Akademickie warsztaty dla licealistów – SmartUP Academy wraca w nowej odsłonie
Rozpoczęła się rekrutacja na bezpłatne warsztaty SmartUP Academy, organizowane w ramach programu ADAMED SmartUP we współpracy z Politechniką Warszawską. Nastolatkowie ze szkół ponadpodstawowych w wieku 14-19 lat zainteresowani naukami ścisłymi i przyrodniczymi mogą wybrać jeden z sześciu nieszablonowych tematów i dołączyć do weekendowych zajęć. W tym roku ze względu na pandemię COVID-19 jesienny cykl spotkań zostanie przeprowadzony w formie zdalnej. Uczestnicy wybranych zajęć otrzymają jednak pomoce dydaktyczne, które pozwolą im na przeprowadzenie części zadań praktycznych nawet na odległość.
Cykl SmartUP Academy organizowany jest przez Politechnikę Warszawską i Fundację Adamed w ramach programu ADAMED SmartUP już od kilku lat. Obecnie, ze względu na trwającą pandemię, współpraca ta rozwija się także w obszarze cyfrowym. W tym roku po raz pierwszy warsztaty zostaną przeprowadzone w pełni w formule online. Tym samym nastolatkowie z całej Polski będą mogli poczuć się jak studenci jednej z najlepszych uczelni technicznych w naszym kraju, nie wychodząc ze swoich domów.
– Na przestrzeni ostatnich miesięcy mogliśmy przekonać się o wielu zaletach nauki online, ale także poznać przeciwności, z którymi należy się mierzyć, gdy taka forma zajęć jest czymś stałym. W przypadku takich wydarzeń jak SmartUP Academy widzimy jednak dużo korzyści dla samych uczestników. Taki tryb prowadzenia zajęć pozwala chociażby na udział uczniów z całej Polski, także tych, dla których dotychczas przyjazd do Warszawy był wyzwaniem – wskazuje Martyna Strupczewska, Kierownik programu ADAMED SmartUP.
Program ADAMED SmartUP może pochwalić się już doświadczeniem w organizacji dużych wydarzeń edukacyjnych online. Wiosną, ze względu na zamknięcie szkół, zdalnie odbyła się część zajęć kursu Science through English. Natomiast minionego lata w takiej formule został przeprowadzony dwutygodniowy obóz naukowy ADAMED SmartUP dla utalentowanej młodzieży, którego program niezmiennie został rozbudowany o część praktyczną. Podobnie będzie też w przypadku części warsztatów SmartUP Academy. Uczestnicy wybranych spotkań otrzymają pomoce dydaktyczne, dzięki którym będą mogli bezpiecznie przeprowadzić część eksperymentów w przestrzeni domowej.
Jesienny cykl zajęć odbędzie się według następującego harmonogramu:
-
24.10 – Inteligentne kosmetyki kolorowe – mit czy przyszłość?
-
07.11 – Elektrochemia dla każdego – z czego wynika siła reakcji redoks?
-
14.11 –Mikrokosmos, czyli mali towarzysze broni lub wrogowie oraz jak ich rozpoznać?
-
21.11 –Projektowanie współczesnych leków oraz biotechnologiczne strategie ich otrzymywania?
-
28.11 – ELISA czy Western – oto jest pytanie?
-
05.12 –Igła w stogu siana, czyli po okruszkach do celu – kto używał materiału wybuchowego?
Cykl jest otwarty dla wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych w Polsce, w wieku 14-19 lat, którzy nie brali w nim udziału w ubiegłych latach. Program poszczególnych zajęć oraz formularz rejestracyjny można znaleźć na stronie https://adamedsmartup.pl/warsztaty/, gdzie dostępny jest takżebogaty zbiór materiałów popularnonaukowych oraz informacje o prowadzonym przez Fundację Adamed programie stypendialnym.
Warsztaty SmartUP Academy to projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Do tej pory we wszystkich edycjach projektu wzięło udział ponad 1200 uczniów. W tym roku pasjonujący świat chemii, biologii i fizyki uczestnicy będą mogli poznać bezpiecznie z własnych domów, bez przeszkód czerpiąc z doświadczenia prowadzących. Wśród nich są zarówno akademiccy eksperci, jak i naukowcy, pracujący na co dzień w innowacyjnej branży biotechnologicznej.

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Lekcja: AI. Szkolenia o sztucznej inteligencji dla nauczycieli

Kwalifikacja Profesjonalna CGMA zostaje zaktualizowana w odpowiedzi na rosnące wymagania nowoczesnych finansów
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.