Komunikaty PR

Deszcz w Polsce nie ustępuje. Ekspert hydroizolacji: produktowo jesteśmy gotowi

2021-07-31  |  09:18
Biuro prasowe

O tym, czy polskie budownictwo jest gotowe na częstsze ulewy mówi ekspert Sika Poland, międzynarodowego koncernu dostarczającego specjalistyczne produkty chemiczne. 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje, że w tym i przyszłym tygodniu nadal możemy spodziewać się burz. Co kilka dni, a okresowo nawet codziennie, Polacy dostają SMS-owe ostrzeżenia od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB) o możliwych ulewach, silnym wietrze i innych gwałtownych zjawiskach pogodowych. Czy polskie budownictwo stosuje wystarczające zabezpieczenia konstrukcyjne chroniące przed niepożądanym działaniem wody i czy zainteresowanie tym tematem wzrośnie w najbliższych latach?

Właściwa hydroizolacja obiektu to inwestycja w bezpieczeństwo

Hydroizolacja to nic innego jak zabezpieczenie izolacyjne, które ma za zadanie chronić konstrukcję przed niekontrolowanym wnikaniem, a co za tym idzie, destrukcyjnym działaniem wody. Zwykle wykonuje się ją w czasie budowy lub gruntownego remontu, dzięki czemu potem jest niewidoczna. Hydroizolacja to kluczowy element właściwego realizowania zarówno ogromnych obiektów infrastruktury, jak mosty czy tunele, jak i prywatnych domów.

– Rolą hydroizolacji jest zapewnienie właściwych warunków pracy konstrukcji przy obciążeniach stałych i wydarzeniach nagłych. Kluczowe jest więc świadome podejście do zagadnienia, od fazy projektu do wykonawstwa. To kwestia późniejszej trwałości konstrukcji, a co za tym idzie bezpieczeństwa jej użytkowników – tłumaczy Maciej Wiśniewski, ekspert Sika Poland.

Zmiana klimatu pociąga zmiany w budowlance

Naukowcy Uniwersytetu Newcastle zbadali, że już pod koniec tego wieku niszczycielskie, wolno poruszające się burze, jakie ostatnio spustoszyły Belgię i Niemcy, będą występować w Europie nawet 14 razy częściej. Te informacje powinny stanowić mocny sygnał do zmian, na jakie powinna szykować się branża budowalna w całej Europie. Czy w Polsce inżynieryjnie także będziemy gotowi na intensywne burze i związane z nią nadwyżki wody?

W branży budowlanej w Polsce zauważalny jest trend przywiązywania większej uwagi do właściwej hydroizolacji, szczególnie w konstrukcjach inżynierskich. Specyfiką polskiego rynku jest jednak brak jednoznacznych standardów i regulacji w kwestii hydroizolacji, w zależności od stopnia skomplikowania obiektu i warunków gruntowo-wodnych. Powoduje to w niektórych przypadkach niedoszacowanie kosztów właściwego rozwiązania na etapie przetargów i wybór rozwiązań low-cost, co nie zapewnia spełnienia realnych, technicznych wymagań inwestycji. W tej kwestii potrzeba zmian, ale sądzę, że naturalnie zostaną one wymuszone przez warunki zewnętrzne np. wzrost znaczenia firm ubezpieczających obiekty, co wiąże się z potencjalnie wysokimi kosztami eksploatacji, wysokie  standardy ich utrzymania, itp.. Jeśli zaś chodzi o dostępne materiały i technologie to tu nie widzę zagrożeń. Sika oferuje identyczne rozwiązania i systemy na każdym rynku w Europie – sprawdzają się one nawet w najtrudniejszych warunkach i pozwalają zatrzymać wodę w lub poza konstrukcją tunelu, mostu, kondygnacji podziemnych, balkonu czy zbiornika. O jakość możemy być spokojni – mówi Maciej Wiśniewski.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Infrastruktura Zielone światło dla przebudowy ul. Suwak! Biuro prasowe
2024-04-11 | 10:00

Zielone światło dla przebudowy ul. Suwak!

To obiecujące wieści dla użytkowników biur i mieszkańców biznesowej części Służewca! Wkrótce ruszy ważna inwestycja drogowa, która połączy ul. Suwak z ul.
Infrastruktura Plac Defilad wykorzysta wodę z drugiego obiegu
2024-04-08 | 08:14

Plac Defilad wykorzysta wodę z drugiego obiegu

Trwa przebudowa środkowej części placu Defilad – nowego placu Centralnego. W nowoczesnej przestrzeni znajdzie się wiele elementów zielonych, małej architektury oraz detali
Infrastruktura Sienkiewicz laureatem Diamentów Forbesa
2024-03-14 | 09:32

Sienkiewicz laureatem Diamentów Forbesa

  Spółka Sienkiewicz, produkująca prefabrykaty betonowe i żelbetowe, znalazła się w gronie laureatów rankingu Diamentów Forbesa 2024, uwzględniającego

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Po kiełbaski wege czy roślinne burgery sięga coraz więcej konsumentów. Branża roślinna będzie walczyć o utrzymanie takiego nazewnictwa

Kiełbasa bezmięsna, burger roślinny, parówka wegetariańska, stek vege – do takich nazw produktów wielu konsumentów zdążyło się przyzwyczaić i coraz chętniej po nie sięga. Pojawiają się jednak pomysły, by zakazać nazewnictwa charakterystycznego dla produktów mięsnych. Również w Polsce pojawiła się propozycja w tym zakresie ze strony poprzedniego składu resortu rolnictwa pod koniec ubiegłego roku. Zwolennicy uzasadniają ten pomysł ochroną interesów konsumenckich, ale badania pokazują, że tylko niewielki odsetek klientów pomylił produkt wegański i mięsny przy zakupie.

Infrastruktura

Za dwa lata w gdańskim porcie ma powstać baza instalacyjna morskich farm wiatrowych. Będzie ponad pięć razy większa od krakowskiego Rynku Głównego

21-hektarowy Terminal 5, który powstanie na wodach zewnętrznej części gdańskiego portu Baltic Hub, ma być bazą instalacyjną dla morskich elektrowni wiatrowych. To duży projekt, którego realizacja może się rozpocząć w drugiej połowie tego roku. Tego typu infrastruktura jest konieczna dla przyspieszenia inwestycji offshore w polskiej części Bałtyku. Pierwsze morskie farmy wiatrowe zaczną produkować zieloną energię w 2026 roku.

Prawo

Społeczne agencje najmu w Polsce dopiero raczkują. Część gmin widzi w nich szansę na walkę z wyludnieniem

W Polsce zawiązało się już i rozpoczyna działalność kilkanaście społecznych agencji najmu, kolejnych kilkanaście jest w trakcie powstawania. To niewiele jak na niemal 2,5 tys. gmin w kraju, jednak eksperci widzą w tym rozwiązaniu duży potencjał. Jak podkreślają, może to być szansa zwłaszcza dla miast średniej wielkości, by walczyć ze zjawiskiem wyludniania. Społeczne agencje najmu we współpracy z gminami pośredniczą w wynajmie mieszkań – gminnych bądź należących do prywatnych właścicieli­ – osobom, których zarobki nie pozwalają na rynkowy najem, ale nie kwalifikują ich też do otrzymania mieszkania socjalnego.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.