Komunikaty PR

Branża AGD przygotowuje grunt dla nowego pokolenia techników AGD

2021-06-15  |  15:00
Biuro prasowe
Do pobrania 06 ( 0.26 MB )

Projekt „Program doskonalenie zawodowego nowoczesnego technika napraw AGD” zainicjowany przez Związek Producentów AGD APPLiA Polska i Instytut Rynku Elektronicznego wchodzi w kolejną fazę. Partnerzy wybrali pięć szkół technicznych do współpracy przy realizacji pilotażowego kursu  doskonalenia młodych uczniów w zawodzie Technik AGD opartego o tworzone w Projekcie materiały dydaktyczne (podręcznik, scenariusze lekcji oraz e-learning). W ramach projektu każda ze szkół otrzyma wyposażenie do pracowni zawodowych o wartości ok. 20 tys. zł.

 - Nasz „Program doskonalenia umiejętności nowoczesnego technika AGD” - stanowi pomost pomiędzy światem biznesowej praktyki i rynkowych realiów, reprezentowany przez producentów AGD i serwisy AGD, a teorii, reprezentowanej przez techniczne szkoły średnie i ich uczniów – przyszłych specjalistów- techników AGD – mówi Wojciech Konecki, Prezes APPLiA Polska. – Projekt jest także wyjściem naprzeciw potrzebom rynku i zapotrzebowaniu na profesjonalnych, wykwalifikowanych techników AGD.

Stworzony we współpracy z przedstawicielami producentów AGD, serwisów i szkół, multidyscyplinarny kurs łączy zarówno wiele obszarów sektora AGD i praktycznej nauki zawodu, z doskonaleniem kompetencji miękkich, ułatwiających profesjonalną obsługę klienta. Jest on  też odpowiedzią na potrzeby współczesnego rynku pracy oraz wypadkową przemian technologicznych, jakim podlega stale rozwijający się sektor AGD.

Program edukacyjny realizowany będzie w formie zajęć praktycznych oraz interaktywnych kursów na platformie online.

Partnerzy edukacyjni

Do projektu zakwalifikowanych zostało pięć jednostek edukacyjnych- technicznych szkół średnich, kształcących w zawodach pokrewnych branży AGD:

Technikum Automatyki i Robotyki z Łodzi,

 Centrum Kształcenia Zawodowego nr 1 w Warszawie ,

Lubelskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. K. K. Baczyńskiego,

Zespół Szkół Zawodowych im. M. Skłodowskiej Curie w Gostyninie,

Zespół Szkół Technicznych w Rybniku.

- Technik AGD to zawód przyszłości – mówią zgodnie przedstawiciel szkół zakwalifikowanych do udziału w projekcie.- Branża AGD rozwija się bardzo dynamicznie. Przedsiębiorcy poszukują u kadr kompetencji łączących wiedzę z zakresu kilku zawodów nauczanych w szkołach: elektroniki, mechatroniki, informatyki oraz dodatkowo pożądanych umiejętności miękkich, jak obsługa klienta czy zdolność do samodzielnego rozwiązywania problemów. Uczniowie natomiast poszukują szkół średnich, w których będą mogli wiedzę z tych obszarów zdobywać.

Kurs Technika AGD pozwala uzyskać te dodatkowe umiejętności przy równoległej nauce jednego z zawodów nauczanych w szkole.

Mało kadr – dużo pracy

Według szacunków APPLiA Polska, serwisy AGD w Polsce to prawie w 100% mikro- i małe przedsiębiorstwa, które zatrudniają łącznie ok. 2 tys. techników. Dodatkowo ok. 200 techników zatrudniają producenci AGD w swoich serwisach fabrycznych. Jednak, jak pokazują wyniki badań APPLiA Polska, liczba wykwalifikowanych serwisantów - techników AGD systematycznie zmniejsza się, a nowych pracowników, z uwagi na brak odpowiednich programów edukacyjnych, nie przybywa. Blisko 80% właścicieli punktów serwisowych jako największe wyzwanie wskazuje brak odpowiednich specjalistów na rynku pracy oraz starzejącą się kadrę.

- Celem projektu jest poprawa postrzegania zawodu technika AGD jako nowoczesnego i wykorzystującego innowacyjne technologie. Drugim celem przeświecającym Partnerom jest bezpośrednie wsparcie przyszłych techników AGD poprzez dostarczenie kompleksowego zbioru wiedzy z informacjami z wielu dziedzin, których znajomość jest niezbędna w tym zawodzie – podsumowuje Radosław Maj, Koordynator Projektu.

Przemysł AGD zatrudnia w Polsce bezpośrednio ponad 30 tys. osób oraz dodatkowe 70 tys. pośrednio w całym rynku cyklu życia produktu- od produkcji komponentów i surowców po handel, naprawę i recykling. W Polsce produkuje się 30 mln urządzeń rocznie, ponad 1/3 całej unijnej produkcji AGD. Sektor jest innowacyjną gałęzią gospodarki, w której w badania i rozwój producenci inwestują coraz więcej z roku na rok.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Projekt „Program Doskonalenie umiejętności nowoczesnego Technika AGD” jest wspólną inicjatywą APPLiA Polska i IRE, finansowaną z funduszy EOG (Iceland Lichtensten Norway Grants)  w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021. Celami projektu są zmiana postrzegania zawodu jako nowoczesnego i wykorzystującego innowacyjne technologie oraz  bezpośrednie wsparcie przyszłych techników AGD poprzez dostarczenie kompleksowego zbioru wiedzy z informacjami z wielu dziedzin, których znajomość jest niezbędna w tym zawodzie.

Projekt realizowany będzie jest od marca 2020 do lutego 2022.

Kontakt dla mediów:

Radosław Maj

Koordynator projektu „Technik AGD”

radoslaw.maj@applia.pl

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać! Biuro prasowe
2025-01-03 | 08:00

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Dawid Uczy to platforma nauczyciela biologii i chemii, który postanowił poszerzyć ofertę świadczonych usług. Od teraz pomaga także w przygotowaniu odwołania od
Edukacja Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
2024-12-31 | 15:30

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku

Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Białymstoku jest placówką z tradycjami. Istnieje od ponad 100 lat i dba o to, żeby narzędzia i środki dydaktyczne, które
Edukacja UX – zawód przyszłości Motorola Solutions stawia na kompetencje 4.0
2024-12-28 | 01:00

UX – zawód przyszłości Motorola Solutions stawia na kompetencje 4.0

Po maszynie parowej, elektryczności i komputerach - rozwój biotechnologii, nanotechnologii i sztucznej inteligencji ma być punktem zwrotnym w historii ludzkości. Zmiany gospodarcze

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.