Amerykański sen przedsiębiorczej łodzianki
Przydaje się gdy jesteśmy na wakacjach, gdy jesteśmy w pracy, gdy chcemy coś więcej mówić niż „I am …”. Do nauki zarówno tej w biznesie, jak i tej od podstaw jest łódzka szkoła języka angielskiego IGMA. Właścicielka tej szkoły jest pani Iwona Gabryończyk, która wie, jak ważne jest być tu i teraz. Dzięki płynnej komunikacji językowej, swojemu potencjałowi i urodzie została zwyciężczynią w amerykańskim konkursie Mrs Poland International.
Dzieci najszybciej chłonną wiedzę. Jaki jest najlepszy wiek na naukę języka angielskiego?
Iwona Gabryończyk: Rzeczywiście najlepsze rezultaty daje rozpoczęcie nauki jak najwcześniej. Oczywiście niemowlak nie będzie artykułował słów, ale kiedy będziemy mówić do niego w języku obcym – będzie kodował sobie wymowę i znaczenie tego, co do niego mówimy, co zaprocentuje w późniejszym wieku. Dobrym momentem rozpoczęcia nauki języka jest wiek przedszkolny, ponieważ dzieci już wtedy mówią, świadomie odbierają różne bodźce z otoczenia.
Dziecko chłonie język jak gąbka, ponieważ mózg dziecka i narządy mowy mają w tym wieku większą elastyczność, co ułatwia im poprawne wymawianie dźwięków, a co za tym idzie dobrą wymowę. Dziecko szybciej się uczy niż dorosły, ponieważ nauka odbywa się w sposób naturalny, poprzez zabawę i piosenki, bez sztucznego, pamięciowego 'wkuwania’. Podczas nauki dziecko buduje sobie pozytywne skojarzenia związane z przyjemnością i zabawą, co zostaje w głowie na długie lata.
Oczywiście naukę języka obcego można zacząć tak naprawdę w każdym wieku. Mamy słuchaczy z każdej grupy wiekowej i nawet osoba dorosła, która dopiero rozpoczyna przygodę z angielskim jest w stanie się go nauczyć, jeśli będzie pracowała i jeśli lektor dopasuje do niej odpowiedni sposób nauczania. Aczkolwiek nauka ta zajmie więcej czasu niż osoba, która uczy się języka od dziecka.
Współpracowała Pani z aktorką Anetą Zając. Jak Pani wspomina tą współpracę?
Aneta jest osobą bardzo solidną i ambitną, skoncentrowaną na osiągniecie celu, więc bardzo miło wspominam współpracę z nią. Bardzo szybko robiła postępy i w tym momencie komunikuje się językiem angielskim płynnie i na pewno poradzi sobie w każdej sytuacji, kiedy trzeba będzie użyć angielskiego.
Co skłoniło Panią do udziału w amerykańskim konkursie Mrs Poland International, który w Polsce nie jest jeszcze tak znany? Czy język angielski pomaga, gdy bierzemy udział w takim konkursie?
Wzięłam udział w konkursie Mrs Poland International, żeby udowodnić, że w każdym wieku można przeżyć coś ekscytującego i niesamowitego, że nie ma rzeczy niemożliwych i nie musimy iść tylko jedną ścieżką w życiu, można jednocześnie korzystać z różnych opcji, które życie nam stawia na drodze. Trzeba korzystać z każdej okazji, która może przyczynić się do spełnienia naszych marzeń i sprawić przyjemność.
Biorąc udział w takim konkursie znajomość angielskiego jest bardzo przydatna ponieważ Mrs Poland International reprezentuje swój kraj na arenie międzynarodowej, a konkretnie w Stanach Zjednoczonych i musi po angielsku wypowiedzieć się na scenie i podczas wszystkich rozmów i wywiadów podczas zgrupowania, które jest przed samym konkursem.
Iwona Gabryończyk – od ponad 20 lat właścicielka Szkół Języka Angielskiego IGMA w Łodzi. Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego – kierunek Filologia Angielska. Obecnie uczy młodzież ze szkoły średniej w swojej szkole. Propaguje naukę angielskiego, który jest teraz międzynarodowym językiem, dzięki któremu możemy komunikować się na całym świecie. Zorganizowała kampanię zachęcającą do nauki tego języka, do której zaprosiła obecną Miss Świata Karolinę Bielawską (wtedy Miss Polonia), która świetnie zna angielski i na pewno to był jeden z wielu czynników, dzięki któremu zdobyła tytuł Miss Świata. Uczyła też języka angielskiego aktorkę Anetę Zając, z którą udało się osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty. Kilka lekcji udzieliła również Edycie Herbuś. W 2024 roku pani Iwona zdobyła tytuł Mrs Poland International – jest to amerykański konkurs z wieloletnią tradycją i od 2 lat jest organizowany w Polsce, jako zwyciężczyni reprezentuje Polskę w USA.
Więcej na stronie: https://www.igma-angielski.pl/
Wspólna zabawa, wspólny rozwój: Grupa LEGO odkrywa korzyści płynące z zabawy!
Zwycięstwo Polaków na Międzynarodowej Olimpiadzie Ekonomicznej
Jesień z językiem chińskim stacjonarnie i online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Farmacja
Szybko rośnie liczba osób z ostrą infekcją układu oddechowego, w tym grypy. Szczyt zachorowań przypadnie już na drugą połowę października
Centrum e-Zdrowia podaje, że od początku września odnotowano blisko 1,8 mln porad ambulatoryjnych udzielonych z powodu ostrych infekcji układu oddechowego, w tym grypy. Najlepszą metodą walki z chorobą jest szczepionka – najlepiej przyjęta między wrześniem a listopadem. Wciąż jednak na taki krok decyduje się zaledwie kilka procent Polaków, tymczasem grypa jest jedną z 10 najczęstszych przyczyn zgonów u osób powyżej 65. roku życia.
Transport
Branża lotnicza zmaga się z niedoborem kadr. Brakuje przede wszystkim mechaników lotniczych
Według Alton Aviation Consultancy koszty naprawy i remontów silników wzrosły z 31 mld dol. przed pandemią do 58 mld dol. w tym roku. Rośnie też zapotrzebowanie na pracowników – w ciągu najbliższych 20 lat na świecie będzie potrzebnych niemal 770 tys. mechaników lotniczych. Tylko w Polsce już teraz brakuje kilku tysięcy wyspecjalizowanego personelu. – Brak kadr spowalnia nasz rozwój. Obecnie potrzebujemy kilkuset wyspecjalizowanych osób – ocenia Aleksandra Juda, prezes LOT Aircraft Maintenance Services.
Problemy społeczne
Obecna technologia sztucznej inteligencji nie stanowi zagrożenia dla istnienia ludzkości. Nie jest zdolna do samodzielnego myślenia i planowania
Duże modele językowe, takie jak ChatGPT, nie potrafią samodzielnie nabywać nowych umiejętności, rozumować czy planować. Nie stanowią więc egzystencjalnego zagrożenia dla ludzkości – dowiedli naukowcy, którzy przeanalizowali możliwości dużych modeli językowych właśnie pod takim kątem. Nie oznacza to jednak, że narzędzia te nie stanowią żadnego zagrożenia. Wykorzystane niewłaściwie już dziś służą chociażby do szerzenia dezinformacji.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.