Czerwcowa Młoda Sztuka. Wystawa i aukcja
Pinki to bohater komiksu Szawła Płóciennika, będący ostatnim polskim hipisem i pierwszym hipsterem. Pierwowzór komiksowej postaci to przypadkowo poznany przez artystę na imprezie stały bywalec wystaw, koncertów i innych wydarzeń kulturalnych. Doczekał się on nawet swojej rzeźby inspirowanej komiksem na warszawskim Placu Zbawiciela. Po komiksie jednak przyszedł czas na malarstwo. Obrazy tego młodego artysty przypominają intrygujące kadry filmowe i wycinki tajemniczych narracji. Na nadchodzącej wystawie (oraz aukcji) pojawi się jego obraz „Wezwij Polucję!” z 2019 roku. Przedstawione na nim wydarzenie ma symboliczny, abstrakcyjny charakter. Postaci na obrazie Płóciennika są niczym wprost z fantastycznej opowieści. Twórca jest autorem powieści graficznych, komiksów, malarzem i performerem. Założył Otwartą Pracownię Eksperymentu „Kaplica”, która w latach 2015-19 funkcjonowała przy Krakowskim Przedmieściu. Jest laureatem licznych nagród, a jego dyplom z malarstwa znalazł się na wystawie Coming Out – Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych 2019.
Jedną z najciekawszych prac prezentowanych na wystawie jest również dzieło Andrzeja Sobiepana. Jego minimalistyczne obrazy z cyklu „Hiperpowierzchnia" przybierają coraz bardziej zaskakujące oblicza. Intrygujące, organiczne formy są oszczędne w kolorze. W tym wypadku Sobiepan postawił na intensywną, szmaragdową zieleń. Praca sprawia wrażenie zrobionej z mchu i fragmentów koralowej rafy. Obiekty tego artysty cechuje niezwykła elegancja. W kompozycji zawierają się różnorodne elementy imitujące kamienie szlachetne, a wielka precyzja i sposób ich zdobienia pozwalają światłu na uczynienie ich bardziej wyrazistymi.
Z kolei Paulina Grobelny w swojej pracy wykorzystała tylko dwa kolory farby. Czerń i biel na jej obrazie posłużyły do ukazania tłumu ludzi. Niezwykły efekt wizualny artystka osiągnęła przy wykorzystaniu prostych środków. Grobelny pokazała grupę studentów siedzących na sali wykładowej. W tym fotograficznym ujęciu wyłania się absurdalność współczesności. Liczna grupa studentów zdaje się uczestniczyć w jednym wydarzeniu, jednak każdy z nich skupiony jest na ekranie komputera odcinającym go od rzeczywistości.
Na wystawie Młoda Sztuka zobaczyć można będzie również prace innych, najciekawszych młodych twórców m.in. Przemysław Wójciaka / Karifuravy, Magdaleny Stoch i Michała Czuby. 9 czerwca wszystkie obiekty zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.
Wystawa Młoda Sztuka: 3–9 czerwca 2020, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Aukcja Młoda Sztuka: 9 czerwca 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
https://desa.pl/pl/aukcje/mloda-sztuka-1ee6/
Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę
Świąteczny eko-prezent dla mieszkańców Szczecina
Startuje konkurs "Pulsu Biznesu" na Biznesową Książkę Roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.