy, jak i nowych, którzy chcą podjąć współpracę z Grupą ANG. To jedyne tak zaawansowane rozwiązanie dostępne na rynku pośrednictwa kredytowego.

Grupa ANG SA to firma pośrednictwa finansowego, którą tworzy ponad 350 akcjonariuszek i akcjonariuszy oraz ponad 900 ekspertek i ekspertów kredytowych i ubezpieczeniowych z całej Polski. Jako jedyna z branży finansowej posiada prestiżowy certyfikat B Corp, który jest potwierdzeniem spełnienia rygorystycznych norm społecznych i środowiskowych. Firma nie akceptuje missellingu, czyli sprzedaży klientom usług lub produktów, których nie potrzebują, nie rozumieją, na który ich nie stać lub za niegodziwą cenę. Od lat też angażuje się w pracę nad budowaniem zaufania społecznego do branży finansowej, edukację i przedsiębiorczość. W sposobie zarządzania i traktowania swoich interesariuszy należy do czołówki firm działających w Polsce, co potwierdzają nagrody: Najlepsze Miejsce Pracy Polska 2021, Najlepsze Miejsce Pracy dla Milenialsów Polska 2021 oraz Najlepsze Miejsce Pracy w Europie 2021.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Grupa ANG
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Nie tylko dla gigantów. Jak zarządzanie emisjami pomaga MŚP sięgać po zielone finansowanie Biuro prasowe
2025-07-17 | 06:00

Nie tylko dla gigantów. Jak zarządzanie emisjami pomaga MŚP sięgać po zielone finansowanie

Dzisiaj zarządzanie firmą to znacznie więcej niż troska o produkcję, sprzedaż czy świadczenie usług. Przedsiębiorca, który chce skutecznie się rozwijać i utrzymać
Finanse Jak zapewnić bezpieczne transakcje w swoim sklepie online?
2025-07-09 | 14:40

Jak zapewnić bezpieczne transakcje w swoim sklepie online?

Zakupy internetowe zapewniają dużą wygodę. Nie trzeba jeździć po sklepach w różnych lokalizacjach, by znaleźć coś dla siebie. To duża oszczędność czasu
Finanse Ailleron Innovation Forum 2025: Innowacje, które realnie zmieniają sektor finansowy
2025-06-30 | 15:00

Ailleron Innovation Forum 2025: Innowacje, które realnie zmieniają sektor finansowy

Ailleron Innovation Forum w Krakowie stało się centrum przełomowych idei i globalnych inspiracji. Liderzy FinTech spotkali się 12 czerwca  w Muzeum Sztuki i Techniki

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Handel

Handel

Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.

Prawo

Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.