Komunikaty PR

Docenianie to najskuteczniejszy sposób motywowania pracowników

2024-03-01  |  01:00
Biuro prasowe

Każdego roku w pierwszy piątek marca obchodzony jest międzynarodowy Dzień Doceniania Pracownika. To idealna okazja aby poruszyć temat doceniania w miejscu pracy oraz odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego to takie ważne?

Przede wszystkim, należy wyjaśnić czym właściwie jest docenianie. Choć odpowiedź może wydawać się prosta, nie wszyscy pracodawcy zdają sobie z tego sprawę. Nie wyraża się ono bowiem wyłącznie w premiach i benefitach, a kluczowy jest w nim czynnik ludzki. Oczywiście, warto wynagrodzić dobrze wykonaną pracę w sposób materialny, ale ograniczenie się do tego może okazać się niewystarczające. Badania naukowe jednozacznie wskazują, że pracownicy najbardziej potrzebują zwykłego słowa uznania, podziękowania, czy drobnego gestu wdzięczności.

Docenianie pracowników pozwala im poczuć się ważnym, skrócić dystans pomiędzy nimi a przełożonym, oraz podnieść ogólny poziom zadowolenia. Wszystko to przekłada się na zwiększoną motywację, wyższą kulturę organizacyjną, a w następstwie efektywność działania całego zespołu.

Kluczową rolę, jaką w podnoszeniu zaangażowania pracownika odgrywa regularne docenianie, potwierdzają wyniki raportu „Zaangażowanie 2023” opracowanego przez platformę Enpulse. Aż 72 proc. respondentów wskazało, że wyrażanie uznania przez bezpośredniego przełożonego jest dla nich ważne. Natomiast 69 proc. badanych stwierdziło, że bieżące docenianie zwiększa ich zaangażowanie w pracę. Z kolei, według badań Boston Consulting Group, firmy skupiające się na docenianiu pracowników osiągały trzykrotnie wyższe przychody od tych, które tego nie robiły.

Warto w tym miejscu poruszyć również temat wypalenia zawodowego. Wiele polskich pracowników jest przeciążonych, a ich praca nie zawsze jest zauważana. To prosta droga do wypalenia, a nawet depresji. Właśnie dlatego przełożeni powinni poświęcić więcej czasu na dbanie o psychiczny dobrostan swoich pracowników, na przykład zapewniając im konsultacje ze specjalistami, czy najzwyczajniej w świecie doceniając ich pracę.

Dobre samopoczucie pracownika przekłada się na funkcjonowanie całego zespołu, a co za tym idzie, wyniki finansowe firmy – trzeba to podkreślać na każdym kroku.

 

Marta Barcicka to ekspert od human resources-manager, który kocha swoją pracę. Posiada ponad 15-letnie doświadczenie w zarządzaniu i budowaniu zespołów w IT oraz koordynowaniu i wdrażaniu rozwiązań z zakresu miękkiego HR. Odpowiadała za wiele projektów, w tym za zbudowanie nowej linii biznesowej związanej z outsourcingiem IT dla jednego z największych polskich banków. Była również związana z kilkunastoma globalnymi rekrutacjami w branży game industry, podczas których miała okazję współpracować z takimi krajami jak Japonia, USA, Ukraina, Niemcy czy Izrael. Pracowała także w Centralnym Ośrodku Informatyki, którego pracownicy czuwają nad prawidłowym funkcjonowaniem takich systemów jak mObywatel czy CEPiK. Obecnie pracuje jako Doradca Zarządu w firmie Alma S.A., wywodzącym się z Poznania integratorze IT. Ponadto, jest wykładowcą w Wyższej Szkole Biznesu-NLU w Nowym Sączu. Wolne chwile poświęca córkom, a dla relaksu czyta książki o Piłsudskim, spala kortyzol na treningach zumby i oddaje się swojej największej pasji–uprawianiu 700-metrowej działki.
 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Praca Mercer Total Remuneration Survey (TRS) – kluczowe wnioski i obserwacje Biuro prasowe
2025-04-30 | 06:00

Mercer Total Remuneration Survey (TRS) – kluczowe wnioski i obserwacje

Wyniki badania płacowego Mercer Total Remuneration Survey (TRS) 2024 dostarczają cennych informacji na temat aktualnych zmian na rynku wynagrodzeń w Polsce. W 2024 roku zauważono kilka
Praca Dyskusje o pokoleniu Z na rynku pracy, Women on boards i migracjach. Zakończyło się EFNI Wiosna w Warszawie
2025-04-17 | 13:00

Dyskusje o pokoleniu Z na rynku pracy, Women on boards i migracjach. Zakończyło się EFNI Wiosna w Warszawie

Debatą byłych ministrów pracy zakończyło się premierowe EFNI Wiosna zorganizowane przez Konfederację Lewiatan pod hasłem „Przyszłość pracy, praca przyszłości”.
Praca Zaskocz swoich pracowników: 500 zł na karcie Pluxee, które działa jak 560 zł!
2025-04-10 | 17:00

Zaskocz swoich pracowników: 500 zł na karcie Pluxee, które działa jak 560 zł!

1/3 firm w Polsce przekazuje benefity pozapłacowe  dla pracowników na Wielkanoc. Jest a to druga najbardziej popularna okazja w roku (po świętach Bożego Narodzenia)

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Targi Bezpieczeństwa

Handel

Ważą się losy nowej umowy między Unią Europejską a Ukrainą na temat zasad handlu. Obecne przepisy wygasają 5 czerwca

5 czerwca wygasa ATM, czyli wprowadzona przed trzema laty i potem z modyfikacjami przedłużana umowa między UE a Ukrainą, liberalizująca zasady wwozu ukraińskich towarów na teren Wspólnoty. Strona ukraińska chciałaby jej przedłużenia, na razie jednak Unia zgodziła się jedynie na przedłużenie bezcłowego przywozu żelaza i stali. Największe obawy, zwłaszcza w Polsce, budzi kwestia produktów rolnych. Zdaniem europosłanki Konfederacji Anny Bryłki należałoby wrócić do obowiązującej przed 2022 rokiem umowy stowarzyszeniowej DCFTA, ponieważ Ukraina może dziś eksportować swoje towary drogą morską poprzez porty na Morzu Czarnym, a dzięki darmowemu dostępowi do unijnego rynku bogacą się jedynie potentaci rolni.

Ochrona środowiska

Nowe technologie pomagają szybciej i dokładniej sortować odpady. Wciąż nie wszystkie da się jednak przetworzyć

Do 2030 roku 55 proc. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych powinno trafiać do przetworzenia. W ubiegłym roku było to ok. 27 proc. Nowe technologie w coraz większym stopniu ułatwiają sortowanie odpadów, ale nie pozwalają jeszcze na przetworzenie wszystkich ich rodzajów. To pierwsze wyzwanie związane z zamykaniem obiegu. Kolejnym jest zwiększanie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w produkowanych opakowaniach, czego wymagają unijne przepisy. Choć w tym obszarze widać w ostatnich latach znaczące postępy, nie brakuje wyzwań.

Handel

Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku

– Kupowanie surowców energetycznych z Rosji jest jak kupowanie broni przeciwko Ukrainie – uważa europosłanka PO Mirosława Nykiel. Dlatego KE planuje do 2027 roku ograniczyć do zera import rosyjskich paliw. Joanna Scheuring-Wielgus ocenia, że taka decyzja powinna zapaść już dawno, ale lepiej późno niż wcale. Co więcej, państwa członkowskie powinny być w tych deklaracjach zjednoczone najbardziej, jak się da.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.