50 polskich projektów wspierających kobiety w IT
Skutki pandemii odczuło większość sektorów gospodarki, w tym także branża IT. Mimo to Stowarzyszenie Women in Technology Poland nie zwolniło tempa. Ponad 700 wydarzeń z udziałem ponad 35 tysięcy uczestniczek, 11 podcastów, pierwsze w Polsce badanie Gender Gap i wiele innych inicjatyw, które stanowiły realne wsparcie dla setek kobiet w tym wymagającym czasie.
Women in Technology Poland (WiT) to społeczność kobiet skupionych wokół IT oraz nowych technologii. Stowarzyszenie od ponad dziesięciu lat pomaga kobietom rozwijać kompetencje zawodowe i wzmacnia je w liderskich rolach, dzięki platformie wymiany wiedzy wspierającej rozwój zawodowy. W tym czasie zorganizowało ponad 700 wydarzeń, 40 webinarów, warsztatów i meetupów, w których łącznie udział wzięło ponad 35 tysięcy uczestniczek. Dzięki regionalnym oddziałom prowadzi aktywność w całej Polsce i zgromadziło 19 tysięcy członkiń społeczności. Szeroki zakres podejmowanych tematów – od programowania, przez UX do zarządzania projektami sprawia, że do WiT dołączają zarówno specjalistki na seniorskich stanowiskach w IT jak i osoby stawiające swoje pierwsze kroki lub rozwijające swe umiejętności w zakresie nowych technologii. Jak wyglądał 2020 rok w WiT?
Gender Gap po polsku – w drodze do wyrównania szans
Niewątpliwym sukcesem Stowarzyszenia Women in Technology Poland (WiT) było opracowanie i premiera pierwszego w Polsce raportu „Gender Gap po polsku 2020”, w którym przeanalizowano przyczyny i skutki różnic w postrzeganiu oraz traktowaniu kobiet i mężczyzn. Nie dotyczy to tylko różnic w poziomie wynagrodzeń czy stereotypowego myślenia o przewagach danej płci. Gender gap zawiera w sobie ocenę postaw, zachowań i zdolności dokonywaną przez pryzmat płci, a nie w oparciu o neutralne i obiektywne przesłanki.
Takie podejście dotyczy zarówno życia prywatnego, jak i zawodowego. Sam fakt, że nie ma polskiego odpowiednika na określenie tego zjawiska pokazuje, jak niska jest świadomość istnienia tego problemu. Wyniki raportu pokazały dwie bardzo ważne rzeczy: jak wiele zmieniło się w ciągu minionych 30 lat i jak wiele jest jeszcze do zrobienia w tej kwestii.
Problem = wyzwanie
W sierpniu ubiegłego roku WiT uruchomiło kolejną, odnowioną edycję swojego autorskiego projektu Let’s solve IT! W jego ramach autorki budują sieć kontaktów z ekspertami z obszaru IT i nowych technologii oraz tworzą przestrzeń do regularnych, krótkich spotkań online, w celu rozwiązywania problemów, z którymi spotykają się członkowie społeczności WIT. W programie udział wzięło 6 uczestniczek, które podczas 5 tygodni sesji pilotażowej analizowały zdefiniowane przez siebie wyzwania, tak aby znaleźć optymalne rozwiązanie.
Siła liderek
Jesienią we współpracy z firmą technologiczną Grand Parade został uruchomiony projekt Lead IT, Lady! To 9 miesięczny program warsztatowy, którego celem jest wsparcie kobiet w podejmowaniu ról liderskich w IT i wspieranie ich w rozwoju tych kompetencji. WiT postawił na mentoring oraz praktyczną formę zdobywania wiedzy i umiejętności liderskich wśród kobiet aktywnych w branży nowych technologii. Program wzmacniający kobiecy leadership w IT składa się z czterech modułów skoncentrowanych na określonych polach kompetencyjnych – od zarządzania zespołem, przez realizację własnych projektów, po konsultacje z mentorkami branżowymi.
Szerokie spektrum działania
Oprócz nowinek stricte ze świata technologii i kariery w IT, społeczność Women in Technology Poland postawiła na popularyzację wiedzy z zakresu prawa w branży informatycznej. Tym sposobem we współpracy z kancelarią LAWMORE powstała seria postów tematycznych “Law in IT”, poruszających takie tematy jak NDA, prawa autorskie czy rejestry Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.
W social mediach Stowarzyszenie podjęło instagramowe wyzwanie #30devstories. Miało ono na celu szerzenie skondensowanej wiedzy, przemyśleń okołoprogramistycznych, w formie krótkich, instagramowych stories – relacji wyświetlających się na Instagramie przez 24 godziny. Przez 30 dni, WiT codziennie dzielił się swoją wiedzą dotycząca różnych obszarów IT, w szczególności ukierunkowaną na deweloperki o różnym poziomie doświadczenia zawodowego.
Zajęcia, prelekcje i warsztaty, czyli czas na dzieci w IT
Chcąc pomagać dzieciom w rozwijaniu ich pasji, a także w dążeniu do spełniania marzeń, Stowarzyszenie WiT nawiązało współpracę z dwiema Fundacjami: Mam Marzenie oraz Hakersi, w ramach projektu WIT4People. Ponadto zorganizowało również siedem webinarów dla dzieci i młodzieży, a także pierwszą edycję konferencji Digit4Kids, która tym razem odbyła się online i była poświęcona nowym technologiom. Ponad 20 ekspertów przeprowadziło ponad 16 godzin warsztatów, prelekcji, gier i zabaw oraz pokazów.
Z rozpędem w nowy rok
Stowarzyszenie WIT zamierza w 2021 roku kontynuować inicjatywy, które cieszyły się powodzeniem w minionym roku, ale też na tym nie skończy. Coraz więcej kobiet myśli o przyszłości związanej z tą dziedziną nauki, stąd wciąż rosnące zapotrzebowanie na działania takie jak te podejmowanie przez WiT. Podcasty, meetupy, webinary czy konferencje – to tylko zapowiedź tego, co Stowarzyszenie przygotowuje dla branży IT.
Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!
Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
UX – zawód przyszłości Motorola Solutions stawia na kompetencje 4.0
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.