Dzięki inicjatywie NESsT zatrudnienie znajdzie ponad 2000 uchodźców
Od pół roku mamy do czynienia z największym kryzysem uchodźczym od czasów II wojny światowej[1]. Od 24 lutego, kiedy rozpoczęła się agresja Rosji na Ukrainę, przyjechało do Polski blisko 4 mln uchodźców wojennych, a prawie 360 tys. z nich podjęło w naszym kraju zatrudnienie[2]. To właśnie praca jest dla nich podstawowym czynnikiem dającym szansę na zapewnienie źródła utrzymania, integrację i odzyskanie poczucia bezpieczeństwa. Dlatego NESsT przy wsparciu IKEA Social Entrepreneurship i Cisco Foundation uruchomił Inicjatywę Wsparcia Zatrudnienia Uchodźców. W jej ramach dofinansowanie mogą otrzymać małe i średnie przedsiębiorstwa z Polski i Rumunii, które wspomogą uchodźców w dostępie do możliwości zatrudnienia. Docelowo Inicjatywa ma na celu stworzenie ponad 2000 miejsc pracy, co będzie oznaczało poprawę życia dla ponad 5000 uchodźców.
Pilna pomoc nie tylko dla Ukraińców
W obliczu wojny uciekający z Ukrainy szukali schronienia przede wszystkim w Polsce (już ponad 5,4 mln osób przekroczyło naszą granicę), a także w Rumunii (1,5 mln). W rezultacie te kraje mają największe zapotrzebowanie na powstawanie miejsc pracy i szkolenia zawodowe dla uchodźców. Większość z nich to kobiety, które muszą odnaleźć się w nowym otoczeniu i zapewnić sobie i swoim dzieciom dobre warunki do życia, co rodzi nowe wyzwania dla rynku pracy.
Oprócz osób z Ukrainy, uchodźcy w Polsce i Rumunii to także dziesiątki tysięcy osób o narodowości czeczeńskiej, osoby z Białorusi, Afganistanu, Turcji, Tadżykistanu oraz innych krajów Afryki i Azji.
Inicjatywa Wsparcia Zatrudnienia dla Uchodźców – inwestycja w rozwój zawodowy potrzebujących
Na potrzebę długoterminowego wsparcia zawodowego uchodźców odpowiada NESsT, które ma 25-letnie doświadczenie we wspieraniu przedsiębiorców społecznych tworzących szanse zatrudnienia dla marginalizowanych grup społecznych i osób wykluczonych. Organizacja otworzyła właśnie nabór do Inicjatywy Wsparcia Zatrudnienia Uchodźców.
– Oprócz szybkiej pomocy w postaci żywności i schronienia uchodźcy potrzebują wsparcia w zakresie zatrudnienia, bo właśnie ono pozwala im odzyskać bezpieczeństwo ekonomiczne i odbudować źródło utrzymania. To często brakujący element pomocy humanitarnej – stwierdza Filip Wadowski, Country Director, NESsT Poland, i dodaje – W samym 2021 r. status uchodźcy przyznano ponad 2100 cudzoziemcom przybyłym do Polski. Nasza Inicjatywa Wsparcia Zatrudnienia Uchodźców zapewni prawie tyle miejsc pracy, co pokazuje jej znaczenie pod względem wielkości i zakresu.
Już na początku wojny wiele firm z istniejącego portfela NESsT w Polsce i Rumunii szybko zareagowało na sytuację uchodźców z Ukrainy i zmobilizowało swoje zasoby, aby zaspokoić ich pilne potrzeby w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa. NESsT Poland rozpoczął również współpracę z firmami ze swojego istniejącego portfela, by zwiększyć ich zdolność do wspierania przybyłych z Ukrainy, czego przykładem jest otwarcie kursów IT dla uchodźczyń przez Future Collars i Mamo Pracuj.
Dołącz do Inicjatywy – trwają zgłoszenia
Dzięki Inicjatywie Wsparcia Zatrudnienia Uchodźców NESsT 15 małych i średnich przedsiębiorstw działających w Polsce i w Rumunii otrzyma finansowanie oraz pomoc biznesową na zwiększenie skali swojej działalności, a także wzmocnienie pozytywnego wpływu społecznego i środowiskowego. Inicjatywa poszukuje przedsiębiorstw oferujących szkolenia zawodowe, wysokiej jakości oferty pracy oraz kompleksowe usługi dla uchodźców w Polsce i Rumunii.
Wybrane w naborze firmy otrzymają środki na inwestycję w kwocie do 95 000 euro, doradztwo i wsparcie biznesowe, a także możliwość współpracy z doświadczonymi mentorami i ekspertami z sieci NESsT, Cisco Foundation i IKEA Social Entrepreneurship. Więcej informacji o naborze tutaj >>
Zgłoszenia trwają do 23 września br., a finalistów Inicjatywy poznamy w marcu 2023 r. Zgłoś swoją firmę przez formularz aplikacyjny tutaj >>
– Integracja uchodźców i migrantów, z których większość to kobiety, na rynku pracy w Polsce i Rumunii stanowi wyjątkową okazję dla lokalnych firm, aby stać się bardziej zróżnicowanymi, a przez to zwiększyć swoje wyniki biznesowe – podkreśla Nicole Etchart, współzałożycielka i dyrektorka NESsT.
NESsT rozwija kompetencje zawodowe osób wykluczonych
NESsT zapewnia godne miejsca pracy[3] dla mieszkańców Ameryki Łacińskiej i Europy Środkowo-Wschodniej, którzy napotykają na bariery w zatrudnieniu. Organizacja gromadzi kapitał filantropijny, by inwestować w pracę przedsiębiorców społecznych, którzy tworzą miejsca pracy dla społeczności o najwyższym wskaźniku ubóstwa, doświadczających izolacji, dyskryminacji lub nieposiadających odpowiednich umiejętności zawodowych czy wykształcenia. W ciągu 25 lat swojej działalności NESsT zainwestował ponad 24 miliony dolarów w 223 przedsiębiorstwa społeczne, poprawiając życie blisko 1 mln osób.
NESsT Polska i Rumunia zainwestowały łącznie ponad 4 mln dolarów w 44 przedsiębiorstwa, które zapewniły szkolenia i wysokiej jakości miejsca pracy ponad 4600 osobom z grup defaworyzowanych.
Więcej na stronach: www.nesst.org i www.nesst.org/poland
[1] Dane Organizacji Narodów Zjednoczonych.
[2] Dane Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, sierpień 2022.
[3] Z wynagrodzeniem zapewniającym podstawowe utrzymanie się

Nie ma wakacji od prac sezonowych – trwają cały rok. Jacy pracownicy są najbardziej poszukiwani?

Mercer Total Remuneration Survey (TRS) – kluczowe wnioski i obserwacje

Dyskusje o pokoleniu Z na rynku pracy, Women on boards i migracjach. Zakończyło się EFNI Wiosna w Warszawie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Kolejne 9 mld zł trafi na budowę i modernizację sieci energetycznych. Inwestycje pomogą wyeliminować ryzyko blackoutu
Modernizacja i cyfryzacja sieci to dziś jeden z priorytetów spółek energetycznych w Polsce. Inwestycje te wzmacniają odporność systemu elektroenergetycznego i ograniczają ryzyko blackoutu, analogicznego do tego, który niedawno miał miejsce w Hiszpanii, ale też umożliwiają przyłączenie większej ilości zielonych źródeł energii. Enea pozyskała właśnie niskooprocentowaną pożyczkę w ramach KPO w wysokości 9 mld zł, które przeznaczy na budowę i modernizację sieci w północnej i zachodniej Polsce.
Rolnictwo
Gminne komisje szacują już straty w uprawach spowodowane przez majowe przymrozki. Najbardziej poszkodowani są sadownicy

W maju przygruntowe przymrozki pojawiły się na terenie niemal całego kraju. W niektórych miejscach temperatura obniżała się nawet do kilku stopni na minusie. Straty w rolnictwie i sadownictwie są bardzo duże, w niektórych regionach kraju sięgają nawet 90 proc. Ucierpiały nie tylko owoce i zboża, ale też część warzyw. Trwają już przygotowania naborów dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku przymrozków.
Polityka
Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Temat ochrony zdrowia na drugim planie

Zdaniem przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej temat ochrony zdrowia w kampanii prezydenckiej, prowadzonej przed I turą wyborów, zszedł na dalszy plan. Kandydaci na najwyższy urząd w Polsce nie podawali – poza tematem składki zdrowotnej – w tym obszarze konkretów, a skupili się na kampanijnych ogólnikach i zapewnieniach. Zabrakło poruszenia wielu ważnych kwestii dotyczących m.in. przyszłości zawodów medycznych, kształcenia lekarzy, walki z agresją wobec medyków czy pomysłów na skrócenie kolejek do specjalistów i poprawy finansowania.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.