Dzień bez Śmiecenia – codzienne, małe kroki prowadzą do korzystnych zmian
Dzień bez Śmiecenia (World non-waste Day) to święto, którego celem jest upowszechnianie prawidłowych zasad gospodarowania odpadami, promowanie proekologicznych postaw i ochrony środowiska. Zostało zainicjowane przez młodzież z kilkunastu krajów w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży”. I – jak pokazują statystyki – były i są ku temu podstawy.
Toniemy w odpadach
Tylko w Polsce produkujemy każdego roku ok. 12 milionów ton śmieci. Statystyczny mieszkaniec naszego kraju wytwarza ich aż 355 kg – tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego za 2022 rok. Co gorsza, każdego dnia nad Wisłą pojawiają się kolejne dzikie wysypiska, które są już niemal stałym elementem naszego krajobrazu. GUS ujawnia, że w 2022 roku zlikwidowano 10 714 dzikich wysypisk, z których łącznie zebrano ok. 25 tys. ton odpadów komunalnych.
– Dzikie wysypiska śmieci to poważne niebezpieczeństwo zarówno dla środowiska, jak i dla zdrowia człowieka. Są one nie tylko źródłem nieprzyjemnego zapachu, ale też stwarzają realne zagrożenia. Mogą między innymi spowodować zanieczyszczenie okolicznych wód powierzchniowych i gruntownych, skażenie gleby czy pożary. Zwłaszcza że od kilkunastu lat mamy do czynienia w Polsce z suszami, które są efektem coraz wyższych średnich
temperatur – podkreśla Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock.
Jak zatem świętować?
Najlepiej codziennie. I nie chodzi tylko o niezaśmiecanie miejsc publicznych czy terenów zielonych. Oto kilka prostych kroków, które możemy podjąć, aby uczcić Dzień Bez Śmiecenia.
Po pierwsze, należy pamiętać o odpowiedniej segregacji odpadów. Papier, szkło, plastik – mogą być poddane procesowi recyklingu i zyskać nowe życie.
– Dzięki odpowiedniej segregacji odpadów mamy realny wpływ na ograniczenie zużycia zasobów naturalnych, które zostałyby wykorzystane do produkcji nowych artykułów. Z recyclingu papieru powstają między innymi serwetki, bandaże czy opakowania do jajek. Z plastiku można uzyskać długopisy, zabawki czy meble ogrodowe. Zaś ze szkła, które może być przetwarzane praktycznie w nieskończoność, można otrzymać takie przedmioty, jak pojemniki czy butelki – zauważa LisaScoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock.
Po drugie, warto ograniczać plastik. Ze względu na bardzo długi czas rozkładu, tworzywa sztuczne stanowią ogromne wyzwanie dla środowiska. W prosty sposób możemy zminimalizować ich użycie, na przykład poprzez rezygnację z wody butelkowanej na rzecz wielorazowych bidonów.
Po trzecie, dobrze zastanowić się czy produkt, którego chcemy się pozbyć może jeszcze komuś posłużyć – ubrania, meble, wyposażenie, zabawki, elektronika chętnie znajdą nowych właścicieli. Zamiast wyrzucać, możemy dodatkowo odzyskać część ich wartości. Istnieje też wiele organizacji zbierających niepotrzebne rzeczy, które następnie przekazują potrzebującym.
Dzień Bez Śmiecenia to doskonała okazja, by przypomnieć sobie, że to właśnie małe kroki prowadzą do dużych zmian. Każdy z nas może codziennie mieć swój wkład w ochronę środowiska. Poprzez świadome wybory i działania budujemy lepszą, bardziej ekologiczną przyszłość dla naszej planety!

Unijny cel klimatyczny do 2040 roku komentują organizacje pozarządowe

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta – polityka środowiskowa, dialog i role interesariuszy” - konferencja Rekopol
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy
W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.
Handel
Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z „Raportu Wpływu Nestlé” w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.
Polityka
M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.