Komunikaty PR

Dzieci chcą dbać o środowisko! Rusza XVI odsłona akcji „Kubusiowi Przyjaciele Na

2023-10-05  |  15:00

Prawie 70%[1] uczniów uważa, że tematyka związana ze zmianami klimatu jest dla nich ważna. Dzieci chcą angażować się w kwestie ekologii, a dla 31%[2] z nich źródłem wiedzy są nauczyciele. Właśnie wystartowała XVI edycja programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, który pomaga nauczycielom w skutecznym i kreatywnym przekazywaniu wiedzy o klimacie. Zapisy ruszyły 1 września na www.przyjacielenatury.pl, partnerem merytorycznym jest UNEP/GRID-Warszawa, organizacja wspierająca misję Programu Organizacji Narodów Zjednoczonych [ONZ] ds. Środowiska.

 

Ekologia jest ważna dla dzieci i nastolatków

Badanie „Uczniowie wobec zmian klimatu” z 2022 roku wskazuje, że to właśnie nauczyciele są dla dzieci głównym źródłem wiedzy na temat zmian klimatu. Oznacza to, że pedagodzy mają ogromne pole do popisu w zakresie zagospodarowania uwagi swoich podopiecznych i przekazania im rzetelnych, sprawdzonych informacji w intrygującej i pobudzającej myślenie formie. 70%[3] badanych uczniów uważa też, że poprzez różnorodne działania można powstrzymać zmiany klimatyczne. To wyraźny znak: uczniowie są gotowi do działania, a my – dorośli z pewnością nie powinniśmy zaprzepaszczać szansy na proekologiczną edukację. Sprawdźmy zatem, jak skutecznie przekazywać wiedzę.

 

Edukacja ekologiczna zaczyna się w przedszkolu i szkole

Istnieje wiele form aktywności ekologicznych realizowanych w szkołach – wymieniają je badane dzieci: akcje specjalne takie jak Dzień Ziemi, tematyczne konkursy czy uczestnictwo w kole zainteresowań.

Ekologia jest obecna także w podstawie programowej. Zagadnienia dotyczące planety pojawiają się w podstawach różnych przedmiotów, takich jak geografia, biologia i chemia – to dotyczy jednak dzieci starszych. W przypadku młodszych uczniów edukacja o środowisku obejmuje głównie blok zajęć przyrodniczych[4].

- Na jednej z lekcji dowiedziałam się, jak segregować śmieci. Wiedzieliście, że do kosza z papierami można wyrzucić tylko czysty papier? To wszystko powiedziała nam pani nauczycielka na lekcji o recyklingu. Teraz w domu to ja jestem główną ekspertką od sortowania śmieci – robię rodzicom wyzwania recyklingowe, żeby też wiedzieli o śmieciach jeszcze więcej. Kiedy pani nauczycielka zapytała nas, czym jest ekologia, odpowiedziałam: dbaniem o nasz wspólny dom, czyli planetę mówi 7-letnia Antosia, uczestniczka poprzedniej edycji programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.

 

„Kubusiowi Przyjaciele Natury” to jeszcze więcej ekologicznej wiedzy

We wrześniu ruszyła XVI odsłona akcji „Kubusiowi Przyjaciele Natury” realizowana w roku szkolnym 2023/2024. Program już od 16 lat jest organizowany przez markę Kubuś (należącą do Grupy Maspex) i dociera z ekologiczną edukacją do dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów klas I-III. Do tej pory, we wszystkich edycjach programu wzięło udział ponad 9 milionów dzieci z całej Polski.

- Edukacja klimatyczna dzieci to jeden z priorytetów Strategii Zrównoważonego Rozwoju „Efekt Kolibra” realizowanej przez Grupę Maspex. Do naszych działań CSR podchodzimy długofalowo, bo tylko wtedy mogą one przełożyć się na realne i pozytywne efekty społeczne. Tak właśnie jest z programem „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, który prowadzimy od 2008 roku. Kształtowanie proekologicznych nawyków i postaw oraz popularyzowanie wiedzy na temat ochrony środowiska i życia w zgodzie z naturą to inwestycja w przyszłość, która będzie procentować podsumowuje Daniel Karaś, Manager ds. CSR, Grupa Maspex.

Akcja oferuje nauczycielom dodatkowe wsparcie w formie zaprojektowanych przez ekspertów scenariuszy lekcji dla podopiecznych. Różnorodne materiały dopasowane są do potrzeb dzieci w wieku przedszkolnym lub uczniów szkół podstawowych. Są to scenariusze lekcji, foldery dla nauczyciela, audiobooki, filmy, bajki i inne formy kreatywnych zabaw edukacyjnych.

- Edukacja jest podstawą: w pierwszym etapie życia, kiedy odkrywamy świat z pomocą opiekunów szkolnych i przedszkolnych, tworzymy w dzieciach bazę do dalszego działania. „Kubusiowi Przyjaciele Natury” to program, który uzupełnia szkolną podstawę o dodatkową ekologiczną wiedzę i daje najmłodszym jeszcze więcej okazji do poznania tajników świata przyrody. UNEP/GRID-Warszawa, organizacja wspierająca misję Programu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska, z radością po raz kolejny współtworzy materiały dla „Kubusiowych Przyjaciół Natury” jako partner merytoryczny. Pomagamy w kreowaniu nowych możliwości edukacyjnych dla dzieci, aby poznawanie kwestii klimatycznych było dla nich wielką przygodą mówi Elżbieta Wołoszyńska-Wiśniewska, dyrektorka ds. edukacji w UNEP/GRID-Warszawa. Organizacja realizuje misję UNEP w Polsce już od 32 lat.

 

Jak zostać przyjacielem natury?

Zapisanie się do programu jest niezwykle proste, wystarczy wypełnić formularz na stronie https://przyjacielenatury.pl/zapisz-sie/. Po wysłaniu zgłoszenia, placówki dostają od organizatora materiały w formie elektronicznej, na które składają się foldery edukacyjne, scenariusze lekcji, pomoce dydaktyczne, karty pracy i inne materiały audiowizualne. W ramach starannie przygotowanych scenariuszy lekcyjnych dzieci poznają szerokie spektrum zagadnień, m.in.: jak chronić naturalne zasoby Ziemi, czym jest pogoda i klimat, jakie są gatunki chronione w Polsce, jak poprawnie segregować odpady,  dlaczego warto jeść warzywa i owoce oraz… jak ważna jest deszczówka? Po zrealizowaniu materiałów placówka otrzymuje certyfikat przyznający tytuł „Kubusiowych Przyjaciół Natury”. O tym, jak wiele przynosi dzieciom ukończenie programu, opowiedziały wychowawca i dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 7 im. Misia Uszatka w Lesznie:

- Program dał naszym przedszkolakom dużo radości. Ugruntował i umocnił ich wiedzę na temat zachowań proekologicznych i pokazał, że to właśnie my kreujemy nasz świat to, jak on wygląda, zależy od nasmówi Małgorzata Jarewska, wychowawca grupy Biedronek w przedszkolu miejskim nr 7 w Lesznie.

- Chcemy tak wychować i kształcić młodego człowieka, aby był świadomy swoich postaw. Polecam opiekunom pokazanie dzieciom, co to znaczy być „Kubusiowym Przyjacielem Natury”dodaje Natalia Burda-Marchwacka, dyrektor placówki.

Partnerami akcji są również Czepczyński Family Foundation oraz Interzero Polska – Zero Waste Solutions.

 

___

O programie

„Kubusiowi Przyjaciele Natury” to największy ogólnopolski program edukacyjny o ekologii skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Organizowany jest przez markę Kubuś we współpracy z ekspertami. W ciągu 15 edycji programu wzięło w nim udział ponad 9 milionów dzieci.

___

 


[1] Badanie „Uczniowie wobec zmian klimatu”, 2022, dr Anna Guzy, dr Magdalena Ochwat, projekt w ramach Visegrad Fund.

[2] „Edukacja ekologiczna w polskich szkołach. Na jakich lekcjach dzieci się uczą o zmianach klimatycznych lub zrównoważonym rozwoju?”, B. Wesoła, StrefaEdukacji.pl.

[3] Badanie „Uczniowie wobec zmian klimatu”.

[4] „Edukacja ekologiczna w polskich szkołach. Na jakich lekcjach dzieci się uczą o zmianach klimatycznych lub zrównoważonym rozwoju?”, B. Wesoła, StrefaEdukacji.pl.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Kwalifikacja Profesjonalna CGMA zostaje zaktualizowana w odpowiedzi na rosnące wymagania nowoczesnych finansów Biuro prasowe
2025-05-21 | 09:00

Kwalifikacja Profesjonalna CGMA zostaje zaktualizowana w odpowiedzi na rosnące wymagania nowoczesnych finansów

The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA) zaprezentował zaktualizowany sylabus Kwalifikacji Profesjonalnej CGMA (ang. CGMA Professional Qualification syllabus), który
Edukacja Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków
2025-04-14 | 06:00

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Według danych World Economic Forum [1] do 2030 roku aż 39 proc. obecnych kompetencji zawodowych będzie wymagało aktualizacji lub stanie się zbędne. Przyszłość rynku pracy
Edukacja Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!
2025-01-03 | 08:00

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Dawid Uczy to platforma nauczyciela biologii i chemii, który postanowił poszerzyć ofertę świadczonych usług. Od teraz pomaga także w przygotowaniu odwołania od

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Targi Bezpieczeństwa

Kongres Rady Podatkowej

Handel

Negocjacje między UE i USA w sprawie ceł trwają. Przełom możliwy podczas czerwcowej wizyty Trumpa w Europie

Czas, jaki Donald Trump zostawił krajom obłożonym cłami na negocjacje, zbliża się do półmetka. Umowę podpisała Wielka Brytania, ogłoszono również porozumienie z Chinami. Unia Europejska, która jest czwartym partnerem handlowym USA, do niedawna zdawała się nie czynić żadnych postępów w rozmowach. Jednak negocjacje trwają. Zdaniem europosła Michała Szczerby z PO stanowisko Unii powinno być twarde, a przede wszystkim jednomyślne. Okazją do rozmów może być wizyta Trumpa na czerwcowym szczycie NATO w Hadze.

Przemysł

Unijne programy szansą dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Wkrótce uruchomione będzie 150 mld euro na niskooprocentowane pożyczki

Prace nad uruchomieniem instrumentu pożyczkowego SAFE są na ostatniej prostej. Jak poinformował MON, po wielu tygodniach negocjacji został on przyjęty przez stałych przedstawicieli państw członkowskich przy UE. Wdrożenie SAFE oznacza uruchomienie 150 mld euro niskooprocentowanych pożyczek na finansowanie inwestycji państw członkowskich w obronność. Wysiłki krajowe i unijne koncentrują się teraz na zwiększaniu potencjału europejskiego przemysłu obronnego i budowaniu zdolności obrony i odstraszania.

Konsument

Roboty w służbie środowisku. Ograniczanie ilości odpadów możliwe dzięki automatyzacji

Sztuczna inteligencja i robotyka już dziś pomagają firmom ograniczać swój wpływ na środowisko. Korzyści z inwestycji w zaawansowaną automatyzację odczuwają także konsumenci. Przykładem może być automatyczny system pakowania wdrażany przez Amazon. Robot dostosowujący każdorazowo rozmiar papierowego opakowania do danego produktu pozwolił już zaoszczędzić 3 mln t materiału opakowaniowego, co oznacza dla kupujących mniej materiałów do utylizacji i prostszy recykling.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.