AstraZeneca i Uniwersytet Warszawski podpisują porozumienie o współpracy
Koncern biofarmaceutyczny i wiodąca polska uczelnia podpisały porozumienie, którego celem jest strategiczna współpraca w obszarze wdrażania nowych rozwiązań z zakresu technologii i usług na rynku farmaceutycznym i medycznym, edukacja oraz podnoszenie kompetencji i poszerzanie możliwości rozwoju polskiej kadry naukowej.
W piątek (18 grudnia) w trakcie wirtualnego wydarzenia przedstawiciele firmy AstraZeneca oraz Uniwersytetu Warszawskiego podpisali porozumienie dotyczące współpracy, która będzie skupiać się głównie na działalności badawczo-rozwojowej. Porozumienie przewiduje m. in. bieżącą wymianę doświadczeń i informacji badawczych, wspólną realizację badań i analiz, inicjowanie nowych kierunków prac naukowo-badawczych oraz szeroko zakrojone działania edukacyjne.
Współpraca ze środowiskami naukowymi i uczelniami jest jednym z naszych priorytetów, który realizujemy już od wielu lat. Tym bardziej cieszy nas, że mogliśmy podpisać porozumienie z wiodącą polską uczelnią - Uniwersytetem Warszawskim – powiedział Radu Rasinar, Prezes Zarządu AstraZeneca Polska.
W trakcie wirtualnego spotkania z udziałem władz Uniwersytetu Warszawskiego i przedstawicieli AstraZeneca, dokument podpisał Prorektor UW ds. badań – prof. dr hab. Zygmunt Lalak, Prezes Zarządu AstraZeneca Polska - Radu Rasinar oraz Alina Pszczółkowska - Wiceprezes Zarządu AstraZeneca Polska. Nowoczesny uniwersytet powinien mieć silne związki z biznesem, a biznes z nauką. Podpisana dzisiaj umowa o współpracy jest przykładem takich działań - powiedział prof. Alojzy Z. Nowak, Rektor UW.
AstraZeneca regularnie angażuje się w różnorodne inicjatywy wraz ze środowiskami akademickimi. Współpraca z uniwersytetami i inspirowanie młodych naukowców są dla nas niezwykle ważne. Firmy innowacyjne, zwłaszcza te działające w obszarze badawczo-rozwojowym, powinny blisko współpracować z ośrodkami naukowymi. To właśnie młodzi naukowcy, którzy niedługo wejdą na rynek pracy, są przyszłością naszej branży i przyszłością Polski – podkreśla Alina Pszczółkowska. Współpraca z Uniwersytetem Warszawskim wpisuje się w realizowaną przez AstraZeneca strategię wspierania rozwoju polskiego sektora R&D i polskiej nauki. W czerwcu tego roku firma we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim zorganizowała wyjątkowe wydarzenie w ramach Nobel Prize Inspiration Initiative - wirtualne spotkanie z noblistą w dziedzinie chemii, Aaronem Ciechanoverem, w którym udział wzięło ponad 600 studentów i młodych naukowców, ponadto w bieżącym roku AstraZeneca jako pierwsza globalna firma biotechnologiczna uzyskała status Centrum Badawczo-Rozwojowego nadawany przez Ministra Rozwoju, potwierdzając tym samym wiodącą role w polskim ekosystemie innowacji.
Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!
Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
UX – zawód przyszłości Motorola Solutions stawia na kompetencje 4.0
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.