Akademickie warsztaty dla licealistów – SmartUP Academy wraca w nowej odsłonie
Rozpoczęła się rekrutacja na bezpłatne warsztaty SmartUP Academy, organizowane w ramach programu ADAMED SmartUP we współpracy z Politechniką Warszawską. Nastolatkowie ze szkół ponadpodstawowych w wieku 14-19 lat zainteresowani naukami ścisłymi i przyrodniczymi mogą wybrać jeden z sześciu nieszablonowych tematów i dołączyć do weekendowych zajęć. W tym roku ze względu na pandemię COVID-19 jesienny cykl spotkań zostanie przeprowadzony w formie zdalnej. Uczestnicy wybranych zajęć otrzymają jednak pomoce dydaktyczne, które pozwolą im na przeprowadzenie części zadań praktycznych nawet na odległość.
Cykl SmartUP Academy organizowany jest przez Politechnikę Warszawską i Fundację Adamed w ramach programu ADAMED SmartUP już od kilku lat. Obecnie, ze względu na trwającą pandemię, współpraca ta rozwija się także w obszarze cyfrowym. W tym roku po raz pierwszy warsztaty zostaną przeprowadzone w pełni w formule online. Tym samym nastolatkowie z całej Polski będą mogli poczuć się jak studenci jednej z najlepszych uczelni technicznych w naszym kraju, nie wychodząc ze swoich domów.
– Na przestrzeni ostatnich miesięcy mogliśmy przekonać się o wielu zaletach nauki online, ale także poznać przeciwności, z którymi należy się mierzyć, gdy taka forma zajęć jest czymś stałym. W przypadku takich wydarzeń jak SmartUP Academy widzimy jednak dużo korzyści dla samych uczestników. Taki tryb prowadzenia zajęć pozwala chociażby na udział uczniów z całej Polski, także tych, dla których dotychczas przyjazd do Warszawy był wyzwaniem – wskazuje Martyna Strupczewska, Kierownik programu ADAMED SmartUP.
Program ADAMED SmartUP może pochwalić się już doświadczeniem w organizacji dużych wydarzeń edukacyjnych online. Wiosną, ze względu na zamknięcie szkół, zdalnie odbyła się część zajęć kursu Science through English. Natomiast minionego lata w takiej formule został przeprowadzony dwutygodniowy obóz naukowy ADAMED SmartUP dla utalentowanej młodzieży, którego program niezmiennie został rozbudowany o część praktyczną. Podobnie będzie też w przypadku części warsztatów SmartUP Academy. Uczestnicy wybranych spotkań otrzymają pomoce dydaktyczne, dzięki którym będą mogli bezpiecznie przeprowadzić część eksperymentów w przestrzeni domowej.
Jesienny cykl zajęć odbędzie się według następującego harmonogramu:
-
24.10 – Inteligentne kosmetyki kolorowe – mit czy przyszłość?
-
07.11 – Elektrochemia dla każdego – z czego wynika siła reakcji redoks?
-
14.11 –Mikrokosmos, czyli mali towarzysze broni lub wrogowie oraz jak ich rozpoznać?
-
21.11 –Projektowanie współczesnych leków oraz biotechnologiczne strategie ich otrzymywania?
-
28.11 – ELISA czy Western – oto jest pytanie?
-
05.12 –Igła w stogu siana, czyli po okruszkach do celu – kto używał materiału wybuchowego?
Cykl jest otwarty dla wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych w Polsce, w wieku 14-19 lat, którzy nie brali w nim udziału w ubiegłych latach. Program poszczególnych zajęć oraz formularz rejestracyjny można znaleźć na stronie https://adamedsmartup.pl/warsztaty/, gdzie dostępny jest takżebogaty zbiór materiałów popularnonaukowych oraz informacje o prowadzonym przez Fundację Adamed programie stypendialnym.
Warsztaty SmartUP Academy to projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Do tej pory we wszystkich edycjach projektu wzięło udział ponad 1200 uczniów. W tym roku pasjonujący świat chemii, biologii i fizyki uczestnicy będą mogli poznać bezpiecznie z własnych domów, bez przeszkód czerpiąc z doświadczenia prowadzących. Wśród nich są zarówno akademiccy eksperci, jak i naukowcy, pracujący na co dzień w innowacyjnej branży biotechnologicznej.

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Coraz więcej Polaków widzi korzyści płynące z obecności w UE. Co ósmy wciąż jednak nie potrafi ich wskazać
Członkostwo w UE cieszy się wśród Europejczyków rekordowo wysokim poparciem – wynika z tegorocznego Eurobarometru. Korzyści dla swojego kraju dostrzega 74 proc. obywateli Unii – to odsetek najlepszy od początku badań w 1983 roku. A w Polsce jest on jeszcze wyższy. Doceniamy przede wszystkim wkład UE w bezpieczeństwo, nowe możliwości zawodowe i rozwój gospodarczy kraju. Po 21 latach naszej obecności w UE wciąż jednak potrzebna jest europejska edukacja.
Polityka
Zmiany w obowiązku magazynowania gazu mogą obniżyć ceny surowca. To pomoże się przygotować do sezonu zimowego

Elastyczność bez zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego – tak nową propozycję przepisów dotyczących uzupełniania zapasów gazu przed sezonem zimowym określają jej inicjatorzy z Parlamentu Europejskiego. Europosłowie proponują nieznaczne zmniejszenie wymaganego poziomu zapełnienia magazynów i rozciągnięcie w czasie terminu, w którym trzeba spełnić ten obowiązek. Jak podkreśla Borys Budka, ma to zapobiec spekulacjom na rynku gazu i tym samym pomóc obniżyć ceny surowca.
Konsument
Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.