Edmund Borawski wśród osób najbardziej wpływowych na polską gospodarkę
38 pr & content communication
Łódź
91-035 Łódź
38|pr.pl| |38|pr.pl
000000000
www.38pr.pl
Podczas tegorocznej edycji kongresu Impact’20 został zaprezentowany ranking osób, których działanie miało największy wpływ na polską gospodarkę w obecnym roku. W zestawieniu został wyróżniony Edmund Borawski, Prezes Zarządu SM „Mlekpol” w Grajewie, który od blisko 40 lat stoi na czele Spółdzielni.
Obecny rok został niemal w całości podporządkowany epidemii koronawirusa. Decyzje rządowe i instytucjonalne związane ze zwiększającą się liczbą przypadków zakażeń nie pozostały bez wpływu na polską gospodarkę. Dlatego trudno dziwić się, że ranking został zdominowany przez osoby ze świata polityki. Twórcy zestawienia uwzględnili również głównych reprezentantów największych firm, które poprzez ważną pozycję na rynku polskim i zagranicznym, zapewniały pracownikom stabilność zatrudnienia, a konsumentom gwarancję dostępności towarów wysokiej jakości i stałość cen. Jednym z kluczowych sektorów polskiej gospodarki jest mleczarstwo, które w okresie pandemicznym, w przeciwieństwie do innych sektorów, zwiększyło produkcję nawet o 3-4 proc. miesięcznie w porównaniu do 2019 r. To również zasługa polskiego potentata – Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol, dlatego w rankingu został doceniony Edmund Borawski, Prezes Zarządu SM Mlekpol, główny architekt jej potęgi.
Umieszczenie mnie na liście najbardziej wpływowych osób dla polskiej gospodarki to powód do dużej dumy i satysfakcji. Chcę jednak podkreślić, że wysokie miejsca w rankingach i zestawieniach branżowych i gospodarczych dla SM Mlekpol, to nie tylko moja zasługa. Podziękowania i wyrazy uznania przekazuję na ręce wszystkich rolników, dostawców, partnerów i pracowników naszej Spółdzielni. To dzięki ich ciężkiej pracy i codziennemu zaangażowaniu Mlekpol sukcesywnie się rozwija i zajmuje ważną pozycję w strukturze polskiej gospodarki, będąc jednocześnie liderem polskiego mleczarstwa – komentuje Edmund Borawski, Prezes Zarządu SM Mlekpol.
SM Mlekpol to jeden z największych producentów mleka i wyrobów mleczarskich w Polsce oraz jeden z dwudziestu największych przetwórców mleka w Europie. Asortyment Mlekpolu doceniany jest nie tylko przez polskich, ale także zagranicznych konsumentów w Europie, Azji, Ameryce Południowej i Krajach Dalekiego Wschodu. Jako pierwszy podmiot w Polsce osiągnął niemal 2 miliardy skupu mleka – oznacza to, że każdego dnia do Mlekpolu trafia niemal 5,3 miliona litrów surowca.

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan

BCC: budżet, inwestycje, podatki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

UE przywraca ograniczenia handlowe z Ukrainą. Trwają negocjacje ws. długoterminowych ram
5 czerwca wygaśnie obecny system wolnego handlu między Ukrainą a Unią Europejską. Wrócą kontyngenty taryfowe i cła na część produktów rolnych. Do czasu zawarcia nowego, długoterminowego porozumienia handlowego ma obowiązywać tymczasowy mechanizm przejściowy: 7/12 rocznych kontyngentów taryfowych. – To będą trudne negocjacje, bo to też jest etap przygotowania całego procesu przyszłej integracji Ukrainy z Unią Europejską – ocenia minister rolnictwa dr Czesław Siekierski.
Finanse
Więcej mieszkań może powstawać na gruntach Skarbu Państwa. Trwa zagospodarowywanie 800 ha

Szacuje się, że w Polsce wciąż brakuje 1,5–2 mln mieszkań, mimo oddawanych przez dekady inwestycji deweloperskich i kilku programów wsparcia dla młodych na pierwsze mieszkanie. W tym kontekście wiele mówi się o konieczności przyspieszenia rozwoju społecznego budownictwa czynszowego, ale do tego potrzebne są grunty. Na ten cel przeznaczono 800 ha gruntów Skarbu Państwa, które znajdują się w Krajowym Zasobie Nieruchomości i które są zagospodarowywane wspólnie z samorządami. Ta pula gruntów nadających się pod budownictwo mieszkaniowe może być nawet trzykrotnie większa.
Farmacja
Innowacyjne leki zmieniają oblicze rzadkich chorób neurologicznych uznawanych dotychczas za nieuleczalne. Tak jest w przypadku rdzeniowego zaniku mięśni

Jeszcze kilka lat temu rokowania w SMA były niekorzystne. Zmieniło je uruchomienie w styczniu 2019 roku modelowego programu lekowego B.102, w którym pacjenci otrzymali pierwszą na świecie terapię – nusinersen. Kolejnym krokiem milowym w walce z chorobą było uruchomienie badań przesiewowych noworodków w kierunku SMA, dzięki którym dzieci otrzymują leczenie, zanim wystąpią pierwsze objawy choroby. We wrześniu 2023 roku udostępnione zostały dwie kolejne terapie zarejestrowane w Europie, co mogło sugerować, że wachlarz możliwości terapeutycznych w Polsce został wyczerpany. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia poszło o krok dalej – w kwietniu ubiegłego roku podjęto decyzję o kontynuacji leczenia kobiet z SMA w czasie ciąży pierwszym zarejestrowanym terapeutykiem.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.