Czy warto być sekretarką?
Rozwój rynku usługowego przekłada się na rosnącą liczbę biur, kancelarii i gabinetów, a co za tym idzie - zwiększenie zapotrzebowania na sekretarki. Ale czy praca na tym stanowisku jest opłacalna? Przyjrzyjmy się bliżej tej kwestii.
Pierwszym, co rzuca się w oczy, jest różnorodność obowiązków sekretarki. Od organizacji kalendarza, przez obsługę korespondencji firmowej, po zarządzanie dokumentacją - to jednak tylko wierzchołek góry lodowej. Praca ta wymaga elastyczności, umiejętności szybkiego działania i podejmowania wielu zadań jednocześnie.
Zawód sekretarki może być źródłem satysfakcji – mówi Julia Zachorodnia z Grupy VIPoL, łączącej pracowników tymczasowych z pracodawcami. Optymalna organizacja pracy, efektywne zarządzanie kalendarzem i utrzymywanie płynnej komunikacji w firmie to aspekty, które sprawiają, że staje się ona ciekawa i pełna wyzwań. Szczególnie zainteresowane tą rolą są panie, która po prostu od zawsze dobrze radziły sobie zarówno z presją czasu, jak i tzw. multitaskingiem. Praca bywa też atrakcyjna dla cudzoziemców, biegle posługujących się np. językiem angielski – np. sporo Ukrainek, które w 2022 roku w wyniku wojny znalazły się w Polsce, znalazło pracę właśnie jako sekretarki, czy asystentki.
Na tym stanowisku mogły przeczekać trudne czasy i jednocześnie rozwijać swoje kompetencje.
Nie sposób nie wspomnieć o mitach krążących wokół tego zawodu. Jednym z nich jest przekonanie,
że głównym zadaniem sekretarki jest parzenie kawy. Nic bardziej mylnego - sekretarki wykonują ważne zadania, często odgrywając kluczową rolę w funkcjonowaniu firmy.
Aby zostać sekretarką, wystarczy średnie wykształcenie, choć warto rozważyć dodatkowe kursy
lub szkolenia, które mogą poszerzyć zakres umiejętności, a w następstwie przełożyć się na wyższe zarobki. Wybór tej ścieżki zawodowej może być odpowiedni dla osób o wysokich zdolnościach interpersonalnych, którym satysfakcję przynosi efektywne zarządzanie. Należy mieć jednak na uwadze, że zawód sekretarki wiąże się z presją czasu oraz generuje wiele stresowych sytuacji. Pod względem finansowym, zarobki sekretarek niejednokrotnie bywają konkurencyjne, zwłaszcza w renomowanych firmach. Jednakże, wysokość wynagrodzenia zależy od wielu czynników, takich jak wykształcenie, doświadczenie, czy branża, w której działa firma.
Fundacja VipoL Wspieramy Razem www.fundacjavipol.eu - powstała po to, by monitorować sytuację w polskich firmach, zatrudniających obcokrajowców oraz reagować na bieżące zapotrzebowanie osób i podmiotów nawiązujących współpracę. Fundacja składa się zarówno z Polaków, jak i Ukraińców – ludzi, którzy pracują razem już od 2014 roku i świetnie znają wzajemne oczekiwania. Fundacja podejmuje różnorodne inicjatywy, mające na celu aktywizację i integrację społeczną, przeciwdziałanie wykluczeniu, a także uproszczenie procedur zatrudniania obcokrajowców. Ponadto udziela wsparcia pracownikom i edukuje przedsiębiorców otwartych na zatrudnianie kandydatów spoza Polski.
Grupa VIPoL www.vipolgroup.eu - to agencja pracy tymczasowej, która oferuje m.in. leasing unikalnych specjalistów
oraz pracowników fizycznych. Firma, działająca na polskim rynku od 2010 roku, zapewniła pracę dziesiątkom tysięcy osób. Zespół tworzą profesjonaliści w dziedzinach HR, zarządzania biznesowego oraz prawa dotyczącego zatrudnienia i legalizacji pobytu obcokrajowców. Misją firmy pod hasłem „Pracujemy razem” jest łączenie ludzi w relacjach zawodowych ponad granicami państw, zapewniając obcokrajowcom szansę na godne życie. Biura grupy VIPoL znajdują się w Polsce, w Niemczech i na Ukrainie.

Mercer Total Remuneration Survey (TRS) – kluczowe wnioski i obserwacje

Dyskusje o pokoleniu Z na rynku pracy, Women on boards i migracjach. Zakończyło się EFNI Wiosna w Warszawie

Zaskocz swoich pracowników: 500 zł na karcie Pluxee, które działa jak 560 zł!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Coraz więcej Polaków widzi korzyści płynące z obecności w UE. Co ósmy wciąż jednak nie potrafi ich wskazać
Członkostwo w UE cieszy się wśród Europejczyków rekordowo wysokim poparciem – wynika z tegorocznego Eurobarometru. Korzyści dla swojego kraju dostrzega 74 proc. obywateli Unii – to odsetek najlepszy od początku badań w 1983 roku. A w Polsce jest on jeszcze wyższy. Doceniamy przede wszystkim wkład UE w bezpieczeństwo, nowe możliwości zawodowe i rozwój gospodarczy kraju. Po 21 latach naszej obecności w UE wciąż jednak potrzebna jest europejska edukacja.
Polityka
Zmiany w obowiązku magazynowania gazu mogą obniżyć ceny surowca. To pomoże się przygotować do sezonu zimowego

Elastyczność bez zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego – tak nową propozycję przepisów dotyczących uzupełniania zapasów gazu przed sezonem zimowym określają jej inicjatorzy z Parlamentu Europejskiego. Europosłowie proponują nieznaczne zmniejszenie wymaganego poziomu zapełnienia magazynów i rozciągnięcie w czasie terminu, w którym trzeba spełnić ten obowiązek. Jak podkreśla Borys Budka, ma to zapobiec spekulacjom na rynku gazu i tym samym pomóc obniżyć ceny surowca.
Konsument
Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.