Dopłaty kredytowe, a wynajem mieszkania: będzie problem?

Leszek Markiewicz
NieruchomosciSzybko.pl (Grupa ML sp. z o.o.)
ul. Marszałkowska 111
00-102 Warszawa Warszawa
media|nieruchomosciszybko.pl| |media|nieruchomosciszybko.pl
+48 22 100 47 31
www.nieruchomosciszybko.pl
Do tej pory Polacy mogli skorzystać z trzech programów dopłat kredytowych: Rodzina na Swoim, Mieszkanie dla Młodych oraz Bezpieczny Kredyt 2%. Na horyzoncie pojawia się program Kredyt na Start, choć jego przyszłość w dalszym ciągu jest niepewna. Wiele osób, które otrzymywały lub nadal otrzymują dopłaty kredytowe może mieć wątpliwości dotyczące wynajmu mieszkania. Ustawodawca wprowadził bowiem pewne ograniczenia w tym zakresie. Chodziło o to, żeby mieszkania z dopłatami nie były kupowane pod wynajem. Czy mimo tego dopłaty kredytowe jednak nie uniemożliwiają czasowego wynajęcia mieszkania? Postanowiliśmy odpowiedzieć na to pytanie.
Nasz artykuł w dużym skrócie:
- Każdy z dotychczasowych programów dopłat kredytowych (Rodzina na Swoim, Mieszkanie dla Młodych oraz Bezpieczny Kredyt 2%) wprowadził ograniczenia dotyczące wynajmu dofinansowywanego mieszkania lub domu.
- W przypadku programu Rodzina na Swoim, wspomniane ograniczenia nie mają znaczenia, ponieważ obowiązywały one tylko przez okres pobierania dopłat. Tymczasem wszyscy beneficjenci programu RnS płacą już raty na standardowym poziomie.
- Wciąż aktualne są natomiast ograniczenia związane z wynajmem, które dotyczą beneficjentów programu Mieszkanie dla Młodych oraz Bezpieczny Kredyt 2%. Projektowany program Kredyt na Start też przewiduje restrykcje dla osób pobierających dopłaty kredytowe i wynajmujących lokum.
Poniżej prezentujemy więcej informacji o tym, jak pobierane dopłaty kredytowe wpływają na możliwość wynajęcia lokalu lub domu.
Rodzina na Swoim: dopłaty kredytowe i ograniczenia się skończyły
Jeżeli chodzi o najstarszy wymieniony program dopłat kredytowych, czyli „Rodzinę na Swoim”, to warto przypomnieć, że zasady jego funkcjonowania określa ustawa z dnia 8 września 2006 r. o finansowym wsparciu rodzin i innych osób w nabywaniu własnego mieszkania (Dz.U. 2006 nr 183 poz. 1354). „Ten akt prawny wskazuje, że w okresie ośmioletniego wsparcia, dopłaty kredytowe zostają wstrzymane, jeśli kredytobiorca przeznaczył lokum na cele inne niż zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych” - podaje Magdalena Markiewicz, ekspertka portalu NieruchomosciSzybko.pl.
Warto jednak zwrócić uwagę, że w przypadku wszystkich beneficjentów programu Rodzina na Swoim skończył się już ośmioletni okres dopłat. „Chodzi również o ostatnie wnioski składane pod koniec 2012 roku, na podstawie których w I kw. 2013 r. udzielono jeszcze ponad 10 000 dotowanych kredytów. Tak więc byli beneficjenci programu RnS mogą swobodnie rozporządzać mieszkaniem bez obawy, że dopłaty kredytowe będą musiały zostać zwrócone” - dodaje Magdalena Markiewicz, ekspertka portalu NieruchomosciSzybko.pl.
Restrykcje z MdM-u bardzo mocno straciły już na znaczeniu
Mieszkanie dla Młodych to nowsza inicjatywa mieszkaniowa, która była aktywna w latach 2014 - 2018. Ostatni nabór wniosków do MdM-u (skutkujący całkowitym wyczerpaniem środków na dopłaty kredytowe) zakończył się w styczniu 2018 r. Zasady funkcjonowania tego programu uregulowała ustawa z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (Dz.U. 2013 poz. 1304). „Wspomniany akt prawny wskazuje, że wynajęcie dotowanego mieszkania/domu lub jego części albo użyczenie tego lokum innej osobie w ciągu 5 lat od ustanowienia lub przeniesienia własności domu/mieszkania skutkuje koniecznością proporcjonalnego zwrotu dopłaty do wkładu własnego” - dodaje Magdalena Markiewicz, ekspertka portalu NieruchomosciSzybko.pl.
Zwrot jest naliczany proporcjonalnie do liczby miesięcy pozostających do końca pięcioletniego okresu. „Opisywana restrykcja może jeszcze ewentualnie dotyczyć niewielu osób, które pod sam koniec programu MdM kupiły od dewelopera lokum znajdujące się we wczesnej fazie budowy. Pozostali beneficjenci programu Mieszkanie dla Młodych mogą już swobodnie dysponować kredytowanym mieszkaniem - nie tylko w kontekście jego wynajmowania” - informuje Magdalena Markiewicz, ekspertka portalu NieruchomosciSzybko.pl.
W „Bezpiecznym Kredycie 2%” ograniczenia trwają aż 10 lat
Jeśli chodzi o ostatni zakończony program mieszkaniowy, czyli Bezpieczny Kredyt 2%, to ograniczenia i sankcje dotyczące najmu trwają w nim przez 10 lat. To cały okres, w którym planowo pobierane są dopłaty kredytowe. Dokładne informacje na temat sankcji dla wynajmujących zawiera ustawa z dnia 1 października 2021 r. o rodzinnym kredycie mieszkaniowym i bezpiecznym kredycie 2% (Dz.U. 2021 poz. 2133). „Ten akt prawny wskazuje, że dopłaty kredytowe zostaną utracone (bez konieczności zwrotu wcześniejszego dofinansowania) jeśli doszło do wynajęcia (również częściowego) lub użyczenia dotowanego lokum innej osobie” - podkreśla Magdalena Markiewicz, ekspertka portalu NieruchomosciSzybko.pl.
Podobnie jak w przypadku programów Mieszkanie dla Młodych oraz Rodzina na Swoim, kredytobiorca powinien sam poinformować bank o zajściu sytuacji wykluczającej dalsze stosowanie dopłat. Rodzi się pytanie, ilu beneficjentów dopłat kredytowych może zdecydować się na takie posunięcie. Tym bardziej, że przewidziane sankcje za brak spełnienia obowiązku informacyjnego nie są surowe. Pytanie wydaje się zasadne, ponieważ bardzo podobne zasady karania kredytobiorców za najem rząd planuje w ramach zapowiadanego programu Kredyt na Start. „Różnica pierwotnie miała polegać na tym, że osoba zgłaszająca najem zgodnie z przepisami, trzy miesiące po zakończeniu wynajęcia lokum, będzie mogła odzyskać dopłaty kredytowe. W lipcowej wersji projektu ustawy wprowadzającego Kredyt na Start rząd zrezygnował jednak z takiego rozwiązania” - podsumowuje Magdalena Markiewicz, ekspertka portalu NieruchomosciSzybko.pl.
Źródło: Magdalena Markiewicz, ekspertka portalu NieruchomosciSzybko.pl.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.